Wpis z mikrobloga

Przed wami kolejna debata z serii #debatacalki. Jest ona wyjątkowa z dwóch powodów:

- jest pierwszą oficjalną, nietestową debatą

- zostanie w niej zaprezentowany całkowicie nowy, odświeżony logotyp, wykonany przez @michalkosecki

Co to jest #debatacalki?

#debatacalki to cykl wykopowych debat na różne tematy. Każdy może wziąć w nich udział i zaprezentować swój punkt widzenia, pod warunkiem, że będzie przestrzegał zasad dyskusji. Jest to tag autorski. Jeżeli chcesz sam przeprowadzić swoją debatę, stwórz wpis pod tagiem #powazne, lub wymyśl własny tag.

Jak to działa?

- Co jakiś czas na tym kanale tworzę wpis, z prośbą o podawanie propozycji tematów do dyskusji.

- Wybieram pięć najciekawszych i podaję je w ogólnodostępnym tagu #debatacalki, w celu głosowania plusami (najbardziej zaplusowany temat będzie dyskutowany jako pierwszy, reszta w kolejności od najbardziej do najmniej zaplusowanego)

- Informuję w tagu i na kanale o terminie każdej debaty. W momencie, gdy dodam wpis z tematem dyskusji, dodaję też link do niego na kanale.

- Wykopowicze dyskutują na dany temat, wyrażają swoją opinię i udowadniają swoją rację argumentami

Jeżeli chcesz uniknąć spamu w tagu, możesz zasubskrybować ten kanał. Zawsze będziesz na bieżąco. Jeśli nie chcesz - nie musisz tego robić. Subskrybując tag również będziesz na bieżąco, lecz jesteś narażony na spam trollów. W takiej sytuacji polecam czarnolistować spamujących. Kanał jest rozwiązaniem tymczasowym, dopóki administracja nie wprowadzi moderowanych tagów autorskich.

Jeżeli subskrybujesz kanał, pamiętaj, żeby włączyć w ustawieniach powiadomienia z kanałów

Zasady dyskusji w tagu #debatacalki: UWAGA AKTUALIZACJA ZASAD!

- Komentujemy dany temat, używając argumentów/przykładów/źródeł naukowych/odniesień

- Zwracanie się do innych komentujących i podważanie ich zdania jest dozwolone, a nawet wskazane

- Cytujemy źródło. Nie są dozwolone komentarze typu "Wszystko wyjaśnione tutaj - LINK. Temat uważam za zamknięty", "Polecam poczytać Rothbarda, często odnosił się do tego tematu", ani "Korwin wielokrotnie mówił o tym na wielu spotkaniach - wystarczy posłuchać".

- Nie śmieszkujemy, nie używamy memów

- Nie wyzywamy innych komentujących

- CYTUJEMY CAŁĄ ODPOWIEDŹ OSOBY, DO KTÓREJ SIĘ ZWRACAMY Najlepiej nie za pomocą cudzysłowu, tylko wykopowej funkcji cytowania (nowa linijka enterem, znak ">", spacja i wklejamy wypowiedź poprzednika, albo używamy tego przycisku. Oczywiście jeżeli odpowiadasz mi, nie musisz cytować tego wpisu. Chodzi tylko o dyskusje między innymi komentującymi.

Ale jak to? Przecież na pewno zlecą się zaraz jakieś śmieszki i będzie burdel. Co ty Całka, od wczoraj na wykopie?


Aby zapewnić wysoki poziom dyskusji, we wpisach z cyklu #debatacalki zostanie zastosowany nowatorski system moderacji - CałkaGuard®. Polega on na tym, że będę kasował komentarze łamiące zasady, a jeżeli ktoś będzie usilnie spamował, to dostanie się na moją czarną listę.

Każdy może się wypowiedzieć i przedstawić opinię na dany temat. Nie będzie cenzury ze względu na poglądy.


Wszelkie uwagi i propozycje można przesyłać mi na PW, albo w komentarzach na kanale.

Dzisiejszy temat dyskusji:

W jaki sposób naprawić polską służbę zdrowia? Temat zaproponował @kiedys_mialem_lepszy_brzuch

Dossier: Polska służba zdrowia jest ogólnodostępna i darmowa dla wszystkich. Jednak jakość usług, dostarczanych przez NFZ pozostawia wiele do życzenia. Znane są sytuacje, gdzie na pilną operację czeka się 17 lat, a na wizytę u specjalisty trzeba się zapisać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Dodatkowo wiele leków nie jest refundowanych, a zdarzają się sytuacje, gdy NFZ cofa refundację leku, od którego zależy przeżycie pacjentów już nim leczonych. W praktyce, jeżeli chcesz specjalistycznej opieki lekarskiej, musisz płacić dwa razy: na NFZ w podatkach i za leczenie prywatne. Niektórzy twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem byłaby całkowita prywatyzacja służby zdrowia. Inni twierdzą, że to spowodowałoby dostęp do leczenia tylko dla bogatych i opowiadają się za reformami obecnego systemu.

Następny temat: "Własność intelektualna a Internet - powinniśmy jako grupa społeczna, naród, gatunek homo sapiens dążyć do umacniania ochrony własności prywatnej (tu w szczególności chodzi o własność intelektualną) poprzez monitoring, patenty pozwalające czerpać twórcy korzyści z owoców jego pracy itp. itd. czy uznać ją za dobro wspólne służące grupie, narodowi, gatunkowi i dążyć do jak najszybszego wolnego, darmowego dostępu, obrotu, dowolnego modyfikowania i rozwijania?" odbędzie się w niedzielę 21.09.14 o 18:30.
Zapraszam do dyskusji!
F.....a - Przed wami kolejna debata z serii #debatacałki. Jest ona wyjątkowa z dwóch ...

źródło: comment_H5ynNrYTgZMtqZfnRxei5j9z94nq8nFZ.jpg

Pobierz
  • 49
@FilozofujacaCalka: @FilozofujacaCalka: by naprawić służbę zdrowia w domyśle - zmniejszyć kolejki trzeba dać więcej miejsc na rezydenturach (teraz to jest #!$%@? śmiech na sali - w tym roku w moim województwie było 80-parę miejsc na 300 studentów kończących medycynę), oraz zwiększyć pensje dla lekarzy by ci co bardziej ogarnięci którzy skończyli, lub kończą kierunek lekarski nie myśleli jak tu tylko nostryfikować dyplom i #!$%@?ć do USA, czy innej Australii. Dobrym
@FilozofujacaCalka: Osobiście proponowałbym publiczno-prywatny system, w którym za opiekę specjalistyczną płaci ubezpieczyciel, a za wypadki i niektóre choroby (psychiczne, ofiary przestępstw, zakaźne, weneryczne, szczepienia) płaci państwo (o ile ktoś nie ma ubezpieczenia.

Oczywiście w Polsce nie można od razu wprowadzić systemu ubezpieczeń, jako, że Polaków na to nie stać. Początkowo możnaby nawet wymusić regulację wysokości świadczeń. Ubezpieczalnie musiałyby pozostawać pod stałym nadzorem, a i instytucja sądów musiałaby się poprawić. Natomiast system
@PasozytZawiadaka:

Dobrym pomysłem byłoby też wprowadzenie 5 zlotowej opłaty za wizytę by odsiać babcie chodzące do przychodni pogadać, a nie bo coś im jest.


Niestety. Część starszych osób zapłaci 50 zł na miesiąc, żeby tylko mieć z kim porozmawiać, nawet jeśli ma "lek. med." przed nazwiskiem. Inni będą januszami i pożałują nawet i tych 5 zł w stanach zagrożenia życia. Zresztą, w takiej sytuacji moglibyśmy mieć wysyp babci domagających się natychmiast
Cel ten można osiągnągnąć tylko przy pomocy prywatnej ochrony zdrowia, po przywróceniu lekarzowi statusu wolnego zawodu i komercjalnych stosunków lekarz pacjent.

1. Każdy człowiek odpowiada za zdrowie własne i swojej rodziny oraz sam ponosi koszty leczenia. Koszty te będą pokrywane przez pacjenta lub z jego polisy ubezpieczeniowej.

1.1. Organizacja pomocy socjalnej i opieki społecznej nie leży w gestii lecznictwa.

1.2. Zobowiązania wobec emerytów, rencistów i tych, którzy nabyli uprawnienia w czasie funkcjonowania
Bo ubezpieczenie pokrywa tylko nagłe wypadki, pogotowie ratunkowe i choroby, które zagrażają całej populacji (np. zakaźne i psychiczne).


@dfdrdedwdsdxdcdv: no dobra, ale jak kowalski będzie nie ubezpieczony to co? Pogotowie mu nie pomoże w nagłym wypadku? Oleją go? Czy ściągną należność później?
@FilozofujacaCalka: IMO głównym problemem opieki zdrowotnej w Polsce nie jest to, że jest jakoś wybitnie niewydolna tylko, że jest po prostu biedna. Patologie owszem, są, ale samo ich wyeliminowanie nie przeskoczy faktu, że nie dość, że mamy znacznie mniejsze PKB niż kraje zachodnie, do których chcemy równać, to i mniejszy procent tego PKB idzie na opiekę zdrowotną (Polska 7.5%, a taka Francja czy Niemcy mają 12%, dane z 2010 za gapminder.org).
@Vealheim:

1.1. Organizacja pomocy socjalnej i opieki społecznej nie leży w gestii lecznictwa.


Co, jeśli prątkującego gruźlika nie będzie stać na leczenie? Co jeśli ktoś dostanie zawału na chodniku? Co z chorobami leczonymi przymusowo, typu wścieklizna czy bakteryjne zapalenie mózgu?

1.2. Zobowiązania wobec emerytów, rencistów i tych, którzy nabyli uprawnienia w czasie funkcjonowania obecnego systemu ubezpieczeń społecznych, przejmuje Skarb Państwa, opłacając im odpowiednie polisy ubezpieczeniowe.


Co, jeśli ubezpieczalnie zaczną windować ceny?