Wpis z mikrobloga

Nieodzowny partner życia - [Śmierć Cz.1]

Życie i śmierć są nierozłącznymi towarzyszami. Można by rzec, że doskonale się dopełniają. Ta relacja nie jest jednak tak prosta, jak często się sugeruje, a czasem nawet bezmyślnie powtarza. To nie jest tak, że człowiek po prostu się rodzi i zmierza ku śmierci. Obserwując oba procesy na poziomie komórkowym, dostrzegamy coś zupełnie innego. Człowiek rodzi się, rozwija i umiera jednocześnie.


Śmierć inna niż wszystkie - [Śmierć Cz.2]
Link: https://www.youtube.com/watch?v=ng9gsjJ0mz8

Rozwój zarodkowy i płodowy człowieka to dynamiczny okres kierowany przez szereg reakcji biochemicznych. W tym czasie zachodzą procesy namnażania komórek, ich różnicowania na poszczególne tkanki i narządy. Jest to również okres intensywnej śmierci komórkowej. Śmierć w kontekście rozwoju zarodkowego jest często kojarzona z zaburzeniami. Naturalna śmierć zarodka na wczesnych etapach rzeczywiście ma miejsce, ale skala tego zjawiska jest trudna do określenia. Kobieta nie zawsze jest świadoma, że jest w ciąży. Szacuje się, że 10-15% zygot powstałych w wyniku zapłodnienia nie jest w stanie zagnieździć się w ścianie macicy, co prowadzi do ich śmierci.

Śmierć jednak ma również pozytywny aspekt w rozwoju zarodkowym i jest niezbędna dla jego prawidłowego przebiegu. Dzięki niej dochodzi do formowania i rzeźbienia tkanek oraz narządów. Gdyby jej nie było rozwijający się płód mógłby doświadczyć różnych nieprawidłowości, z obumarciem włącznie.


#smierc #czlowiek #biologia #genetyka #nauka #gruparatowaniapoziomu #zycie #ciekawostki
POPCORN-KERNAL -  Nieodzowny partner życia - [Śmierć Cz.1]
Życie i śmierć są nierozłą...
  • Odpowiedz