Wpis z mikrobloga

#energetyka

Dlaczego równolegle do Baltic Pipe czy Nordstreamu nie są politycznie forsowane podmorskie kable do Norwegii, północnej Szwecji czy Finlandii?

Aktualnie mamy tylko jedną nitkę ze Szwedami, ale biorąc pod uwagę to że przez najbliższe 10-15 lat atom będzie dopiero powstawał to może szybciej będzie porozkładać kable i kupować tani prąd niż przepalać kasę na ETS i czekać na cud? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiem że Norwedzy się nie cieszyli po uruchomieniu kabla do UK, no ale państwo norweskie już było w miarę zadowolone. Pewnie Finlandia też by chętnie zacieśniła więzy z państwem NATO i zarobiła na eksporcie prądu.
PfefferWerfer - #energetyka

Dlaczego równolegle do Baltic Pipe czy Nordstreamu nie s...

źródło: Screenshot_2024-05-10-11-53-47-059_com.brave.browser-edit

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@programista15cm: Linie wysokiego napięcia robi się teraz na prądzie stałym UHVDC.

Chińczycy w 2019 uruchomili linię 1100 kV na odcinku 3300 km. Dystans istniejącego odcinka UK-Norwegia też jest porównywalny z naszą odległością do Finlandii. Istniejące połączenie do Szwecji też jest na DC.

Technologicznie wykonalne, spadki nie są tak duże jak na AC. A zauważmy że prąd jest na dziś 17x tańszy w Finlandii niż w Polsce xd
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: Bo inni mają bieda prąd dla plebsu
Żeby wciągnąć pełny potencjał z musisz mieć specjalne kable i dobrze je rozmieścić żeby nie było elektro fal.
Efekty są takie że komputer ma 3 razy więcej mocy, TV ma więcej kolorów a radio posiada możliwość przyspieszenia audycji i mogę pominąć reklamy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz