Wpis z mikrobloga

za przyzwoleniem @Centurio93 zbieram radę na rzecz stworzenia plakatów/ulotek o największych wałkach ostatnich lat i tym, w jaki sposób dotykają one przeciętnego Kowalskiego.

zakładam stworzenie jednego lub większej liczby podobnych wzorów w rozmiarze podstawowym A1, z założeniem, że będzie można je bez problemu skalować aż do A5 (tj. nadal będą w tym rozmiarze czytelne), a więc, na każdym plakacie powinny być MAX TRZY krótko opisane problemy + informacja o tym, że wzorów jest więcej, żeby ewentualnie zainteresować się.

zakładam także wydruk profesjonalny, tj. cyfrowy lub offsetowy w drukarni lub jakimś drobnym zakładzie - koszt wydruku jednej sztuki A1 to ok. 5 zł, koszt wydruku stu ulotek A5 to ok. 20-30 zł - udostępniam pliki przygotowane do druku, zaintersowani sami opłacą wydruk tego. decyzja o tym spowodowana jest tym, że mam wtedy do dyspozycji całe płótno i nie muszę stosować np. białego tła, marginesów itp. itd. - oczywiście będzie to też bardziej przyciągać wzrok. mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie to skończone.

czekam na propozycje najważniejszych problemów do uwzględnienia, pamiętajcie, że pojedynczy problem powinien mieć niewielką pojemność, tj. np. #aferapodsluchowa można rozbić nawet na np. 6 osobnych problemów (nie skupiajmy się jednak tylko na niej - problemów jest znacznie więcej). dopuszczam użycie cytatów, ale nie wyrywajmy ich z kontekstu tak, żeby zmieniać ich znaczenie. polecam także regionalizację haseł, np. na terenach rolniczych warto opisać, ile tak naprawdę narzuciła nam UE, a co sobie dołożyli nasi politycy (którzy i kiedy).

do każdego opisanego problemu poproszę jakieś w miarę obiektywne źródło.

starajmy się się podchodzić do sprawy względnie apolitycznie, tj. nie piszmy "PO NA SZUBIENICE", tylko zwróćmy uwagę, że że polityk X tej partii zrobił coś, co ma wpływ na zwykłego Kowalskiego w taki i taki sposób.

postępy nad pracami, zapytania, wolne wnioski itp. proszę kierować w tym wątku lub pod tagiem #plakataferowy

summoning: @emtei, @Brovvar, @Attrazione, @ozzie, @daj_pan_spokoj, @Rience93, @FuriousTurtle, @po1son1986, @skrytohash, @weirdman, @Bazoski, @kluen, @juan-populista-liberalez, @JanekW, @czandler_bing, @sztofel, @iso9001, @Saku96, @czempion9

(plusujący wpis Centurio93)
  • 16
  • Odpowiedz
@michalkosecki: Świetnie. Publikuj co jakiś czas postęp prac. Do tego byłoby miło konsultować z nami niektóre rozwiązania :).

Na pewno trzeba postawić na proste schematy i wykresy, które są przyjazne dla oka + źródła do cytatów lub danych, tak by plakat był wiarygodny. Pokazać na wykresach wzrost bezrobocia, spadek inwestycji zagranicznych (co negował Sienkiewicz), wzrost zatrudnienia w administracji (wiem, że Wipler i jego fundacja robili takie badanie), wzrost długu publicznego i
  • Odpowiedz
@michalkosecki: Ok, rozumiem, że chcesz uświadamiać społeczeństwo o problemach, by ich samych zmusić do myślenia, ale czy bez wyraźnego wskazania winnych, będą oni w stanie odpowiednio się do tego ustosunkować przy najbliższych wyborach? Napisałeś, by zwracać uwagę, że polityk X danej partii zrobił coś [...], tylko, że w części spraw ciężko będzie wskazać konkretną osobę, raczej trzeba będzie się odnieść do całej partii rządzącej. Rozumiem, by podchodzić do sprawy apolitycznie i
  • Odpowiedz
@Brovvar: odejdźmy proszę od zestawiania obietnic wyborczych z rzeczywistością - ludzie mają to gdzieś.

jeśli obiecywano obniżenie podatków, a je podwyższono, to skupmy się na tym, że je podwyższono i dlaczego oraz jak to uderza w szarego człowieka, a nie że jakiś polityk nie dotrzymał słowa.

Po za tym hasło "ile jeszcze razy dacie się nabrać?" sugeruje, że już raz dałem sie nabrac a nikt nie lubi jak mu sie to
  • Odpowiedz
@michalkosecki: Szkoda, że na wypoku nie ma już grup, bo tak bez sensu będzie spamować na publicznym mirko, a przydałoby się to rozdzielić na kilka tematów. Może założymy jakąś grupę dyskusyjną w Google albo coś? Myślę, że przydałoby się ogarnąć jakąś bardzo prostą stronę z linkami do pobrania plakatów. Z przyjemnością ją zakoduję i pomyślę nad jakimś projektem.

Jak już będziemy mieli wszystko gotowe to będzie można pospamować w Internecie.
  • Odpowiedz
@michalkosecki: W sumie był tag #plakatemwplatforme, ale Twój się bardziej przyjął.

Tematy:

1. Belka najgorszym prezesem banku centralnego w Europie według Bloomberga: http://www.bloombergview.com/articles/2014-06-20/europe-s-worst-central-banker

2. Bezrobocie, tak jak na moim plakacie, mocny wzrost, warto podkreślić, szczególnie że wielu Polaków wyjechało zagranicę.

3. 1,8 mln Polaków wyjechało za pracą: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Prawie-2-miliony-Polakow-wyjechalo-za-chlebem-3108553.html

4. 70% maturzystów rozważa emigrację: http://natemat.pl/97047,po-maturze-na-emigracje-tak-o-przyszlosci-mysla-juz-nawet-uczniowie-liceow

5. Wydatki PO (ubrania, cygara, boiska, kluby nocne): http://polska.newsweek.pl/po-wydala-fortune-na-ubrania,105378,1,1.html

6. Wydatki na ratowanie strefy Euro większe
  • Odpowiedz
@michalkosecki: Myślę, że ten link do pobrania to ważna sprawa, tak aby akcja mogła się rozszerzać, dlatego przydałoby się ogarnąć w tym tygodniu przynajmniej domenę - mogę się tym zająć.

A swoją drogą, obiecałem już znajomemu, że jak ogarnie ludzi do wywieszania to wydrukuję z 200 plakatów i mu dam.
  • Odpowiedz