Wpis z mikrobloga

Jak wyjątek może potwierdzać regułę? Prędzej podaje ją w wątpliwość. Im więcej wyjątków tym mocniejsza reguła? Właśnie wręcz przeciwnie.


@Maly_Jasio: dowodzi to jedynie że jak większość polaków nie rozumiesz tego powiedzenia wychodzącego z zasad prawa rzymskiego
  • Odpowiedz
@Leniek: Nie moja wina, że to przysłowie zostało błędnie przetłumaczone z łaciny na polski. Pewnie sam autor nie wiedział o co chodzi w tym przysłowiu albo "potwierdzac" znaczyło kiedyś co innego niż w obecnych czasach.
  • Odpowiedz
@CamusVevo: No bo samo powiedzenie źle brzmi, #!$%@?ąc od jego rzeczywistego znaczenia" Skoro żeby istniał wyjątek musi istnieć reguła to powiedzenie powinno brzmieć "Wyjątek potwierdza reguła" a nie Wyjątek potwierdza regułę"
  • Odpowiedz
  • 42
@Maly_Jasio @masz_fajne_donice

- Wszyscy faceci to gwałciciele.
- A nie, bo ja nie gwałcę.
- Wyjątek potwierdza regułę.

Używane w takim znaczeniu: faceci to gwałciciele, istnieje wyjątek i według tego powiedzenia, to że ktoś nie gwałci to wzmacnia regułę, czyli to że ktoś nie gwałci znaczy, że inni gwałcą. Powiedzenie używane niepoprawnie, bo wyjątek osłabia regułę, a nie ją wzmacnia.

Mogłoby być użyte poprawnie: to że akurat ty nie gwałcisz, to potwierdza,
  • Odpowiedz
@masz_fajne_donice: "nie mierz innych swoją miarą" - sugeruje jakieś silenie się na obiektywizm. Zawsze mierzy się innych swoich miarą a nasze osądy zawsze są subiektywne. Pojęcia jak "grzeczny", "uprzejmy", "dobry" nie ma w Sevres, jak kilograma, metra - każdy z tych epitetów to wyraz oceny naszej, lub kogoś innego.
  • Odpowiedz
@mk321: No i pięknie to wyjaśniłeś. To przysłowie w takim własnie sensie jest używane przez 99% ludzi, natomiast nie zdarzyło mi się usłyszeć poprawnego użycia tego przysłowia. Dlatego uważam, że w rankingu #!$%@?ści powiedzień to właśnie zajmuje miejsce w top3.
  • Odpowiedz
Na ten moment 45 debili zaplusowało, czyli przyznało się, że nie rozumieją co to znaczy "wyjątek potwierdza regułę" XDDD a później ludzie się dziwią, że Konfederacja ma swoich wyborców, a pato walki mma swoich widzów - zidiocenie społeczeństwa postępuje
  • Odpowiedz