Wpis z mikrobloga

Gdyby mi ktoś 2 lata temu powiedział, że będę jedną z tych ksenofobicznych łajz, mówiących, że Ukraińców trzeba wywalić, niech sobie wracają do siebie, to bym nie uwierzył. A tutaj proszę, właśnie do tego stadium już dotarłem. Jedziesz sobie w kolejce, ktoś ogląda filmiki na pełnym głośniku — oczywiście wszystko w języku ukraińskim. Przeglądasz w internecie filmiki rowerzystów, a jak trafisz taki, gdzie jakiś rowerzysta wyskakuje z ryjem na innych, gdzie sam nie ma racji — oczywiście prawie zawsze Ukrainiec. Gadasz ze znajomymi, którym pracodawca podziękował za współpracę — okazuje się, że nabrali tańszych Ukraińców. Przeglądasz sobie programy socjalne, jakie funkcjonują — prawie wszędzie jakiś specjalny program dla Ukraińców, a czasem nawet TYLKO dla Ukraińców. Chcesz coś kupić w sklepie innym niż market i ciężko zrozumieć sprzedawcę — okazuje się, że Ukrainiec.

To jest powalone, aby we własnym kraju czuć się coraz bardziej jak jakiś obcokrajowiec. Moralnie i racjonalnie z komentarzami typu „powinni ich wszystkich wywalić”, „niech spieprzają na front” się fundamentalnie nie zgadzam. Ale emocjonalnie, po tych ostatnich latach, to jest właśnie efekt, który pragnę zobaczyć.

#rant #ukraina #ukrainiec #opinia #przemyslenia #polska
  • 100
  • Odpowiedz
  • 23
@smilealittlebit Jeszcze w sumie na temat tej kolejki dodam, że mega często w godzinach wczesnoporannych można zobaczyć na odcinku Gdyńskim sporą ilość Azjatów, wyglądających na albo Wietnamczyków, albo Filipińczyków. O nich już żadnego złego słowa powiedzieć nie mogę, zawsze pełna kultura.
  • Odpowiedz
@tiritto: paszporty im sprawdzasz, że wiesz, że to nie ruskie?
Weź się najpierw skup na wywalaniu z Polski ruskich onuc, potem zastanów się jak wesprzeć braci Ukraińców w wywalaniu orków z ich kraju
  • Odpowiedz
@kontrowersje: Ruskie xD W Polsce mieszka ok 15-20 tys Rosjan, oni są praktycznie niewidoczni. To już prędzej może ich pomylić z Białorusinami, których w Trójmieście jest dość sporo. No ale Białorusini ogólnie są bardziej stonowani, niż Ukraińcy, więc OP wie co mówi.

@tiritto Taka ciekawostka, że ja (okolice półwyspu) zaczynam coraz częściej słyszeć np. w Biedronce.. hiszpański xD
  • Odpowiedz
  • 0
paszporty im sprawdzasz, że wiesz, że to nie ruskie?


@kontrowersje: W kontekście tej kolejki i sklepu może i miałbyś rację, chociaż prawdopodobieństwo nie jest raczej na twoją korzyść. Natomiast na stronach rządowych jasno chodzi o Ukraińców. Na social mediach również sami się wręcz chwalą, że to Ukraińcy. Natomiast tanią siłę roboczą w firmie wystarczy po prostu zapytać i też się dowiesz.
  • Odpowiedz
@neurotiCat: ja wracam z delegacji z Gdańska i jestem w szoku jak mało słyszałem ukraińskiego i widziałem ukraińskich aut przez ostatnie dni - w porównaniu do Warszawy ofc. Co do Hiszpanów to jest ich bardzo dużo bo w PL mają większe szanse na pracę niż u siebie a takie firmy jak acenture zatrudniają ich tysiące w PL
  • Odpowiedz
  • 14
@washington: W tym przypadku sprawa akurat faktycznie zawodów gdzie kompetencji tyle nie potrzeba — jeden ze sklepu, drugi z magazynu. Był jeszcze trzeci przypadek w IT, ale chyba ich szefostwo czegoś nie wykalkulowało, bo najpierw się pożegnali, a teraz bierze od nich zlecenia i robi przez to więcej niż wcześniej. xD

Co nie zmienia faktu, że jednak z perspektywy narodowej wolałbym, aby pracę dostawali Polacy bez kompetencji, niż Ukraińcy bez kompetencji.
  • Odpowiedz
@tiritto: przypominam, że w Polsce jest też #!$%@? bialorusinów. I np ten rowerzysta to Białorusin, wiem o kim mowa. Nie miałem jeszcze kłopotu że sprzedawcami, którzy nie mówią po polsku, natomiast zdarzało się że osoby od rozkładania towaru nie mówiły zbyt dobrze po polsku. Być może jak nie będzie miał kto tego towaru rozłożyć, to ogarniesz, że jednak są potrzebni.

Azjatów, wyglądających na albo Wietnamczyków albo Filipińczyków.


Są całkowicie różni od
  • Odpowiedz
@tiritto: Podobne zdanie do twojego myślę że ma 70% Polaków tylko JESZCZE nie wszyscy o tym mówią poza grupą znajomych. Ukraińcy są w sporej części ok ale jest ich po prostu za dużo w Polsce.
  • Odpowiedz
jesli ukrainiec bez jezyka zabiera ci prace to nie z nim jest cos nie tak


@washington: Jakie to jest z jednej strony infantylne sformułowanie, nie uwzględniające czynników ekonomicznych i pozaekonomicznych na rynku pracy związanych z masową migracją, z drugiej bezwiednie szowinistyczne - traktujące imigrantów, w tym przypadku Ukraińców, jako niejako gorszych i z zasady mało wartościowych/konkurencyjnych, co podkreśla się wyłącznie w celu erystycznego umniejszenia interlokutorowi.
  • Odpowiedz
@tiritto: To sie spozniles z tym wpisem jakies 2 lata tez, bo Ukraincow w Polsce ubywa z 2.9 mln spadlo do 1.1 mln i spada nada, bo nie chca w Polsce zyc.
Na ich miejsce przyjada inzynierowie, wiec pozdro xD
  • Odpowiedz
  • 1
@Nedkelly2: Nie mówię, że nie. Być może właśnie w tym leży problem, że Ukraińcy wyjeżdżają, a ich hołota zostaje. Nie wiem. Niektórzy komentujący mówią, że w ich miastach z takim problemem się nie spotkali. Ja też wcale nie chcę czarno-białego nawoływania, że trzeba z nimi zrobić tak i nie inaczej. Napisałem po prostu swoje przemyślenia, ze swoich doświadczeń. A to, że ja czegoś chcę, nie znaczy jeszcze, że na pewno byłoby
  • Odpowiedz