Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Nie mogę się doczekać aż zawód pośrednika nieruchomości zostanie zaorany. Chcę kupić właśnie mieszkanie w jednym z miast wojewódzkich. Sprzedający pracuje z pośrednikiem, który bieże 3% netto (czyli 3,7%) prowizji od OBU STRON! Normalnie powiedziałbym IKS #!$%@? DE, ale niestety mieszkanie jest dla nas naprawdę wyjątkowe.

Okazuje się jednak, że pośrednik poza byciem kompletnie bezużytecznym trybikiem w maszynie, jest także czynnikiem który sprawia że nieruchomości są trudniej dostępne. Po pierwsze, nalega na ubieganie się o kredyt przez jego doradcę (tak żeby dokładnie wiedział ile zarabiamy i jak bardzo może nas wycisnąć z prowizji). Po drugie, celowałem w 20% wkład własny, ale w momencie gdy muszę wysupłać dodatkowe 6% ceny nieruchomości (PCC + pośrednik + notariusz), będę lekko poniżej progu i ratka dużo wyższa. Zaproponowałem nawet żeby zwiększyć cenę nieruchomości o prowizję, ja sobie ją wtedy skredytuję, a w praktyce zapłaci mu ją sprzedający, ale pośrednik się oburzył (no bo jak tutaj zaproponować klientowi zapłatę 7% prowizji XD).

Zawód do zaorania jak najszybciej, a już pobieranie prowizji od obu stron przy tylu naturalnych konfliktach interesów powinno być prawnie zakazane.

#nieruchomosci



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 11
  • Odpowiedz
@bulbulator12345: niestety jeśli ma podpisaną umowę z pasożytem to gdy tamten sprawdzi że właściciel mieszkania sprzedał chate komuś komu pasożyt je pokazywał to może ostro za to zapłacić. Kiedyś mi znajomy pośrednik mówił że takie sprawy wygrywają w sądach niemal w 100%.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: akurat, że nie jestem tu zielony a ostatni sprzedałem dom, to sie wypowiem
trafiłem na DOBREGO POŚREDINKA
wiecie co jest najlepsze, wykop mi w tym pomógł xD
nauczony, wykopowym narzekaniem, wiedziałem co to za pijawki
czy załuje? Nie
bo wcześniej bez pośrednika próbowałem sprzedać dom na własna ręke, szło słabiej
a tu normalni (niedoświadczeni) klienci, którzy też potrzebowali wsparcia
% ? 1,5 brutto, musze przyznać, że sprawdzałem kilka biur, większość
  • Odpowiedz
  • 0
@mirko_anonim nie wiem czy to jest powszechna praktyka, ale jak rozglądałem się za większym mieszkaniem kilka miesięcy temu, to załatwiając sprawę przez swojego pośrednika a nie prywatnie, byłem zwolniony z prowizji u pośrednika prezentującego mieszkanie. Warunkiem było to że wszystko musiałem załatwiać przez swojego pośrednika, nic prywatnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@mirko_anonim: czy podpisałeś umowę z pośrednikiem przed okazaniem mieszkania? Sprawdź czy to na pewno umowa pośrednictwa mi kobieta dała do podpisania tylko papierek z jakimś protokołem z okazania ale nie umowę i u notariusza powiedziałem że chyba ja #!$%@?ło że jej zapłacę a sprzedającemu że pośrednik działa na jego niekorzyść co jest wbrew umowie bo jestem gotowy zapłacić całość ceny co była w ofercie więc pośrednik nie może odmowic

Poza tym
  • Odpowiedz
Chcę kupić właśnie mieszkanie w jednym z miast wojewódzkich. Sprzedający pracuje z pośrednikiem, który bieże 3% netto (czyli 3,7%) prowizji od OBU STRON


@mirko_anonim: Ta praktyka ma zostać niedługo ukrócona przy regulacji tego zawodu. Pośrednik powinien brać kasę jedynie od sprzedającego. A nie od obu stron transakcji.
  • Odpowiedz
  • 0
@mirko_anonim: wegi czasu kupiłem bez pośrednika, ale mogę sobie wyobrazić jak to teraz wygląda. Nie rozumiem naprawdę co mają w głowach sprzedający decydując się na ich "usługi".
  • Odpowiedz