Wpis z mikrobloga

#januszegieldy #gielda Tak spojrzałem sobie na wykresy spółek z #wig20 i zacząłem się zastanawiać czy nie kupić sobie tak na luźno jakiejś spółki, która ma wykres właściwie w jednym kierunku. Np. taki #bzwbk. Co myślicie? Oczywiście nie zapakuję tam oszczędności życia a raczej dorzucę kolejną rzecz do portfela.
  • 7
@ludzik: jednostki ETFow. Szerszy dostep do rynku. Jak kupisz sobie to BZWBK ktore "wlasciwie ma wykres w jednym kierunku" to jak BZWBK zacznie miec "wlasciwie wykres w innym kierunku" to nie utopisz kasy tak spektakularnie posiadajac ETFy. Pozatym teoretycznie ETF daje Ci dostep do nie jednego blue chipu (bzwbk) a wszystkich.
Czyli masz na myśli, że można wykorzystać opóźnienie w odwzorowaniu i dzięki temu wyjść przed zwałą?

Pozatym teoretycznie ETF daje Ci dostep do nie jednego blue chipu (bzwbk) a wszystkich.


@deadkennedy: Nie do końca tutaj rozumiem. Jednostka odwzorowuje blue chipy? Czy też masz na myśli, że jest ich po prostu więcej? Jeśli tak to o ile więcej? Dochodzą zagramaniczne?
@ludzik: Nie o to mi chodzi. Powiedzmy ze masz milion zlotych i za milion kupisz akcje BZWBK. Calosc Twojego portfelu jest w tych akcjach. BZWBK okazuje sie pralnia pieniedzy slunskich separatystow i negatywnie odbija sie to na ich wizerunku, ludzie sprzedaja akcje, cena spada o 10% - twoj portfel ma 900k. Kupujesz ETFy ktore odwzorowuja WIG30 za milion, czyli tak wyglada Twoj portfel. BZWBK ma zjazd o 10%, ale ze stanowi
@deadkennedy: Czyli chodzi Ci o grę na indeksie niejako a nie na konkretnej spółce. Innymi słowy zarabiasz na ogólnej hossie i tracisz na bessie, da? Sam korzystasz z ETF?

Bo ogólnie, jak zresztą zauważyłeś, zamysł zakupu wymienionego w pierwszym poście był taki: idzie wciąż do góry, można zrobić małe fire&forget. Bo mam sporą dywersyfikację portfela i nie mam na razie czasu na robienie analizy fundamentalnej spółek.