Wpis z mikrobloga

W końcu zabrałem się za klona Atari 2600 (tzw. Rambo). Ponad rok temu rozkręciłem z zamiarem przeróbki, porobiłem schematy i rzuciłem do szafy, bo nie miałem czasu. Teraz przypomniałem sobie o konsoli, przeszukałem internet i znalazłem schemat modyfikacji do konsoli opartej na tym chipie co mam ja (UMC UM6599). Chciałem pozbyć się paskudnego modulatora RF i wyprowadzić normalne Composite (można nawet SVideo, efekt jest trochę lepszy, ale według mnie do takiej rozdzielczości nie ma sensu). Odłączyłem modulator, wylutowałem części przy pinach od audio i video, poskładałem układ na płytce i działa. Obraz jest super. Jedyne do czego mogę się przyczepić to zakłócenia w postaci pionowych pasów (zależnych od tego co jest wyświetlane) na pinie luminancji (mało widoczne w większości gier, ale i tak chciałbym to poprawić, mimo że na zdjęciach nie widać).

Nie wiem czy obecna forma układu zbiera wszystkie zakłócenia, czy też może winą jest słabo filtrowane zasilanie (kondensatory pasuje wymienić, ale nie mam takich pod ręką) czy po prostu sam układ scalony wyrzuca śmieci na wyjście video. Jutro polutuje układ na płytce uniwersalnej i użyje przewodów ekranowanych zamiast skrętki ;)

http://i.imgur.com/wt2KYUN.jpg

Następnym krokiem będzie prawdopodobnie zbudowanie programowalnego kartridża (mimo iż konsola ma wbudowane kilkadziesiąt gier), albo jeszcze lepiej - kartridża opartego na jakimś mikroprocesorze, który będzie uruchamiał grę z karty SD lub małego flasha na SPI (gry zajmują po 4kB albo 8kB więc karta SD o pojemności 16MB to za dużo ;).


#atari #elektronika #8bit
d15ea5e - W końcu zabrałem się za klona Atari 2600 (tzw. Rambo). Ponad rok temu rozkr...

źródło: comment_uqAbwERHfmfre2BsA3fg54Ytv74thEn0.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@d15ea5e: #!$%@?, jak mi szkoda Rambo, miałem,uszkodziłem kardridżem pacman (nigdy gnoja nie lubiłem) częściowo działał,nie umiałem wtedy naprawić,a potem gra zniknęła,pewnie rodzice wyrzucili.

Grę miałem bez tych trzech układów poniżej złącza,w ogóle o tą część, miałem węższą płytkę.

Kupiły bym Rambo, ale nie trafię już na tą samą kolekcję gier... :(
  • Odpowiedz