Wpis z mikrobloga

Odnośnie #tesla mam takie ciekawe pytanie - czy wyobrażacie sobie, by np. w Europie w 2030-2040 roku jeździły autonomiczne taksówki? Albo czy wyobrażacie sobie, by bezobsługowe małe pojazdy dostarczały jedzenie po całym mieście?

Z jednej strony jest to możliwe, a jeśli tak, to taka Tesla będzie głównym beneficjentem tego rynku, co przyniesie absurdalne ilości pieniędzy. Z drugiej strony, jestem w stanie sobie wyobrazić, że Unia lub rządy poszczególnych państw będą blokować takie inicjatywy.

To właśnie tego typu pytania decydują o tym, czy taka Tesla to jest warta 100$, czy może 500$.

#gielda
  • 17
  • Odpowiedz
@DwaKolory w zeszłym miesiącu EU stworzyło takie prawo wobec autonomicznych pojazdów, że Tesla póki co to sobie może odpuścić FSD w Europie.
Robotaxi już jeżdżą po Chinach i USA. Będzie tylko tego więcej. A Europa zostanie skansenem jeżeli nic się na poziomie prawnym nie zmieni.
  • Odpowiedz
  • 0
@gonzo91: Właśnie dlatego o tej Europie wspomniałem, bo coś mi się właśnie obiło o uszy, że UE nieprzychylnie patrzy na taką Teslę ;)

I tu moim zdaniem leży klucz do wyceny Tesli. Ta firma ma gigantyczny potencjał zarabiania na automatyzacji czy też sztucznej inteligencji, ale ten potencjał zderza się z biurokracją/prawem/społeczeństwem. Mówimy o sytuacji, w której jedna firma za pomocą autonomicznych dostaw/taksówek może przejąć zarobki, które dzisiaj są generowane przez miliony
  • Odpowiedz
@DwaKolory: tak będą jeżdziły autonomiczne tesle, tak jak jeżdżą teraz xD, bo musk powiedział 10 lat temu, że będą jeżdzić za rok czy dwa. Zaraz po tym, jak dostarczą wszystkie semi.
Tesla została w dupie z fsd bo ją wszyscy wyprzedzili - chyba dlatego, że uparła się na stosowanie jedynie kamery (?).
Nie radzą sobie w stanach, gdzie drogi nie mają zakrętów, a co dopiero w starej europie. Imho pełnej autonomii
  • Odpowiedz
@DwaKolory Europa sobie sama kopie grób.
Drogie samochody, mała dostępność. Jak coś ciekawego z chin czy USA to cła i podatki płać. Obrażanie się na autonomię to też głupota.
Cała Europa się wali, bo za chwilę nie będzie miał tu kto pracować, ludzi dzieci nie robią, a i imigrantów będzie za mało.
Nie powinniśmy się obrażać na to, że zawód jak taksówkarz może zniknąć, te osoby tam pracują w mogą się przekwalifikować
  • Odpowiedz
  • 0
tak będą jeżdziły autonomiczne tesle, tak jak jeżdżą teraz xD, bo musk powiedział 10 lat temu, że będą jeżdzić za rok czy dwa. Zaraz po tym, jak dostarczą wszystkie semi.


@niegwynebleid: Gadanie Elona mnie średnio interesuje. Mi chodzi o sam fakt, że kiedyś dojdziemy do sytuacji, w której autonomiczny pojazd będzie lepszy niż ten kierowany przez człowieka. Nie będzie to kwestia 2-3 lat, ale może 5, może 10. I pytanie jest,
  • Odpowiedz
@niegwynebleid śmiem twierdzić, że aktualna wersja FSD jest daleko przed każdym innym systemem do autonomicznej jazdy.
Kolega chyba nie jest na bieżąco.
Tesla #!$%@? w tym roku 300k+ linijek kodu c++ z fsd i zastąpiła sieciami neuronowymi, także argument o algorytmach jest z dupy.
  • Odpowiedz
@gonzo91: sieci neuronowe to też algorytmy, tylko fajniejsze.
@DwaKolory Autonomiczne pojazdy są tak odległe, że ciężko coś wyrokować. Unia jak to unia - wprowadzi regulacje chroniące ludzi zanim usa skończy wielomiliardowe procesy za zabicie kilku przechodniów.
  • Odpowiedz
Albo czy wyobrażacie sobie, by bezobsługowe małe pojazdy dostarczały jedzenie po całym mieście?


@DwaKolory: Dostarczają, ale czasem w wiadomościach mówią o tym jak są wandalizowane.
  • Odpowiedz
@niegwynebleid Za 2 tygodnie będą jeździły xD

@DwaKolory Te nowe regulacje są znośne, ale pare punktów trzeb zmienić żeby FSD mogło wejść w EU i prawdopodobnie zostanie to zmienione ale w 2025 nie spodziwałbym się FSD w EU

@gonzo91 Techonlogicznie jest przed innymi systemami ale jakościowo jak działa ta raczej na podobnym. Inne systemu radzą sobie nawet lepiej w okręslonych warunkach. Ale Tesla radz isobie lepiej we wszystkic hwarunkach. Tzn często zadzwia
  • Odpowiedz
@zibizz1 a ja dam taką dziką predykcję:

FSD będzie na tyle dobre, że licencję na nie będą kupowane od Tesli, a system będzie wiodącym rozwiązaniem do autonomii.
  • Odpowiedz
@gonzo91:

śmiem twierdzić, że aktualna wersja FSD jest daleko przed każdym innym systemem do autonomicznej jazdy.


Dlaczego w USA nie jest dopuszczona nawet do poziomu 3?
  • Odpowiedz
@PiotrFr tesla nawet nie stara się o takie dopuszczenie.
Coś na zasadzie wszystko albo nic, lvl2 dopóki fsd na serio już nie będzie na poziomie robotaxi.
  • Odpowiedz
@PiotrFr: To jest tak jakby ktoś w 2013 Ci powiedział że Falcon 9 jest daleko przed każdym innym systemem do wystrzelania ładunków w kosmos a w rzeczywistości latał jak zwykła rakieta albo rozbijał sie przy próbie lądowania i nikt by nie dopuscił żeby to lądowało niedaleko ludzi a w 2022-2024 ponad 200 lotów z 100% suckesu. To samo jest z FSD Tesli. To jest system poziomu 5. Jesli osiągnie poziom 3/4
zibizz1 - @PiotrFr: To jest tak jakby ktoś w 2013 Ci powiedział że Falcon 9 jest dale...

źródło: FSD

Pobierz
  • Odpowiedz