Wpis z mikrobloga

Mircy budowlańcy mam zagwozdkę. Chcę postawić ocieplony blaszak na działce na płycie fundamentowej 5x6 metrów. Chciałbym ocieplić fundament od spodu ale nie wiem jak ogarnąć ułożenie styropianu.

Opcją 1: bok fundamentu jest ze styropianu i robię taka "wannę" w którą wlewam beton

Opcją 2: kładę styropian na płasko i normalnie robię szalunki.

W ogóle nie wiem czy ma sens ten plan, proszę o rady xD
BTW: pomiedzy storypianem i piaskiem jest czarna folia

#majsterkowanie #budownictwo #diy #dzialka #remont
kobiaszu - Mircy budowlańcy mam zagwozdkę.  Chcę postawić ocieplony blaszak na działc...

źródło: penup_20240422_224133

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@kobiaszu: opcja numer 1 pozwala ci od razu zachować ciągłość izolacji ze ścianami, ale opcja numer 2 tego nie wyklucza bo możesz ją przerobić później na opcję 1. W nieogrzewanym garażu podłoga jest jedynym źródłem ciepła więc pytanie jak często będziesz tam siedział i grzał żeby sens było się od niej izolować
  • Odpowiedz
@kobiaszu:

Polecam opcję 1. Na boki warto dać twardy styropian, co najmniej EPS 150, jeszcze lepiej XPS. Szerokość boków polecam min. 8 cm, może być też 10 albo 15cm, ale wówczas w wejściu można go pocienić do 5cm żeby był mniej narażony na uszkodzenie. Jeśli do środka będziesz wjeżdżał czymś ciężkim (np. wyładowana taczka albo samochodem), to niezłym pomysłem jest wzmocnienie krawędzi płyty w wejściu kątownikiem stalowym np. L5x50x50 z przyspawanymi
br0da - @kobiaszu: 

Polecam opcję 1. Na boki warto dać twardy styropian, co najmniej...

źródło: detal

Pobierz
  • Odpowiedz
@kobiaszu: jakieś zbrojenie/siatkę nie zaszkodzi wrzucić w beton, zależy jakim obciążeniem będziesz eksploatował tą płytę. Można też dać xpsa zamiast zwykłego styropianu i dobry beton.
Pomyśl czy nie lepiej dać chudziaka tam gdzie piasek
  • Odpowiedz
  • 0
@br0da: Ok, więc plan jest taki
- Wykop na 40cm głęboki
- Warstwa 30cm grubego piasku zagęszczonego
- Styrodur 100mm na dno i boki
- Zbrojenie z siatki Q188 na połowie wysokości płyty
- Zespolenie szalunków żabkami i prętem żebrowanym fi8
- Beton 20cm
- Zagęszczenie betonu pożyczonym wibratorem
- Zacieranie + nawilżanie betonu

I teraz pytanka
1. Czy miedzy styropianem i betonem należy dać folię?
2. Czym łączyć styropian? Jakimś
  • Odpowiedz
@kobiaszu:

Zbrojenie w środku daje się w płytach grubości max. 15cm. W płycie 20cm warto dać zbrojenie góra i dołem, będzie znaczenie mocniejsza, o wiele więcej niż 2-krotnie, bo siatka w połowie grubości pracuje na ułamku swojej nośności. Wówczas powinieneś dać dołem dystanse 20-25mm a górną siatkę trzeba podpierać "kobyłkami" (zdjęcie ściągnięte z sieci poniżej). Przy siatce Q188 potrzebujesz co najmniej 2 kobyłki na 1m², mogą być z ø8 i kobyłki
br0da - @kobiaszu: 

Zbrojenie w środku daje się w płytach grubości max. 15cm. W płyc...

źródło: 2020-02-03

Pobierz
  • Odpowiedz
@kobiaszu: Jeszcze proponuję popatrz na zdjęcia z budów firm które robią płyty fundamentowe jak to u nich wygląda, to i owo można podpatrzeć, np. zdjęcia firm Legalett, Parati, Termico, i parę innych.
  • Odpowiedz
@kobiaszu: myślę że temat budowy wyczerpany. Dorzucę tylko, gdybyś się nie orientował, że zamiar budowy takiego obiektu trzeba zgłosić jako zamiar prowadzenia robót budowlanych w starostwie powiatowym. Fajnie byłoby też nazywać go budynkiem gospodarczym - mniejsze podatki, niż gdybyś nazwał to garażem.
  • Odpowiedz
@br0da ta folia jest właśnie po to aby ta woda nie uciekała betonu tylko go pielegnowala. A i uniemożliwia mieszańce betonowej wchodzenie w szczeliny styropianu powodując jego rozsuwane.
  • Odpowiedz
@mizabud: Ale to jest bez sensu. Woda pielęgnacyjna powinna być lana na górę betonu, tam gdzie odparowuje pod wpływem podgrzewania się betonu od reakcji wiązania - a nie zalegać na dole. Poza tym jeśli kiedyś coś się na tej płycie rozleje (choćby deszczówka), to folia pod spodem będzie blokowała jej spływanie.
A w szczeliny - jeśli jakieś zostaną między płytami - i tak będzie wchodzić, a przed rozsuwaniem trzeba szalunek styropianowy
br0da - @mizabud: Ale to jest bez sensu. Woda pielęgnacyjna powinna być lana na górę ...

źródło: d973d970a9279bf4c668c131d213cebb

Pobierz
  • Odpowiedz
@mizabud: Podstawowa zasada dobrego betonu to "jak najmniej wody do betonu, jak najwięcej na beton" - tak mnie w każdym razie uczono na studiach. Ale zostałem projektantem konstrukcji, a nie technologiem betonu, więc może przez minione lata coś się zmieniło. Jeśli jednak się niewiele nie zmieniło, to jeśli, jak twierdzisz, mieszanka ma tyle wody ile potrzebuje (jak rozumiem bez pielęgnacji) - to znaczy, że w momencie wylewania płyty miała jednak wody
  • Odpowiedz