Wpis z mikrobloga

Czy są na #udemy kursy dla początkujących z zakresu #sztucznainteligencja, w których faktycznie tworzy się jakiś konkretny rezultat (sieć neuronową, algorytm genetyczny, etc)? Interesują mnie treści dla programistów, gdzie rzeczywiście koduje się logikę, a nie układa gotowe klocki. Przeglądam różne kursy, to mam wrażenie, że większość to omówienie pythonowych bibliotek czy sucha teoria ze statystyki. Wolałbym się bardziej skupić na technicznej stronie i być w stanie stworzyć coś namacalnego, np. klasyfikator obrazków nsfw/sfw.

#programowanie #naukaprogramowania #ai
  • 9
  • Odpowiedz
@ToJestNiepojete: Ale te biblioteki posiadają właśnie warstwy modeli DL, lub gotowe proste algorytmy ML. Z nich trenujesz i układasz model. Chcesz pisać własne warstwy konwolucyjne dla algorytmu computer vision?
  • Odpowiedz
@arysto2011: Przede wszystkim chciałbym, aby dany kurs poprowadził do realnego rezultatu, a nie jedynie przeleciał po dokumentacji na akademickich przykładach. Nie mam nic do bibliotek, docelowo trzeba z nich korzystać, ale przynajmniej na początku chętnie bym blizej spojrzał jak działa prosta sieć neuronowa od zera. Kiedyś z ciekawości implementowałem różne typy gradientów graficznych. Bardziej od tego jak korzystać z chatgpt interesuje mnie jak taki chat stworzyć i rozwijać, więc nauka ai
  • Odpowiedz
aby dany kurs poprowadził do realnego rezultatu


@ToJestNiepojete: To zależy od zadania biznesowego. W trenowaniu modeli najważniejsze są dane. Potem masz już kwestię tego jak dokładny jest jeden, czy drugi model przetrenowany na tych danych.

GPT jest modelem językowym. Spopularyzowane w formie kilkulinijkowych promptów sprawiło, że te modele sa źle postrzegane. To olbrzymie modele, których trening kosztuje setki milionów.
  • Odpowiedz
W sumie jak zacząłem szukać po bardziej specyficznych słowach kluczowych, to widzę, że są też bardziej techniczne kursy z rezultatem.


@ToJestNiepojete: Jeżeli chcesz coś z praktycznego punktu widzenia, to masz Kaggle, które udostępnia fajną infrastrukturę do trenowania modeli i pokazuje jak inni to robią w poszczególnych zadaniach.

Różne rozwiązania z kaggle dotyczące klasyfikacji obrazów:

https://www.kaggle.com/models?task=16686
  • Odpowiedz