Wpis z mikrobloga

Czy jest tu jakiś Miras, który jest leśnikiem (a jeśli nie) to posiada wiedzę i jest w stanie mi pomóc w jakiej odległości sadzić sosny zwyczajne w dużym ogrodzie? Dla sadzenia lasu przyjęło się, że sadzi się sadzonki co około 65 cm. Wtedy walczą między sobą o światło, gubią gałęzie. A ja chciałbym żeby moje sosny pięły się w górę ale miały również fajną rozłożystą koronę ale też nie chciałbym zasadzić ich zbyt daleko żeby nie zrobił się z nich taki typowy krzak z gałęziami na wysokości czoła. Znajomego leśnik doradził 1,5 m odstępu ale wydaje mi się to być mało patrząc do jakich rozmiarów w obwodzie potrafią one urosnąć.
#lesnictwo #las #przyroda #lasypanstwowe #pracbaza #natura
  • 6
  • Odpowiedz
  • 0
@powsinogaszszlaja: Działkę mam 5000 m2, która jest częściowo już zadrzewiona przez brzozy. Ale jak to brzozy na silne wiatry nad morzem radzą sobie tak sobie. Dlatego powoli chciałbym zmieniać błędy poprzedników? Albo te samosiejki na sosny zwyczajne. Chciałem teraz zasadzić sosnami obszar o długości 71 m i szerokości 8 metrów. I jeszcze pare miejsc od drugiej strony działki gdzie chciałem blisko płotu na długości 60 m zasadzić w tym przypadku po
  • Odpowiedz
@beerus: Półtora metra odstępu jest dobrą odległością, ale później trzeba co drugą wyciąć.
Sosnę możesz też formować, przy okazji ucinając pędy na syrop.
Jeżeli chcesz zasłonę od wiatru od razu, posadź gęsto i wycinaj najbrzydsze, nieforemne. Jeżeli chcesz od razu zagospodarować bez wycinania, posadziłbym w odległości minimum 2,5 metra i tworzył kępy.
Zawołam jeszcze @kjut_dziewczynka
  • Odpowiedz
  • 0
@powsinogaszszlaja: Jestem totalnie szary w temacie i najbardziej wolałbym zagospodarować bez wycinania. Tym bardziej, że na tej działce jest ośrodek wypoczynkowy. Kiedyś myślałem właśnie o takiej odległości 2,5 - 3 metra. Co masz na myśli tworzyć kępy? Bo nie za bardzo mi to coś mówi
  • Odpowiedz
@beerus: jeśli to gleba porolna, to posadź raczej rzadziej, tak abyś musiał jak najmniej wycinać. przez ścięte pniaki może ci się wrypać huba korzeniowa, a wtedy będziesz miał problem (z możliwą śmiercią prawie wszystkich sosen włącznie). Jak posadzić co te 2,5 - 3 metry to najwyżej dojdą do zwarcia parę lat później, ale dojdą i będą rosły w zwyż a nie w szerz.
  • Odpowiedz