Wpis z mikrobloga

Jak uniknąć katastrofy w tunelu? - [Bunkier Nauki]

Co zrobić, gdy podczas jazdy w tunelu wybuchnie pożar?

Dlaczego lepiej nie zatrzymyać się w tunelu?

Jak powstają nowe tunele?


Dziś w Bunkrze Nauki nasza stała prowadząca, Natalia Schmidt-Polończyk, przesiadła się na fotel gościa! A to dlatego, że chcieliśmy Natalię przepytać z jej specjalizacji naukowej, czyli bezpieczeństwa w tunelach. W Polsce powstaje coraz więcej tuneli drogowych, ale czy na pewno wiemy, jak z nich korzystać? Natalia opowiada o eksperymencie naukowym, który przeprowadziła ze swoimi studentami. Zorganizowała im (prawie) prawdziwy... pożar w tunelu. Oczywiście wszystko pod kontrolą! Jak zachowali się studenci? Jakie wnioski na temat naszego zachowania w tunelach i świadomości na temat zagrożenia wyciągnęła naukowczyni? Posłuchajcie tej bardzo ciekawej rozmowy! Te treści powinni znać naprawdę wszyscy - w końcu każdy z nas jest użytkownikiem dróg i coraz częściej budowanych tuneli 🙂


Gościni: dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk - adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, naukowczyni, doktor nauk technicznych, tutorka akademicka, trenerka interpersonalna, Rzeczniczka Nauki. Finalistka konkursu Popularyzator Nauki. Znalazła się na liście 100 kobiet roku magazynu Forbes w 2023 r. Prezeska Fundacji Odważne w Nauce. Na Instagramie działa jako Doktorka Tutorka.


Prowadzący: dr inż. Krzysztof Kluza - adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej AGH. Prowadzi badania związane z inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy. Interesuje się również zastosowaniem systemów inteligentnych i metod sztucznej inteligencji.


00:00 Wstęp
1:50 Bezpieczeństwo w tunelach
2:41 Katastrofa w tunelu Mont Blanc
4:50 Eksperyment w tunelu - badania Natalii
8:30 Wnioski z badań przeprowadzonych w tunelu
11:50 Zasady ewakuacji w tunelu
15:40 Niebezpieczne zachowania w tunelu
17:34 Ryzyko podczas badań w tunelu
19:30 Nowe technologie w tunelach
21:00 Pożar w tunelu - jak się rozwija
24:05 Nowy tunel - jak powstaje?
25:40 Fascynujące tunele
28:50 TBM, czyli drążenie tuneli w praktyce
31:10 Edukacja “tunelowa” w Polsce
34:55 Gdzie szukać informacji o tunelach?

#nauka #ciekawostki #inzynieria #tunele #budownictwo #transport #bezpieczenstwo #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
POPCORN-KERNAL - Jak uniknąć katastrofy w tunelu? - [Bunkier Nauki]
Co zrobić, gdy po...
  • 3
  • Odpowiedz
W 1944 r. czy coś koło tego, we Włoszech doszło do jednej z największych katastrof kolejowych. Włoski pociąg przepełniony jechał tunelem, pociąg był opalany kiepskim węglem, zatrzymał się w połowie tunelu, maszynista dorzucił węgla, w efekcie udusiło się ponad 500 osób. Tylko kilkadziesiąt osób przeżyło.
  • Odpowiedz
@Anomalocaracid: tunel to zawsze problem z dostępem tlenu, trzeba robić wymuszona wentylację. A jak dodasz do tego pracujące silniki to robi się już problem bardzo duży. Emisja tlenku węgla wysoka, a czad zabija skutecznie.
  • Odpowiedz