Wpis z mikrobloga

#programowanie #it #praca #pracbaza #programowanie

Tutaj macie dosadny przykład jaką patologią jest branża IT oraz jak ludzie z IT grają do bramki razem z korporacjami zamiast jednoczyć się wspólnie. Typek opisuje jak w jego firmie praktykowane jest kapusistwo. Jego szef zaprasza go na dywanik żeby donosił na konkretne osoby z zespołu, oceniał ich umiejętności na widzi mi się, czy dobrze się gada mu z konkretnymi osobami. Efektem jego rozmowy było zwolnienie kliku osób.
Kapuś jest nadwyraz zadowolony z siebie po atmosfera się oczyściła. Jest zadowolony z tego że jego firma zdowngradowała seniority niektórych osób z seniora na mida z obcięciem stawek.
Myśli że valocity mu nie zmieniło się, a ludziom lepiej się pracuje bo wreszcie mają oczyszczoną atmosferę.

Zostawił kilku niewolników przydupasów na każde jego skinięcie, którzy pewnie robili nadgodziny, musieli podnieść tempo pracy, bo padł na nich strach po zwolnieniach.

Wyobrażacie sobie żeby coś takiego funkcjonowało w szanowanym zawodzie np. lekarz, prawnik, żeby informatyczny kuc donosił z dumą na kolegów z uśmiechem na twarzy oceniał ich przez pryzmat tego czy ma z nimi dobrą atmosferę?
Takie patologię tylko w obsranym guwnem IT. A inni klaszczą mu brawo bo zostali najlepsi z najlepszych którzy teraz będą zpieralać więcej no i nareszcie mają dobrą atmosferę.

IT jest jednym z najgorszych miejsc pracy jeśli chodzi o work life balance. Wykonujesz zadania na akord a twoj czas wykonania zadania jest skrupulatnie mierzony przez narzędzia informatyczne co do minuty. Dlatego tak dużo przegrywow zyebów tutaj siedzi. Można się o tym przekonać odwiedzając pewna sławna grupę na fb. Ludzie zachowują się jak chorzy psychicznie, kultura nizsza niż u mietków z budowy. Wieśniacy oderwani od pługa.

@testuser: Przykład ode mnie: na początku roku były rozmowy z szefostwem, na zasadzie jak mi się pracuje z konkretnymi osobami, jak u nich ze skillem, czy faktycznie senior jest senior, jak z umiejętnościami miękkimi, czy komunikatywni i bezkonfliktowi (o to samo pytano innych względem mojej osoby). Efekt? Na zespół 40+ ludzi wypowiedzenia dostało 5 osób (zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, "oddaj sprzęt i ciesz się, że nie ma dyscyplinarki" - w pełni zasłużone), a kolejne 3 opcję wypowiedzenia lub zmiany projektu połączonej z zejściem senior->mid i obniżeniem stawki wg widełek. Do tego 2 poszło w drugą stronę (mid->senior). Jak z projektem? Ano nic specjalnie się nie zmieniło - dowozimy nadal, releasy planowo co miesiąc, wg tabelek velocity zespołu ani drgnęło. Poprawiły się IMO 2 rzeczy: klient bez gadania klepnął podniesienie stawek (i tak jest na plus, bo spadło mu 8 osób z faktury), atmosfera w zespole nagle ożyła, bo każdy ulżył sobie podczas spotkań w kierownictwem, plecieli ci, co ową atmosferę psuli i teraz jakoś nam raźniej. Finalnie każdy dostał maila z info o podwyżce i podsumowaniem na swój temat, pochwałami i rzeczami, nad którymi warto popracować. Wniosek? 15% ludzi było nam zbędnych, a wręcz wpływało negatywnie na pracę reszty... Nie chcę generalizować, ale wg moich przeczuć podobny problem może dotyczyć całego IT.
  • 17
  • Odpowiedz
@p0melo: o Cie #!$%@?, to ty nie wiesz co się dzieje wśród prawników i prokuratorów xD to jest dopiero chlew obsrany gownem gdzie kapusiostwo i kopanie dołków pod innymi zapewnią Ci awanse.
  • Odpowiedz
Wyobrażacie sobie żeby coś takiego funkcjonowało w szanowanym zawodzie np. lekarz, prawnik, żeby informatyczny kuc donosił z dumą na kolegów z uśmiechem na twarzy oceniał ich przez pryzmat tego czy ma z nimi dobrą atmosferę?


@p0melo: no jezeli ktos w kancelarii by sabotowal umowy lub procesy to by bylo od razu widac
Tak samo jak jest zespol lekarzy na oddziale i gdyby ktos sabotowal procesy (operacje, hospitalizacje, zawalal na dyzurach) to
  • Odpowiedz
oceniał ich umiejętności na widzi mi się,


@p0melo: takie tam widzi misie CTO czy innego tech leada

Debile mogliby zapytac mietka spod budki z piwem, a nie kogos tam z 20lat doswiadczenia w branzy XD

Taka logika jak z policjantami. Widzi misie policjanta, ze ktos sie zachowuje w podejrzany sposob - ciekawe czyje widzimisie lepiej brac pod uwage niz kogos z 20 lat doswiadczenia na ulicy... plot twist taki, ze podejrzany
  • Odpowiedz
  • 0
@programista15cm: tu nie chodzi o sabotowanie projektów, typek opisuje że donosił na swoich kolegów z pracy bo nie podobała mu się atmosfera która wokół siebie tworzyli. Tu nie mam mowy o sabotowaniu projektów, skrajnym opieralaniu się.
  • Odpowiedz
u nie mam mowy o sabotowaniu projektów, skrajnym opieralaniu się.


@p0melo: no skoro ich zdegradowali to jak to wytlumaczysz niby? XD

bo nie podobała mu się atmosfera która wokół siebie tworzyli


@p0melo: i co w tym szczegolnego? Nigdy nie chciales rozszarpac na strzepy wku;rwiajacego kolegi w pracy?
Albo pozbyc sie z zespolu wiecznych napinaczy, narcyzow, histerykow czy innych #!$%@?, ktore wiecznie mącą, narzekają, mają lęki, łgają czy w inny sposob
  • Odpowiedz
@p0melo: przeciez 40 osob ankietowano i jezeli sie przewijaly te same zarzuty dla tych samych osob wielokrotnie to chyba jest cos na rzeczy nie? Ty sobie ulepiles narracje, ze to on jest kapusiem, a kazdy dostal te same pytania. Czyli cala firma to frajery? XD

Mnie tez nie wszyscy lubia / lubili, ale znajdzie sie chociaz 20-40% osob, ktore wystawia mi feedback pochwalny i to bez zadnego przymyszania, bo latwo sie
  • Odpowiedz
  • 1
@programista15cm: ch0j mnie to obchodzi, nie przychodzę do pracy zeby mieć dobrą atmosferę bo dobrą atmosferę mam u siebie na chacie, więc nie wymagam od randomów żeby mnie zabawiali swoją osobą żebym miał dobrą atmosferę.
Przychodzę do pracy żeby zarabiać pieniądze a nie szukać kolegów.

Ciebie jako osobę z IT cieszy fakt że firmy IT obniżają stanowisko z seniora ma mida wraz z obcięciem pensji? Niedługo to będzie standardem w wielu
  • Odpowiedz
Ciebie jako osobę z IT cieszy fakt że firmy IT obniżają stanowisko z seniora ma mida wraz z obcięciem pensji?


@p0melo: yebie mnie to osobiscie - bo jak zauwazyles powyzej to nie sa moi koledzy.

takich jak ty przekonanych o swojej wspaniałości też to spotka bo dla korporacji jesteś komórka w Excelu


@p0melo: dziecko, ... ()
Ty myslisz, ze ja jestem w IT rok? dwa?

Mnie
  • Odpowiedz
typek opisuje że donosił na swoich kolegów z pracy bo nie podobała mu się atmosfera która wokół siebie tworzyli.


@p0melo: Ale to źle niby? Ma tłamsić to w sobie, a atmosfera ma dalej być zepsuta i nie wiedzieć dlaczego wszystko inne też by zaczęło być zepsute? Jeden donos niewiele znaczy, ale wg tego co wkleiles to pytali wiecej osob i na tej podstawie podjeto pewne decyzje.
  • Odpowiedz
Jak korporacje zwalniaja ludzi na widzi mi się z głównym kryterium czy osobnik robi fajną atmosferę w pracy,


@p0melo: Fajną atmosferę, czyli czy innym się dobrze z nim współpracuje - no to niby to nie ma znaczenia przy wielkim projekcie? To jest równie ważne co dobra wypłata, a nie raz słyszałem, że można i pracować za minimalną krajową byleby w fajnym zespole.

Ciebie jako osobę z IT cieszy fakt że firmy
  • Odpowiedz
@Tylko_mleko: kupiłem słynna 20 letnia klasę premium czyli e39 530i, którym jeżdżę do dziś i oddałem do warsztatu pierwszego lepszego... To jak na odp ierdol wszystko tam zrobili to przechodziło nawet moje pojecie, ale też skłoniło do refleksji czy ja przypadkiem czegoś takiego nie odjaniepawlam w korpo swoim.
  • Odpowiedz
To jak na odp ierdol wszystko tam zrobili to przechodziło nawet moje pojecie, ale też skłoniło do refleksji czy ja przypadkiem czegoś takiego nie odjaniepawlam w korpo swoim.


@programista15cm: W sumie niezła historia xD
  • Odpowiedz
@Tylko_mleko: dziś mi to auto robią ludzie, którzy mają dużo wyższe ode mnie standardy pracy.

No ogólnie dało mi to do myślenia, wiesz sam bym nie chciał być tak obsługiwany, więc zapragnąłem się poprawić, ogarnąć, bo stać mnie na więcej
  • Odpowiedz