Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (964)

Rosja
Chiny odrzucają oskarżenia o wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kładą nacisk na legalność handlu z Federacją Rosyjską i twierdzą, że rząd kraju zapewnia skuteczną kontrolę nad eksportem towarów wojskowych i towarów podwójnego zastosowania. - powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Wenbin. Komentując oświadczenia Stanów Zjednoczonych o szeroko zakrojonej pomocy Pekinu dla Moskwy w odbudowie jej bazy wojskowo-przemysłowej, Wang podkreślił, że stanowisko Chin w kwestii ukraińskiej jest „uczciwe i obiektywne”, a jego kraj „aktywnie pracuje” nad negocjacjami pokojowymi i porozumieniem politycznym. „Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że nie można utrudniać ani naruszać prawa Chin do normalnego handlu i wymiany gospodarczej z Rosją i innymi krajami świata na zasadach równości i wzajemnych korzyści” – powiedział.
Źródło

Ukraina
Ukraińców wzywa się do oszczędzania światła, szczególnie w godzinach porannych i wieczornych, a przemysł do maksymalizacji importu energii elektrycznej i korzystania z alternatywnych źródeł energii. „Ponieśliśmy duże straty w wytwarzaniu, a teraz, gdy temperatura spada, odbija się to na systemie elektroenergetycznym. Od kilku dni z rzędu notujemy deficyt mocy, który nadrabiamy przy pomocy naszych europejskich partnerów” – powiedział Szmyhal.
Źródło

Na spotkaniu w Polsce przedstawiciele Ukrainy i Sojuszu Północnoatlantyckiego omówili plan przygotowań do szczytu NATO w Waszyngtonie, w szczególności utworzenie pierwszego wspólnego centrum analityczno-szkoleniowo-edukacyjnego Ukraina-NATO (JATEC) w Bydgoszczy. Zadaniami Centrum będzie wspólna analiza i uogólnianie doświadczeń w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, doskonalenie systemu szkolenia i edukacji wojskowej, promocja interoperacyjności, rozwój zdolności Ukraińskich Sił Zbrojnych.
Źródło

Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) Ukrainy poleciło wszystkim konsulatom kraju zawieszenie świadczenia usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym przebywających za granicą. Poinformował o tym portal „Zerkalo Nedeli”, powołując się na list zastępcy szefa MSZ Ukrainy Andrieja Sibigę.
Źródło

Białoruś
W strukturze wojsk wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych utworzono już 12 oddział sił specjalnych. Został nazwany "Grom". Podobnie jak w innych przypadkach, zadaniem jednostki będzie poszukiwanie i likwidacja nielegalnych formacji zbrojnych oraz grup dywersyjno-rozpoznawczych, pomoc w ochronie granicy państwowej oraz zatrzymywanie przestępców wspólnie z funkcjonariuszami służb wewnętrznych. Jednostka będzie stacjonować w Mohylewie i Bobrujsku. Wcześniej oddziały specjalne zostały utworzone w Mińsku, Brześciu, Grodnie i Homlu, a także w Ostrowcu. W lutym w Mińsku utworzono oddział "Granit". W ubiegłym roku utworzono dziewięć oddziałów.
Źródło

Litwa
Przebywający z wizytą w Szwecji Minister Obrony Narodowej Laurynas Kasčiūnas zaprosił ten kraj do włączenia się w realizację misji Baltic Air Policing i wdrożenie modelu rotacyjnej obrony powietrznej na Litwie. „W lipcu Holandia rozmieści swoje systemy Patriot na Litwie i jest to dobry początek wdrożenia modelu rotacji OPL. Kasčiūnas zwrócił się z prośbą, aby Szwecja również rozważyła taką możliwość” – czytamy w wydanym oświadczeniu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Źródło

Łotwa
Rada Ministrów zatwierdziła nowelizację ustawy o służbie wojskowej, która przewiduje możliwość przyjmowania cudzoziemców do Narodowych Sił Zbrojnych (NBS) w przypadku wprowadzenia w kraju wyjątku mobilizacyjnego lub stanu wojennego.
Źródło

Estonia
Według przywódców religijnych klasztoru Kuremäe w Tallinie, sam klasztor nie może opuścić podporządkowania Moskwie, a państwo estońskie powinno odwołać się do patriarchy Cyryla, podał klasztor. Minister spraw wewnętrznych Lauri Läänemets udał się do klasztoru Kuremäe we wtorek rano, aby przekonać przywódców religijnych klasztoru do oderwania się od patriarchy Moskwy i całej Rosji. Najlepiej byłoby, gdyby zrobili to dobrowolnie, powiedział minister spraw wewnętrznych.
Źródło

Polecam:
"Polacy, Czesi, Węgrzy - wszyscy mówimy o niepodległości i suwerenności w świecie rządzonym przez coraz mniej liczny, a coraz potężniejszy koncert super-mocarstw. Indywidualna suwerenność państw tych wymiarów co Polska czy Czechosłowacja jest mrzonką. Pewien stopień niepodległości możemy osiągnąć tylko zbiorowo dla scalonego, sfederalizowanego obszaru. Jeżeli się nie połączymy to z satelictwa nie wydobędziemy się nigdy - bez względu na to czy komunizm w Rosji upadnie czy nie upadnie. Bo między potęgami przemysłowymi Rosji i Niemiec nie ma i nie będzie miejsca na niepodległe państwa kalibru Czechosłowacji, Węgier, Polski czy Ukrainy. Jeżeli słowo niepodległość, które nam z warg nie schodzi, ma zawierać w sobie cień realizmu musi oznaczać niepodległość zrzeszoną. Ale my nie możemy się połączyć, bo dzieli nas trup wczorajszego dnia balsamowany pieczołowicie przez wodzów naszych emigracji." - napisał w 1960 roku, Juliusz Mieroszewski w "Rozważaniach katastroficznych". Jeden z czołowych publicystów emigracyjnych, w dość ciemnych barwach obrazował przyszłość, analizując powieść Neila Shut'a i film powstały na jej kanwie, znany w Polsce jako "Ostatni brzeg".

Komentarz tygodnia
Nastroje

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja