Wpis z mikrobloga

Mirki, chce kupić mieszkanie przez pośrednika (cesja deweloperska).
Pośrednik powiedział, że mogę odliczyć VAT od zakupu mieszkania (nawet jeśli chodzi o osobę fizyczną). Niedługo będą odbiory mieszkań. Czego mogę się spodziewać albo na co zwrócić uwagę? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

#nieruchomosci
  • 3
  • Odpowiedz
@szirumwirat:

Kupujący może odliczyć podatek VAT od mieszkania kupowanego od dewelopera, gdy:


będzie służyć jego działalności gospodarczej opodatkowanej w całości lub przynajmniej w części podatkiem VAT, np. jako jego biuro lub magazyn, albo;
planuje wynajem takiego mieszkania, o ile do takiego wynajmu będzie doliczał podatek VAT (np. wynajmie mieszkanie firmie, na doby, na biuro, kancelarię).
Nie możemy odliczyć podatku VAT, gdy mieszkanie nabywamy jako konsument, czyli na cele osobiste.
  • Odpowiedz
@szirumwirat nie wiem czy to taka cesja na jaką ja ciągle trafiałam szukając mieszkania: mieszkanie w stanie deweloperskim, inwestor podpisał umowę deweloperską z deweloperem i zrzeka się jej na Twoją rzecz.
Jeśli chodzi o cesje, przykładowo- cena sprzedaży mieszkania w ogłoszeniu wynosiła 650k w tym 100k odstępnego gotówką pod stołem. czyli de facto płacisz te 650k ale w akcie notarialnym masz mieszkanie o wartości 550k.
Ja nie zdecydowałam się taka transakcję, pomijając
  • Odpowiedz