Wpis z mikrobloga

Kolejna ciekawostka z branży IT/Telecom z likwidowanego laboratorium dużej firmy z branży: stanowisko do testów obciążeniowych XDSL z vectoringiem - ot, kilkaset metrów dwustuparowej linii telefonicznej :)
I uprzedzając pytania: nie, nie dało się inaczej. Owszem są symulatory linii długiej i też są używane, ale po pierwsze nie są idealne, po drugie nie nadają się do testów vectoringu z tego powodu, że tu duże znaczenie dla wyciskania z pary miedzianej i z technologii VDSL prędkości zawadzających o czarną magię mają przesłuchy między parami. Stąd taki krowiasty kabel i stąd konieczność testowania tylu linii naraz.

#siecikomputerowe
Jarek_P - Kolejna ciekawostka z branży IT/Telecom z likwidowanego laboratorium dużej ...

źródło: 20240424_112555

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: cały czas tego używają i to w sporych ilościach, choć fakt - aktualnie chyba jako jedyni. Ale mamy jeszcze w ofercie trochę nowsza odmianę tegoż, nazywa się G.Fast, tu z kolei południe Europy trochę tego ma, choć też ilościowo bez szału, z uwagi na specyfikę urządzeń używane jest raczej po wioskach i małych osiedlach, wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie np. na 16 linii.
  • Odpowiedz
  • 0
mogę opchnąć ten kabel w skupie


@Przypadkowy: to chyba (nie jestem pewien, bo nie moja działka) chyba nie będzie likwidowane, bo dotyczy produkt, który cały czas jest wspierany i rozwijany. Natomiast mocno współczuję chłopakom, którzy będą to przenosić do nowej lokalizacji :D
  • Odpowiedz
@Jarek_P: No właśnie mi się wydaje że jest kupa. Gdzieś oglądałem prezentacje że niemiaszki się szybko wycofały bo jak podliczyli koszty wdrożenia G.Fast i innych rozwiązań opartych na miedzi do doszli do wniosku że im łatwiej będzie wymienić całą miedź na światło niż bawić się. A tymczasowo tam gdzie popyt jest nie duży instalować g.Fast żeby podnieść osiągi tego co jest. Co jest dla mnie praktyką racjonalną.
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: wszędzie, gdzie wdrażane są nowe sieci - oczywiście. Ale oni mają bardzo rozległą sieć istniejącą, modernizowaną w latach 80tych pod supernowoczesne wtedy ISDNy i tam miedziane technologie trzymają się mocno.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: dla odzwierciedlenia rzeczywistej linii powinien być jeszcze przegryziony przez szczury i połatany scotchlockami z kieszeni technika.

W technikum mieliśmy między pracowniami wybudowaną taką linię do nauki pomiarów zastawiania toru itd.

Odkąd pracuje w tej branży od 2012 widać fajną dynamikę zmian w sieci.
Na początku mojej kariery technicy narzekali, że komórki wyparły stacjonarne, a 4G zaraz wykończy internet po miedzi więc wszystkich zwolnią.
Później jak FTTH ruszyło z kopyta około
  • Odpowiedz