Wpis z mikrobloga

SpaceX ma już na koncie 300 udanych lądowań Falcona 9, rakiety klasy ciężkiej, wynoszącej obecnie ponad 80% globalnego ładunku na orbitę (najbardziej doświadczony booster wynosił już ładunek 20 razy). Za jakieś dwa miesiące będziemy prawdopodobnie (odpukać) świętować 300 udanych lądowań z rzędu.

To więcej, niż mają łącznie startów (!) takie rakiety jak Ariane 5, Atlas V, Delta IV.

W przyszłym roku minie dekada od pierwszego udanego lądowania F9. Przez ten czas nikomu jeszcze, ani Chinom, ani UE, nie udało się zgromadzić tyle pieniędzy co miał Elon Musk po sprzedaży udziałów w PayPalu (bo jak możemy często przeczytać w Internecie, sukces Muska wynika z tego, że po prostu płaci inżynierom, sam to właściwie nic nie robi, a wręcz przeszkadza inżynierom w pracy). Być może grać tu też rolę fakt, że w Chinach po prostu nie ma inżynierów, bo Musk wykupił wszyskich dobrych. Ciężko stwierdzić z całą pewnością.

#spacex #kosmos
  • 8
  • Odpowiedz
@texas-holdem:

tyle pieniędzy co miał Elon Musk po sprzedaży udziałów w PayPalu


ze niby nikomu sie nie udalo zebrac 160mln dolkow? Polska w latach 2023-25 wplaci do esy 360mln euro takze chyba nie do konca chodzi o poczatkowy majatek muska. Ten hajs mu sie i tak prawie skonczyl przed pierwszym udanym ladowaniem - pozniej to juz pompowanie kasy z budzetu panstwa, w postaci kontraktow itp

ja tam bym strzelal, ze sukces
  • Odpowiedz
  • 0
ukces spacex bierze sie z mozliwosci mocno eksperymentalnego podejscia do rozwoju produktu - puszczamy prototyp i patrzymy co sie spierdzieli, i tak w kolk


@klementyna123: No tak bo w Chinach czy Rosji to taktyka nie do powtórzenia, ktoś im widocznie zabrania robić prototypy i testować nowe rozwiązania, skoro widzą jak Falcony lądują od 2015 roku i wciąż nie podumali jak powtórzyć.

160mln dolkow?


Mniej, bo kilkadziesiąt poszło w Teslę (gdzie też
  • Odpowiedz
@texas-holdem:

wciąż nie podumali jak powtórzyć.

może dlatego, że tylko cywilizacja zachodu potrafi wyprodukować 'wolnomyślącego' inżyniera, który dostosowuje swoje działania do świata rzeczywistego - nie do formułek zakutych na pamięć na polibudach ze wschodniej części świata (również naszych) pod batem betonu leśnych dziadków - który rozwiązania wytwarza a nie powtarza.
  • Odpowiedz
  • 1
tylko cywilizacja zachodu potrafi wyprodukować 'wolnomyślącego' inżyniera, który dostosowuje swoje działania do świata rzeczywistego


@klementyna123: Tego jeszcze nie znałem w kontekście umniejszania roli Muska jako człowieka dla sukcesu jego firm. Ale pewnie, czemu nie, może być.
  • Odpowiedz