Wpis z mikrobloga

#sap

Podbiłem na targach pracy do firmy zajmującej się SAPem. Powiedziałem, że mimo że studiuje kierunek ekonomiczny to miałem jakieś tam przygody z programowaniem, jestem samoukiem i chciałbym próbować tego SAP (najbardziej FI/CO) ogarniać. Babka powiedziała, że skoro tak, angielski znam i mam dyspozycyjność na 1/2 etatu to nawet dobrze rokuje. I że oni niby uczą od podstaw, byle by tylko mieć zapał, chęci i ogar. Także zostawiłem swoje CV i liczę na odpowiedź. Spotkaliście się w swoich firmach, że zatrudniano ludzi de facto bez doświadczenia i studiów kierunkowych?
  • 16
Znam wiele przypadków kariery w technologi SAP bez studiów kierunkowych. Sam jestem po elektronice i telekomunikacji i kilku m-cach pracy przy innym ERP, pracuje jako programista ABAP.
@D3lt4: Wrocław. Ja po prostu podchodziłem z koncepcją: "powiedzcie mi jakie macie wymagania odnośnie znajomości SAPa a będę się starał tego nauczyć". Reaktywują właśnie u mnie na uniwerku kółko naukowe SAPa, zamierzam się zapisać. Mam zamiar też szukać tutoriali w necie, jakiejś literatury i się "samouczyć". Nie chodzi mi o to żeby iść do takiej firmy i dajcie mi kilka tysi i elo, tylko żeby mnie uczyła. Taki staż po prostu,
@madry_i_mieciutki: SAPa można podzielić na dwie części, rzeczywiste programowanie w Javie/ABAPie, gdzie ktoś powinien być programistą; zresztą to raczej jest tworzenie kolejnych pól i tabel, więc nie jakieś ambitne programowanie. No ale żeby cośtam zdziałać wypadałoby coś o programowaniu wiedzieć. (poprawcie mnie jeśli się mylę)

Druga strona to konfiguracja systemu na podstawie założeń użytkowników (a raczej zamiana procesów w firmie na takie jakie są w SAP ( ͡° ͜ʖ
dodam jeszcze ze w necie jest sporo materiałów o SAP, ale są bardzo chaotyczne i "wchodzą jednym uchem, a wychodzą drugim" - skoro jesteś na studiach = masz dużo czasu - jak je ogarniesz to może coś zapamiętasz i będzie baza, żeby coś działać.

dzięki temu że dokumentacja jest jaka jest, konsultnaci trzepią kase, jakby było prosto, to by nie mieli co robić ( ͡°( ͡° ͜ʖ(
@fledgeling: Zagmatwałeś strasznie.

a raczej zamiana procesów w firmie na takie jakie są w SAP ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Odwrotnie.

zresztą to raczej jest tworzenie kolejnych pól i tabel, więc nie jakieś ambitne programowanie
Można się zdziwić jakie zaawansowane procesy można w ABAPie oprogramować.

Co gorsza generalnie SAPa sobie nie postawisz w domu,
Nieprawda, ale musisz mieć dostęp do pewnych hmmm paczek...

(chociaż podobno można gdzieś teraz
@Qrystus: na razie miałem głównie do czynienia z konsultantami którzy mało ogarniali i koniec końców do procesy dopasowywano do SAPa, a nie SAPa do procesów (w ramach rozsądku), oprócz jednego, który z kolei był bogiem i nawet inni konsultanci go nie rozumieli :-)

To prawda że można programować bardzo skomplikowane i fajne rzeczy, ale IMHO w większości przypadków czegoś takiego nie ma, jest tylko dodawanie kolejnych pól w bazie, albo tak
@Qrystus: > hociaż podobno jest teraz jakaś uczelnia która uczy SAPa)

Z tego co wiem, to w Poznaniu

@Qrystus: > Co gorsza generalnie SAPa sobie nie postawisz w domu,

Rozmawiałem ze swoimi Basisami i kiedyś można było stawiać, a teraz co chwila potrzebny nowy klucz dev, za który się płaci, więc nowych instalek nie postawisz ot tak
@fledgeling: Jeśli chodzi o ABAP to często jest tak, że rzeczywiście trzeba dodać pole na ekranie / coś dorobić małego, ale to w przypadku gdy wdrożenie opiera się w większości na standardzie. Często klepane są naprawdę duże aplikacje, ale typowo biznesowe. Tak jak piszesz, silnika Quake'a w nim nie napiszesz, nie mniej jednak wydaje mi się, że każde programowanie typowo pod biznes polega w większości na zapisywaniu, odczytywaniu danych z tabelek
@fledgeling: nie napisałem, że nie będziesz dobrym konsulem, tylko że dobry konsul ogarnia super ekstra tylko swój moduł i za to sie mu płaci gruby hajs. Nie da się po prostu o ogarnąć całego sapa.

A co do studiów to już nie chciało mi się szukać, szczególnie po 10h instalacji SAP WPB.

@D3lt4: Można zainstalować, ale z developmentem mogą być problemy, choć teraz i one da się obejść.