Wpis z mikrobloga

Wiem, że pizza by rs jest tutaj mocno lubiana. Dzisiaj robiłem ją kolejny raz i znowu wkurzałem się na ten rozciągnięty przepis i szukanie ile czego w tym przydługim tekście. Zrobiłem strzeszczenie na jedną stronę i postanowiłem się nim podzielić. Smacznego :)

Sos

-2 duże/3 małe pomidory

-1 Średnia cebula

-2 ząbki czosnku

-oliwa/olej

-1/2/3 czubate łyżeczki ostrej papryki

-pół łyżeczki soli

-3 szczypty bazylii

-łyżka koncentratu pomidorowego

Pomidory sparzyć, obrać i pokroić na ćwiartki. Cebulę i czosnek pokroić drobno w kostkę. Na patelni rozgrzewamy oliwę i dodajemy ostrą paprykę. Mieszamy oliwę z papryką i dosypujemy cebulę i czosnek. Po zeszkleniu wrzucamy pomidory, mieszamy i przykrywamy na 10 minut na małym ogniu co jakiś czas mieszając. Po tym czasie rozbijamy sos ubijakiem do ziemniaków lub mikserem. Dodajemy sól, bazylię, koncentrat. Wyłączamy gaz gdy sos wyraźnie zgęstnieje.

Ciasto

Rozczyn:

-20g drożdży (nie instant)

-niepełna łyżeczka cukru

-łyżka mąki

Do kubka rozkruszamy dożdze, dodajemy cukier i mąkę. Dolewamy ciepłą wodę, mieszamy.

Reszta:

-2,5 szkalnki mąki (najlepiej "tortowa")

-pół łyżeczki soli

-5 łyżek oleju/oliwy

Przygotowujemy mąkę, dodajemy oliwę i sól, dodajemy rozczyn. Ugniatamy minimum 7 minut (w razie poteby dolewamy wodę lub dosypujemy mąkę). Ciasto musi lekko kleić się do palców. Przykrywamy w pojemniku kulkę z ciasta szmatką, odstawiamy w ciepłe miejsce na około pół godziny w zalezności od temperatury. Ciasto musi mniej więcej podwoić swoją objętość.

Dodatki

-Mozarella (koniecznie) 250g

-Gouda lub inny żółty ser 100g

-4 plastry szynki

-6 plastrów salami

-3/4 pieczarki.

-oregano

Składanie pizzy:

Dużą blachę smarujemy olejem, wałkujemy ciasto. Kładziemy ciasto na blachę i rozwałkowujemy do kształtu blachy. Smarujemy cienko sosem. 3/4 zmieszanych serów wysypujemy równo po całej powierzchni, rozkładamy plastry szynki, salami i na górę pieczarki. Dosypujemy resztę sera. Całą pizzę lekko solimy. Wkładamy na 14 minut do piekarnika o temp 230 stopni z termoobiegiem. Pizza jest gotowa kiedy sos na brzegach jest brązowy, a miejscami czarny a na powierzchni pojawiają się wysepki przepieczonej na brązowo mozarelli. Po wyciągnięciu posypujemy pizze oregano.

Gotowe!

#gotujzwykopem #pizza #omnomnomnom #przepisy
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PanBulka: tak, pestki do wywalenia, ale tak jak pisałem, robiłem to streszczenie pod siebie, a nie jako tutorial. Po prostu przy okazji przekleiłem tutaj, może się komuś przyda, a fani pizzy by rs będą znali takie drobne niuanse
  • Odpowiedz
@PanBulka: Nie pamiętam jak jest w oryginale, ale nawet jeśli nie ma tam usuwania pestek z pomidorów, to nic się nie dzieje. Osobiście nigdy ich nie usuwam, redukowanie trwa dłużej, ale smak jest według mnie o wiele lepszy - bardziej kwaskowy.
  • Odpowiedz
@Recydywa: @PanBulka: @dziczku: Robiłem tę pizzę pięć razy, co kolejny placek to wychodzi lepsza, ale za każdym razem moje ciasto w środku nie jest takie kruche i chrupiące, a przypomina bardziej ciasto z klusek na parze, tzw. pampuchów. Co robię źle? Piekłem raz nawet niecałe 20 minut i dalej ciasto w środku tak wyglądało.
  • Odpowiedz
Dzięki kolego, dzisiaj właśnie robię pizze i też miałem zrobić coś podobnego, bo już miałem dość tego oryginalnego przepisu. Na początku robienia najbardziej rozwalało mnie: "Pamiętamy o mieszaniu sosu" dopiero po ugnieceniu ciasta a wcześniej w ogóle nie napisał że trzeba go mieszać.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pejczi: Myślę, że na przestrzeni 13 lat - bo RS zatostował ten przepis w 2006 :o - ciasto w pizzeriach też się nieco zmieniło ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz