Wpis z mikrobloga

#instalacjesanitarne #budujzwykopem #wykonczenia

Witam wszystkich.

Ostatnio udało mi się zakupić swoją nieruchomość i postanowiłem, że instalację elektryczną i wod-kan zrobię własnymi siłami. Jaki że posiadam odpowiednie uprawnienia i doświadczenie w budowie instalacji elektrycznej tak w przypadku wod-kan nie bardzo - i tutaj potrzebuję fachowej porady.

Według otrzymanego projektu #!$%@? 4 różne średnice rur PEX do rozprowadzenia po nieruchomości - 16, 20, 26 i 32. Moje pytanie brzmi - czy na prawdę jak się wykonuje instalację wod-kan to się co chwilę zmienia te średnice tych rur? Mam na myśli też to, że od licznika wychodzi 32 w trakcie zmienia się na 26 i wchodzi do pieca. Czy kogoś zdrowo #!$%@?ło?

Drugie moje pytanie. Będę robił instalację w wylewkach - czy zastosowanie skręcanych trójników jest zasadne?

Jeżeli jednak jest możliwość wykonania większości instalacji rurami o dwóch różnych średnicach to czy może ktoś doradzić jakie te średnice?
  • 5
  • Odpowiedz
@pszemgo: Masz uprawnienia elektryczne i tam nie dziwi cię stopniowanie przekrojów w rozdzielnicy, a w hydraulice już tak? Wchodzisz na dom rurą 32 czy jaką masz w projekcie (czasem 6/4 cala), na źródło ciepła tez powinieneś takim wejść (calową rurą, chyba że producent określa inaczej), a im bliżej odbiorników jesteś tym stosujesz mniejsze przekroje i też uwzględniając typ odbiornika - niektóre potrzebują większego przekroju.
  • Odpowiedz
  • 0
@ProgramistaNaBudowie: bardziej mnie dziwi to że po drodze z zawodu głównego do pieca jest zmiana przekroju z 32 na 26 (w elektryce nie stosuje się muf zmniejszających przekrój xd).

Ale już wiem że główne większym a odgałęzienia mniejszym.

Pozostaje pytanie czemu trójnik 32 16 32 są najdroższe xd ?
  • Odpowiedz