Wpis z mikrobloga

Cześć, prowadzę jednoosobową działalność w branży IT. Klasyk, jestem vatowcem na ryczałcie i wystawiam średnio 4 fakty miesięcznie.

Aktualny księgowy po kolejnej podwyżce (do 300 brutto/msc) i ekstra trzynastce (kolejne 300) za rozliczenie roczne zirytował mnie. Połowa mojego doświadczenia to automatyzacja przetwarzania faktur i dokumentów, więc wydaje mi się, że rozliczenie takiego minimalnego biznesu jak mój to jest dla nowoczesnego biura 15minut miesięcznie (OCR dokumentów, przeklikanie czy wszystko ok, uzupełnienie wartosci, wygenerowanie xml do skarbówki). Do tego potrafil sie pomylic i wszystko zalatwiane przez maila...

Dlatego skuszony reklamami odezwalem się do infakt.pl. Tak się reklamują, więc muszą mieć full automatyzacje i spokojnie mogą brać ode mnie te reklamowane 180zl/msc, a ja będę miał wgląd w apce na wszystko.
Założyłem konto. Dostaje telefon, pare pytań weryfukujacych tożsamość. Mail z prośbą o dane firmy. Jeszcze nie usłyszałem żadnych szczegółów, ani nie powiedziałem, że jestem zainteresowany. Dobra, wysłałem. Miał być kolejny telefon żeby pogadać co i jak.
Dzień później, godzina 18.00 dzwoni do mnie bot z infaktu proszący o płatność xD olałem. Następnego dnia znów punkt 18.00 bot na słuchawce...

Sprawdzam co na tym infakcie się dzieje, a tam 420zl brutto za prowadzenie ksiegowosci miesiecznie xD bierz, albo #!$%@?.

Naprawdę z #!$%@? bym spadł jakbym wpłacił takie pieniądze za wklepanie kilku faktur.

Podpytam, więc gdzie polecacie prowadzić księgowość?
Widziałem, że jest pare onlineowych innych księgowych co obiecują 150/msc netto.
Widzę też, że w iPKO można samemu prowadzić księgowość, ale oprócz wklepania faktur chyba jest jeszcze coś? W sensie raz w miesiącu trzeba skoczyć do skarbówki?

Dajcie znać. Widzę, że znów trzeba znać się na wszystkim w Polsce...

#praca #uslugiksiegowe #it #ksiegowosc
  • 21
  • Odpowiedz
@Macior_Pacior: Ja swojemu księgowemu też płacę 300zł. Charakter podobny do twojej, kilka faktur miesięcznie. Też płacę 300zł brutto, za takie rozliczenia, zapytałem czy cena nie jest przewalona zważywszy, że do niedawna za ok 1000 faktur (prowadziłem inną działalność) płaciłem u niego 700zł, odpowiedział że to minimalna stawka, która tak na prawdę rekompensuje nie tyle pracę, co odpowiedzialność, którą bierze na siebie i za mniej to on nie weźmie jej na siebie.
  • Odpowiedz
@malin90: @FedoraTyrone ja te 300zl juz place jakis czas i niby nie tanio, ale zaakceptowalem to. Cos trzeba faktycznie wziac, za 100zl to sie nie oplaca nikomu.

Tylko zirytował mnie ten dodatek rozliczenia rocznego, gdzie to juz jest naprawde #!$%@? walenie, a doliczane ekstra.
  • Odpowiedz
@Macior_Pacior Ale płaciłeś 330 i myślałeś że dostaniesz ekstra aplikacje w której wszystko widać za darmo? Albo nawet taniej?

Jak chcesz zredukować koszty to weź sama aplikacje bez księgowego to obskoczysz księgowość za ~50zl

Nikt za 150 BRUTTO!( nikt kto jest VATowcem nie operuje na cenach brutto ) nie będzie koło ciebie skakał, jeśli ktoś zaoferuje się są tyle prowadzić księgowość z Bratem to po pierwszym roku Zmieni Ci na 300 BRUTTO
  • Odpowiedz
@zibizz1: ja płacę księgowej 150 brutto i jest ok, czasem muszę się przypomnieć ale generalnie jest ok. Wysyłam jej faktury mailem a ona odsyła maile ile płacę i tyle.
  • Odpowiedz
@hadrian3: No to daj kontakt koledze, najtaniej z tego co słyszałem to 100 netto ryczałt i 150netto z VATem. Ale zazwyczaj jak się weźmie te najtansze to w przeciagu roku można spodziawać się podwyżki.
  • Odpowiedz
@Macior_Pacior: Jestem w takiej samej sytuacji. Księgowa prowadziła wszystko przez wfirma więc stwierdziłem że rezygnuje i będę opłacał po prostu wfirme za 49 zł netto/msc. Nie dość że zamknięcie miesiąca to jakieś 15-30 minut to mam większą kontrolę nad tym co się dzieje. wfirma ma super intuicyjny panel i prowadzi za rączkę (np. klikasz na wyliczenie ZUS i po najechaniu na kwotę lub nazwę składowej od razu się pogrubia więc wiadomo
  • Odpowiedz
@hadrian3: Najlepiej mieć księgowego w tym samóm mózgu, zero nakładu na komunikację

@Jacek12 No właśnie też uważam ten spposób za najlepszy, kiedys jka mój ojciec prowadził to się tak nie dało bo dużo roboty trzeba było odbębnić a teraz z takimi serwisami jak Infkat, iFirma, wFirma prowadzenie całej księgowości zajmuje podobną ilość czasu co kontakt z dedykownaym księgowym

Jeśli ktoś chce spróbować to mam zniżke na infakt 10% na pierwszy rok,
  • Odpowiedz
  • 0
Wiesz ja też po kilku latach korzystania z infaktu stwierdziłem że drogo, i nawet dzwoniłem do paru księgowych, ale zaraz się okazało że to ryczałt, to reverse charge plus faktury w euro i nagle wychodziło tyle samo tylko bez aplikacji, historii i szybkich płatności
  • Odpowiedz
@Macior_Pacior: rozliczenie ZUS, PPE i VAT wraz ze wszystkimi deklaracjami to jest 30 minut pracy w skali miesiąca, więc polecam księgować się samemu, zwlaszcza na ryczałcie, to jest najprostsza forma opodatkowania do rozliczenia, jedyne co musisz mieć to profil zaufany lub wartość przychodu z PIT z zeszłego roku

ZUS- wszystko załatwiasz na PUE ZUS, co miesiąc tworzysz deklaracie DRA lub DRA cz.II (jeśli jestes na preferencyjnym ZUS-ie), w której wpisujesz roczny
  • Odpowiedz