Wpis z mikrobloga

Cze
Może mi ktoś wytłumaczyć jak dla dziecka jak działa leasing dla jdg?
Chciałbym kupić motocykl za 32000zł, wpłacił bym pewnie z 10000 i zdaje się, trzeba jakiś wykup ustalić na koniec ale jaki?
Nie odliczam vatu, wystawiam FV bo jestem zwolniony ze względu na nie nieprzekroczenie 200k. Kupuję wszystko brutto
Jestem na książce przychodów, jakie są realne oszczędności z leasingu niż z zakupu za gotówkę? Opłaca się to brać czy lepiej za gotówkę i też wrzucić w koszty.
Przychód miesięczny mam powiedzmy 15k, mam bardzo mało kosztów bo biuro w domu

#leasing #kredyt #motocykl #motocykle #crf300rally
  • 24
  • Odpowiedz
@wykidajka: jak nie masz vatu to ja bym sie nie bawił w leasing. Kup coś używanego za 10k, naucz sie jezdzic, crf300 za słaba i za miekkie zawieszenia, nie warte to to 30k.
  • Odpowiedz
@wykidajka jaki chcesz, przy takiej kwocie to raczej ci nie będą robić problemu z płynnością. Może być 10% może być 45%. Leasing ma tą zaletę że możesz całość wrzucać w koszta, a nie musisz amortyzować bo to nie jest środek trwały tylko opłacanie faktury za motur który jest banku.

Jak masz siano to weź sobie 45% wpłaty własnej (można max 50 chyba? Mi tyle proponowali zawsze przy leasingach jako max) bo możesz
  • Odpowiedz
  • 0
@zapalara: mam cbf125, prawko w trakcie
No ale w teren bym chciał, to co zamiast rally? Ona może jako tako ekspresówką pomykać jak trzeba szybko do domu wrócić, a może i w terenie robić całkiem całkiem
Z tego co wiem, to ciężko o jakiś odpowiednik rally, że ma owiewkę, sensowny bak, nie zamierzam zasuwać autostradą ale fajnie mieć opcję dojechania/powrotu asfaltem w miarę sprawnie, hmm
  • Odpowiedz
@wykidajka policz po prostu ile to by było oszczędności, weź jakieś uogólnienia na benzynę, oc +ac przeglądy myjnię itd może możesz jakoś przyciąć na fakturach od rodziny, jak masz pojazd na jdg to się otwiera sporo możliwości na kręcenie wałków czyli słynna optymalizację podatkowa
  • Odpowiedz
@wykidajka: @Agent007cm zakładając że brak VAT, oraz podatek liniowy to od każdej raty odejmujesz 23,9% (19% PIT i 4,9% zdrowotnej). Zakładając, że cena motocykla to 32000, koszt leasingu to ok. 108% i nie księgujesz/rozliczasz wykupu to realnie ten motocykl kosztuje Cię 27064.96. Po drodze odliczasz paliwo, serwis, akcesoria, polisy, więc to kolejne odliczenia w podatkach.

Dla skali na 12% PIT + 9% ZUS to 27974.4
Dla skali na 32% PIT +
  • Odpowiedz
a można nie księgować/rozliczać wykupu? co się wtedy dzieje z własnością takiego pojazdu?


@einzel: możesz go nie wykupywać, wtedy po prostu nie stajesz się właścicielem. Tylko trzeba uważać bardziej na pojazd, bo w razie oddawania go będą sprawdzane średnie i większe rysy na lakierze itp.

@OptiFinance jak dobrze pamiętam, nie ważne jaki weźmie się wykup (na działalność albo na priv) obecnie obowiązuje zasada, że jak się sprzeda motocykl przed upływem 5
  • Odpowiedz
@wykidajka: crf 300 nie ma mocy na autostrade, max 110 to jedzie. Owiewka niepotrzebna przy tych predkosciach, nic nie daje, nie ma potrzeby. crf 300 lepsza opcja niz rally.

W off albo cos ciezszego (tak wiem teraz wszyscy pisza ze ciezszym sie nie da) i wtedy na asfalcie pojedzie: f800gs w tej cenie znajdziesz nawet, no i oczywiste typy gs650 i funduro.

Z bardziej offowych ktm690 husqa701 do dostania w tej
  • Odpowiedz