Wpis z mikrobloga

Dzisiejsze #diy #klimatyzator pokojowy :-) nie znalazłem styropianowego transportera na ryby, a lodówka przenośna to zbyt duży koszt (€50), padło na zwykły pojemnik (€6), wiatraczki to pozostałość ze starego szafowego serwera dell, o parametrach 12V0.6A. Dzięki pomocy mirków z #elektronika okazało się że prawidłowo obliczyłem obciążenie zasilacza 9V0.5A przy połączeniu szeregowym (0.44A) i mogę go użyć, podziękował jeszcze raz.

Wiatraczki ustawione na wyrzut powietrza na zewnątrz ku górze, zrobiłem też 2 otwory na zasys powietrza, wkładem będa zamrożone butelko z wodą lub bryły lodu.

Dzisiaj wieczorem pierwszy test w pokoju komputerowym 6m² ( ͡ ͜ʖ ͡)
Pobierz sierzchula - Dzisiejsze #diy #klimatyzator pokojowy :-) nie znalazłem styropianowego ...
źródło: comment_JGhioSpTuY8D3Yqd5xfOYEBgQ25JUQQ5.jpg
  • 18
o parametrach 12V0.6A


okazało się że prawidłowo obliczyłem obciążenie zasilacza 9V0.5A przy połączeniu szeregowym (0.44A)


@sierzchula: mógłbyś mi powiedzieć jak to obliczyłeś? XD Bo ja myślałem że będziesz potrzebował zasilacza 12V o wydajności 1.8A a nie 9V o wydajności 0.5A ale ja w sumie jestem głupi. Z ciekawości pytam.

Edit: chociaż przepraszam - 36V jak szeregowo bo po 12V spadku na każdym wentylatorze i wydajność 0.6A. To i jak nijak ma
@bartoneczek: Też tak sądzę że dla wiatraków o parametrach 12V 0.6A przy połączeniu:

- szeregowym zasilacz powinien być 36V 0.6A

- równoległym 12V 1.8A

@sierzchula: na zasilaczu 9V 0.5A będzie działać tylko że wiatraki będą miały mniejszą wydajność a i zasilacz może się przegrzewać. W sumie to ja trochę #januszelektryki ale tak na logikę mi się wydaje;)
@ziomekg: a to nie jest tak, że wiatrak jest rezystorem, króry przy 12V obciąża układ na 0.6A, co wg obliczeń daje 20 ohm rezystancji. Wg symulacji w programie, 3 rezystory podłączone szeregowo o takich parametrach, spowodują spadek napięcia do 3V i natężenia do 0.125, ale mogę się mylić :-)
@sierzchula: @ziomekg: Najlepiej byłoby zmierzyć pobór prądu w połączeniu równoległym na wystarczająco wydajnym (min. te 1,8 A) zasilaczu o napięciu 12 V. Aktualny zasilacz wydaje mi się stanowczo za słaby.

Silnik nie jest rezystorem (nie można go tak traktować, i wielu innych odbiorników też). Jedynie uzwojenie ma pewną rezystancję, ale ma ona głównie wpływ tylko wtedy, gdy zatrzymasz silnik (wtedy płynie największy prąd).

Daj znać jak to się sprawuje (mam
@sierzchula: Poczytaj o schematach zastępczych silników. Są różne rodzaje silników i tak samo są różne ich schematy zastępcze. Ogółem nie jest to sprawa prosta, tym bardziej, że tutaj masz do czynienia ze zmiennym obciążeniem, jakim jest powietrze. Tego raczej nie zasymulujesz. Najprościej wykorzystać gotowy model silnik w programie symulacyjnym (musisz wziąć pod uwagę rodzaj silnika).
@misiek12394: koniec testu. Ocena: 2/10. Prototyp spełnił swoje zadanie, wiem co trzeba zmienić. Pojemnik izolowany to podstawa, uniknę strat oraz skraplania się wody na zewnątrz. Wentylator o większej wydajności i cichej pracy, najlepiej pod 230AC. Warto też pomyśleć nad jakimś systemem radiatorów aby wydajniej odbierać temperaturę z powietrza, które dosyć szybko przelatuje przez komorę chłodzącą. Dziękuje za uwagę ;-)