Wpis z mikrobloga

tl;dr
Zastanawia mnie jak można skrócić czas wybudzenia esp - aktualnie najdłużej trwa samo logowanie do wifi 0.75s (static ip, mask, zasięg idealny), odczyt danych to 0.45s - obie te rzeczy mam równolegle, leci dalej dopiero jak obie funkcje się zakończą. Całkowity czas wybudzenia to 0.87s

Zamieniłem moje DIY sensory (temp/wilg) na esp32 + 18650 na kupne sonoffy snzb-02 na zigbee i mam z nimi problem, często się zawieszają mimo dokupienia paru repeaterów - ale to może być moja wina, testy trwają 🙃. W międzyczasie gdy testuje czy nadal się zawieszają po przejściu na Zigbee2MQTT (wcześniej miałem Zigbee Home Automation) postanowiłem usprawnić swoje czujniki domowej roboty - ich ostatnią wadą była krótka praca na baterii - trochę ponad miesiąc, działały na EspHome z Deep Sleep na 12.5m i pobudka na 2.5s, na wifi.

Aktualnie porzuciłem EspHome na rzecz pisania w Arduino IDE i udało mi zejść średnio do 0.87s pobudki (przy idealnym wifi). Pewnie jeszcze parę ms bym oszczędził, jakbym lepiej dopasował delay żeby wysyłało wszystkie dane po mqtt (dałem na sztywno 100ms), albo dał moze jakąś zwrotkę z HA że "dostał dane", ale to co najwyżej 100ms mi uratuje.

#esp #esp32 #homeassistant #smarthome
sirgorn - tl;dr
Zastanawia mnie jak można skrócić czas wybudzenia esp - aktualnie naj...

źródło: wifi-bluetooth-ble-chip-espressif-esp32-wroom-32e-smd-32-mbit-4-mb-flash

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@sirgorn zigbee nie byłyby to lepszy. Słynie z tego że sposób komunikacji jest o wiele prostszy niż wifi co wpływa pozytywnie na czas reakcji czynników i trwałość na baterii
  • Odpowiedz
  • 0
@Supaplex: aktualnie walczę z tym co mam - bo to moje stare czujniki, ale ze zmienionym oprogramowaniem i nie chce w nie narazie inwestować


Bramkę zigbee mam wiec na jakimś mógłbym przetestować, ale widzę jedynie ze ESP32-C6 ma łączną zigbee, a tak to nie widzę żadnych innych anten/urządzeń żeby do esp podłączyć (?). Poza tym zigbee się trochę boje, mam aktualnie dongle + 4 repeatery równomiernie po domu rozłożone, a nadal
  • Odpowiedz
  • 1
@sirgorn te czujniki sonoffa są kiepskie. Mam ich pewnie z 15 sztuk i co jakiś czas muszę wyjmować baterie z któregoś bo się zawiesił. Czujniki otwarcie sonoffa jeszcze gorsze. Tylko z tymi od sonoffa mam problem, inne działają bez zarzutu.
  • Odpowiedz
WPA2 czy WPA3? WPA2 używa Pbkdf2 do hashowania hasła, więc jest zaprojektowane tak by było wolne. WPA3 ma pewnie podobny mechanizm. Możesz ten hash wygenerować wcześniej i zapisać zamiast hasła?
  • Odpowiedz
aktualnie najdłużej trwa samo logowanie do wifi 0.75s (static ip, mask, zasięg idealny)


@sirgorn: porady z googla jak to skrócić:
Specify the channel (saves scanning all channels)
Use the BSSID to connect, not the SSID (saves scan+translate)
Use a static IP, not DHCP (saves request/assign round trip)
  • Odpowiedz
  • 0
@wizu: no to nieźle się wpakowałem - tez ich nakupiłem jak cukierków, bo tanie, a mogłem sprawdzić parę zł droższą tuye czy inne polecane

@meehow WPA2, bo do WPA3 chyba musiałbym innej biblioteki używać - po pracy sprawdzę. Nie mam pojęcia czy ten hash mogę przechowywać, muszę spytać Copilota... mówi że się nie da (ʘʘ)

@zetisdead static IP miałem, dzisiaj rano na szybko dałem łączenie z ustalonym
  • Odpowiedz
@sirgorn: Ja już się wyleczyłem z modułów co gadają po WiFI (a mam sporo modułów do samodzielnego oprogramowania). W praktyce są bardzo czułe na zasięgi WiFi (teraz zbrickowałem jednego Mikrotika na amen i znów połowa czujników poza zasięgiem), więcej baterii żrą. Zostawiłem teraz tylko moduły ESP, tam gdzie mają więcej pracy do wykonania, a tak to co się da to migruję na ZigBee. WiFi do SmartHome to chyba ślepa uliczka.
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek: no też chciałem esp zostawić tylko tam gdzie potrzebuje danych realtime (więc i tak podpięte są pod zasilacz), a resztę zastąpić zigbee, ale póki co nie jestem tym zachwycony.

Router wifi i koordynator zigbee mam w tym samym miejscu, a te sonoffy gubiły zasięg już w pokoju bliżej niż teraz testuje esp na wifi, a testuje teraz automatyczne przełączanie sieci wifi (mam parę routerów w różnych równo po domu rozłożonych)
  • Odpowiedz