Wpis z mikrobloga

#smarthome

Dobry, pytanko co do startu z tymi wszystkimi mądrymi systemami. Oglądam na YT możliwości takich dokładanych modułów, czujników, żarówek i pojawiają się pierwsze pytania pod tytułem "co i po co?" i przede wszystkim "jak?".

Mam TV philipsa z ambilightem i pierwsze co chciałem zrobić to mostem philips hue i dwie żarówki w lampach na bokach pokoju. Wychodzi na to, że da się sparować mnóstwo żarówek i zaprogramować ich świecenie z daną mocą i pod czujniki ruchu, więc pojawia się pomysł oświetlenia schodów, przedpokoju, kibelka i listwy led pod szafkami w kuchni na np 20% w nocy (nigdy nie lekceważ nocnego głodu ;) ). Na czym kończą się możliwości takiego systemu philipsa?

Bardzo spodobało mi się też wpięcie włączników sonoffa pod wifi, aby np z telefonu jednym klikiem zamknąć wszystkie rolety/żaluzje na noc czy gniazdek, aby puścić choćby głupi czujnik parkowania w garażu ze sterowalnym ledem (również bajer wypatrzony na YT).

W jaki sposób najlepiej zabrać się za taki system, aby nie mieć znowu 1000 aplikacji, sterować sobie z jednego miejsca i zrobić wszystko w miarę bez ingerencji w instalację elektryczną? Jakieś alexy i sterowanie głosowe mnie nie interesują, używam androida (google pixel). Jakie w ogóle funkcje jeszcze warto przemyśleć przy tak prostej "instalacji"?
  • 6
  • Odpowiedz
@stayplation: Home assistant, możesz integrować w nim bardzo dużo urządzeń, do tego kupujesz dongle-a zigbee i urządzenia najlepiej wtedy na zigbee, bo mniej prądu żrą, nie zapychają sieci wifi i mają lepszy zasięg. Na zigbemqt2 integracji w home assistant w zasadzie jakieś 90+% urządzeń działa (ja na razie jeszcze nie napotkałem na takie które potrzebowałem i nie działało).
  • Odpowiedz
@stayplation: A funkcje jakie ja mam u mnie (albo będę niedługo wprowadzał)
1. Włączanie świateł (nie bawię się w żarówki tylko mam przekaźniki dopuszkowe które mi kontrolują światła)
2. Sterowanie roletami/automatyzacja zależnie od godzin/pory roku
3. Odpalanie świateł gdy ciemno i zostanie wykryty ruch (ledy schodowe i inne po pewnej godzinie zmieniają kolor na czerwony i zmniejszają moc aby schodząc w nocy po wodę czy do toalety się zbytnio nie rozbudzać)
  • Odpowiedz
  • 0
@lobo: nie spodziewałem się aż takiej listy- pełen podziw. To mniej więcej wiem na czym się skupić, skoro są też żarówki pod kolor do tego. Czeka mnie wiele dni czytania i kombinacja, ale Twoje punkty 6, 10 i 12 mnie bardzo zaciekawiły.

Co do łóżka z rozpoznawaniem wagi- bez komentarza :D Będziesz musiał lodówkę pod to podłączyć, żeby nie rozregulować systemu :D
  • Odpowiedz
  • 0
@lobo: Po kolejnych paru h widzę to mniej więcej tak:
Home Assistant + moduły zigbee + oświetlenie philips hue.
-LoraTap SC500ZB do sterowania el. roletami
-przedpokój, schody i toaleta z czujnikami ruchu i między 23:00-5:00 świecenie na 20% (ściemniacz dopuszkowy na zigbee?)
-automatyczne załączanie światła w garażu przy otwartej bramie,
-czujnik ruchu pod łóżkiem, który załączy gniazdko z taśmą led w nocy
-dwie lampy po bokach TV z ambilightem oraz przednie
  • Odpowiedz
@stayplation: nic się nie wypowiem odnośnie parowania, a co do modułów to używam przeróżnych, przekaźniki dopuszkowe używam oxt mini głównie, do rolet kiedyś na promocji dorwałem moes, różne czujki na baterie od aqary, mierzenie prądu https://allegro.pl/oferta/licznik-energii-pradu-3-fazowy-dwukierunkowy-przekladnik-63a-zigbee-tuya-14388723925 przeglądam grupę redditową HA i blog hejdom bo czasem ciekawe rzeczy można znaleźć np. dość tani czujnik obecności (nie pir) https://allegro.pl/oferta/czujnik-bezprzewodowy-ruchu-obecnosci-jasnosci-sufitowy-230v-zigbee-tuya-13925518661
  • Odpowiedz