Wpis z mikrobloga

@FejsFak: linux to średni wybór do grania, windows w 99% przypadkach jest lepszy, no ale to, że ten system kompletnie się nie nadaje do grania, to przesada
  • Odpowiedz
  • 0
windows w 99% przypadkach jest lepszy


@ly000: słyszałem o problemach z kompatybilnością starszych gier z nowymi wersjami windowsów ale nie wiem ile w tym prawdy. Gry na Linuksie mają chyba jedynie problemy z DRM.
  • Odpowiedz
Gry na Linuksie mają chyba jedynie problemy z DRM.


@FejsFak: wiele gier na linuksie ma całą masę problemów, ale to oczywiście zależy od konkretnego tytułu. glicze graficzne, brak wsparcia anty-cheatów, problemy z uruchomieniem. np. na winehq.org masz listę gier, które działają, działają nieco gorzej niż na windowsie lub po prostu nie działają wcale.

generalnie da się grać w wiele gier na linuksie, ale windows to obiektywne dużo lepsza platforma do grania,
  • Odpowiedz
  • 1
np. na winehq.org masz listę gier


@ly000: kto dzisiaj używa Wine? Przecież od dobrych paru lat jest Proton. Odkąd powstał Proton nie miałem problemów z żadną grą.
  • Odpowiedz
  • 0
jak komuś zależy po prostu na graniu, to nie wiem po co mu linux.


@ly000: No to wytłumacz mi czemu konsola od Valve działa na Linuksie a nie na Windowsie skoro Windows taki zajebisty do grania jest?
  • Odpowiedz
  • 0
nie mówimy przypadkiem o komputerach PC?


@ly000: masz na myśli architekturę x86? Przypadkiem twój komentarz nie jest pierwszy który wspomina o komputerach? Konsola od Valve jest w architekturze x86 tak przy okazji i działa na Linuksie właśnie.
  • Odpowiedz
@FejsFak a nie jest na x86_64? Używa Linuxa bo wychodzi że konsola będzie tańsza a system jest opensource, należy pamiętać że windows to system ms wątpię że po sukcesie Windows CE chcieliby wejść w system dla konsol innego wydawcy niż oni sami.
  • Odpowiedz
kto dzisiaj używa Wine? Przecież od dobrych paru lat jest Proton. Odkąd powstał Proton nie miałem problemów z żadną grą.


@FejsFak: też używasz, tylko po prostu nie zdajesz sobie z tego sprawy.
  • Odpowiedz
No to wytłumacz mi czemu konsola od Valve działa na Linuksie a nie na Windowsie skoro Windows taki zajebisty do grania jest?


@FejsFak: a no wytłumacz mi dlaczego 99% pozostałych komputerów do grania działa na windowsie, skoro linux jest taki zajebisty do grania w gry? dlaczego tak się tej konsoli uczepiłeś? nie wiem dlaczego linux, pewnie ze względu na oszczędzanie energii i większe możliwości customizacji software pod hardware (windows raczej nie
  • Odpowiedz
masz na myśli architekturę x86? Przypadkiem twój komentarz nie jest pierwszy który wspomina o komputerach? Konsola od Valve jest w architekturze x86 tak przy okazji i działa na Linuksie właśnie.


@FejsFak: no na telefonach nie masz za bardzo wyboru systemu operacyjnego, więc w jakim jeszcze kontekście ma sens dyskusja nad tym, który system jest lepszy?

Przypadkiem twój komentarz nie jest pierwszy który wspomina o komputerach?

nie, ty wspomniałeś o SteamOS na
  • Odpowiedz
to jest właśnie DRM


@FejsFak:

DRM is used to prevent unauthorized copying and distribution of software, digital games, and media. It focuses on protecting copyrights and licensing. Anti-cheat systems, on the other hand, are used to prevent cheating in games.
  • Odpowiedz
idąc tym tokiem myślenia czemu większość konsol opiera się na jakimś rodzaju Linux.


@programista3k: [potrzebne źródło]

Tak czy siak Linux się nie nadaje do grania, chyba że jest na jakiejś zamkniętej platformie,


@programista3k: no właśnie to jest mocny plus linuxa, że ma otwarte źródło, więc łatwiej go dostosować do jakiejś niestandardowej platformy. ale na standardowych komputerach klasy PC windows jest lepszy do gierek, wiadomo.
  • Odpowiedz
@ly000 ps5 na jakiejś wariacji unix jest chyba freebsd tak samo Nintendo i każda gówno konsola na android. Tu mogę zaskoczyć niektórych , Xbox wykrywa mi windows 10.

Tak jak pisałem wyżej ms może nie być zainteresowany współpracą dla systemów innych firm po sukcesie Windows CE. Poza tym trzeba by tantiemy im płacić za system.

Czy na Linux da się grać? odpowiadam papieżem "a jakże", czy będą z tym problemy? "No pewnie"
  • Odpowiedz