Wpis z mikrobloga

Tak z mojego niewielkiego doświadczenia, jak szukasz pracy w Norwegii, to dużo lepiej na Ciebie patrzą, jak chociaż trochę umiesz w ich języku powiedzieć ;)
  • Odpowiedz
@pauvre: myślałem nad duńskim lub szwedzkim, ale słyszałem, ze jeżeli zna się norweski to też rozumie się poczęści duński i szwedzki. Ogólnie interesują mnie języki skandynawskie
  • Odpowiedz
@ama_tor: Ucze sie norweskiego 2 rok. Dunski, norweski i szwedzki sa do siebie strasznie podobne, wiec nauczysz sie jednego z nich - dogadasz sie mniej wiecej w pozostalych. Jesli chodzi o sam jezyk norweski to wyglada to tak, ze sa dwa rodzaje glowne (bokmål i nynorsk) i tysiace roznych dialektow, ktore zmieniaja jezyk w bardzo duzym stopniu, stad zajebista znajomosc jezyka angielskiego u norwegow, poniewaz sytuacje kiedy dwoch norwegow nie
  • Odpowiedz
@ama_tor: Uczę się norweskiego od roku bardzo intensywnie (minimum 2h dziennie do 5h). Obecnie rozumiem wszystko co mówią Norwegowie gdy dialekt nie jest całkiem wyjęty z dupy i sam potrafię się dogadać dobrze. Pewnie mój poziom to B2 więc jak na tyle czasu nauki dobry wynik. Duński pisany to w 99% norweski i często czytam coś po duńsku i mija dużo czasu zanim zauważe, że to nie norweski. Mówiony duński
  • Odpowiedz
@ama_tor: Ok. Bede pisal bez polskich znakow, bo pewnie duzo tekstu wyjdzie.

Decyzje o nauce podjalem jakies 14 miesiecy temu i ucze sie norweskiego zamiast isc na studia (obecnie mam skill taki jak osoby z 5 roku filologi norweskiej oprocz tego bardzo dobry angielski, ktory pomogl w nauce).

Szukalem kursu dla poczatkujacych, ale po pierwsze jest ich niewiele, po drugie sa drogie a po trzecie te, ktore sa darmowe ucza tylko podstaw podstaw czyli niczego i szkoda na nie tracic czasu. Wybralem kurs ze strony mojnorweski.pl, ktory ma 40 lekcji. Kazda lekcja sklada sie z 30-35minut nagrania oraz transkryptu i slowek z lekcji (slowniczka, ktory tez ma audio do pojedynczych slowek i zwrotow). Lekcje prowadzi Polka mieszkajaca w Norwegii z Norwegiem (ktory glownie pomaga w wymowie i bierze udzial w dialogach). Po zakonczeniu tego kursu jest sie miedzy poziomem A2/B1 wg. nich (wg. mnie blizej A2 a do B1 trzeba sie samemu uczyc slowek, ale to w sumie sami zaznaczaja podczas
  • Odpowiedz
@platkiowsiane: Jeśli masz poziom B2 to nie jest to taki skill jak osoby na 5 roku filologii norweskiej. Na filologiach poziom C1 osiąga się już po ukończeniu 3 roku studiów ;) Wiadomo zależy wszystko od tego, kto ile się przyłoży, bo może się zdarzyć, że ktoś prześlizguje się jakoś z roku na rok i na piątym roku ma nie daj boże B1, ale z założenia C1 powinno być już po
  • Odpowiedz