Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika #energetyka #elektryka #samochodyelektryczne #homeassistant #smarthome

Mirki,
Jak wygląda komunikacja falownika z urządzeniami odbiorczymi - jakim protokołem/protokołami to idzie i jaki system jest najbardziej przyszłościowy?
Rozgladam sie za instalacja PV / bankiem i ładowarką do samochodu i chciałbym aby to bylo smart, lub pozwalało na łatwą integracje w przyszlosci nowych urządeń / rozbudowy etc.

Czyli aby falownik/odbiornik sam mógł sterowac mocą na urządzenia:
- grzałki w bojlerze,
- powietrznego klimatyzatora
- ładowarki samochodowej
- nałądowanie powerbanku

w celu maksymalizacji autokonsumpcji.

Chciałbym uniknąć problemu z kompatybilnoscią lub bycia skazanym na jeden konkretny model urządzenia, bo producent ma własny system i kosztuje krocie.

Jakieś polecane, albo odradzane urządzenia ?
3fazy / 6-9kWp PV / 5-10kWP powerbanku.
  • 18
  • Odpowiedz
@Issac: Jest dokładnie jak opisałeś, bierzesz albo producenta ktory ma wszystko i można go łatwo integrowac z innymi albo bierzesz taniego i się męczysz. Wykorzystywane sa
- styki sygnałowe/programowalne
- MODBUS
- WiFi/ETH
  • Odpowiedz
@Issac:
To trzeba dokładnie osbie zaplanowac gdzie jakie urzadzenia mamy miec i jak je bedziemy komunikować, jest np system Loxone który będzie gadał z róznymi urzedzadzenami róznych producentów.

jest np Fronius którego mam ja i ma integracje swoich urzadzeń (Falownik, ładowarka Wattpilot, licznik SmartMeter, ohmpilot do precyzyjnego sterowania obciazeniem)

Jest np Victron, nie używałem ale to tak górna półka cenowa

Np Deye ma fajne hybrydowe falowniki do osbługi magazynu i backup
  • Odpowiedz
@Issac: Wiem, że trochę ludzi używa Home Assistant - integruje rózne systemy i urządzenia (jak np. Zigbee którego klony dostaniesz w Lidlu). - ale ludzie integrują BMS'y (JK-BMS po bluetooth zdaje się) i falowniki (Easun przez ESP32 i RS). W takiej integracji można bardzo szeroko sterować np. ładowaniem/zużyciem w zależności od scenariusza. Sam JESZCZE nie zrobiłem, ale będzie na 100%.
  • Odpowiedz
@bialy100k: Jak budowałem dom też mysalłem o takich integracjach, czy inteligetnym domu, nawet mam malinke z Home Assistant.
Dziś mam w telefonie 12 aplikacji do obsługi domu, oczywiście ktos mógłby powiedzieć że mógłbym mieć w jednej wszystko ale moim zdaniem takie cos ma wiecej sensu, bo moge mieć do każdej rzeczy najlepsze urządzenie i nie muszę ich integrowac jeśli nie potrzbuje. Nawet do Fronusa są 2 apki, jedna do danych o
  • Odpowiedz
@Issac: taki smart gość a chce grzałkę zamiast pompy ciepła do boilera instalować.

Deye używa modbusa jakiegoś rs oraz wifi lub lan.
Ogólnie po dobrej ekranowanej skretce to leci.

Osobiście pompę ciepła ustawiam tak aby działała w godziny przypuszczalnie słoneczne, w lato w godzinach g12 13:00-15:00 i 23:00-8:00 oraz godzinę o 18:00
I taki smart mi wystarcza.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@QoTheGreat mam male zużycie wody, oraz nie mam odpowiednich wwrunkow techniczno/ekonomicznych do montażu pompy powietrze/woda, ale pompa powietrze/powietrze będzie.
  • Odpowiedz
@Issac: Raczej będziesz potrzebował do tego jakiś dodatkowy sterownik automatyki albo Home Asisstant.
Jeśli szukasz rozwiązań to szukaj takich, które działają offline. Masakryczne są te, które polegają na internecie, ale czasem nie ma alternatywy. Okazało się, że mój inwerter PV jest tak głupi, że jak straci połączenie z serwerem to trzeba iść nacisnąć na nim przycisk, żeby się ponownie podłączył. No nie polecam jeśli chcesz wychodzić z domu.

Są dwie opcje
  • Odpowiedz
@Issac: Z tego co czytałem to Victron wydaje się się być najbardziej "open" dla user. W lato sam będę montował Falownik + Jakiegoś GX. Na razie nie bawiłem się tym, ale wydaje się dawać najwięcej możliwości "smart" oprogramowania dzięki NodeRed w ich systemie VictronOS, który chodzi na sterownikach GX (poszukaj na YT przykładów). Ogólnie sam Victron OS możesz sobie uruchomić na czymkolwiek tylko że GX daje ci kilka dodatkowych wyjść. Ogólnie
  • Odpowiedz
@Issac: ja właśnie integruję falownik ABB I licznik Siemensa z Home Assistantem. Falownik ma swój protokół oparty o RS485, licznik ma Modbus RTU. Do Home Assistanta planuję wszystko ściągnąć przez ESP z ESPhome i podłączonym jakimś MAX485. Do wszelkich ładowarek ludzie też się łączą stawiając przez Home Assistant serwer OCPP.
Ale jak wyjdzie w praktyce to się okaże jak będę miał chwilę na ogarnięcie tego.
  • Odpowiedz
  • 0
@Issac jeśli chodzi o falowniki to 99% z nich ma łatwy dostęp protokołem modbus. Jeśli chodzi o resztę sprzętu to nie jest już tak różowo bo 99% to zamknięte urządzenia z własnym systemem, dlatego dobrze iść w stronę home assistant który pozwala to ze sobą integrować a nawet jest możliwość upgradu urządzeń o modbus itp.
  • Odpowiedz
@ShortyLookMean nie wiem jaki masz falownik ale popularne modele jak np sofar mają już wszystko opracowane i opublikowane na github, nie ma potrzeby wymyślać koła od nowa. W przypadku sofara nie ma nawet potrzeby używania ESPhome bo można integrować bezpośrednio LSW-3.
  • Odpowiedz
@Bratix: ajaj, miało iść do @Issac.
A falownik jest od ABB. Miał kartę wifi, do której dało się dobrać po Modbusie TCP, ale padła.
Z tego co znalazłem, to protokół jest rozpracowany. Większym problemem jest zasięg WiFi w garażu za stalowym drzwiami.
  • Odpowiedz