Wpis z mikrobloga

Dzień dobry!

Dla zabawy kupiłem na ślepo komputer przez olx, trafiło na HP DC 7800 w wersji SFF

Core 2 Duo E4500
3GB ramu
Zasilacz 240W

Komputer okazał się w pełni sprawny, więc pomyślałem o małym upgradzie i podarowaniu go na wieś, gdzie używają ledwo żyjącego jeszcze gorszego sprzętu. Kupiłem do niego procesor Core 2 Quad Q8300, który wg specyfikacji producenta będzie działać bez problemów, lecz ze względu na moc zasilacza (240W) i max moc, którą może dać złącze PCIe (25W) kupiłem używanego Radeona HD 5450, który wg producenta ma TDP w okolicach 19W, więc z poborem mocy powinienem się zmieścić.

Zgodnie z przewidywaniami po instalacji karty została automatycznie odłączona zintegrowana karta dźwiękowa. Karta graficzna wyświetla obraz, lecz w systemie widziana jest jako standardowa karta graficzna VGA i tu zaczyna się problem:

Ze strony AMD ściągnąłem sterowniki do karty tj. catalyst-15.7.1, przy instalacji nie wyskoczył żaden błąd lecz po restarcie karta w dalszym ciągu nie jest widziana przez windows. Spróbowałem starszych sterowników tj. 13.12 lecz dzieje się to samo. Słyszałem o problemach ze sterownikami od AMD lecz teraz nie jestem pewien, czy problem jest z nimi, czy o czymś jeszcze zapomniałem, czegoś nie ustawiłem, czegoś nie zmieniłem w biosie?

Jeśeli ktoś miałby jakieś pomysły to z chęcią posłucham. I dziękuję z góry ; )

#komputery #elektronika #amd #kartygraficzne #nvidia
  • 5
  • Odpowiedz
  • 0
@MercedesBenizPolska: Ponieważ kupiłem go za 20 zł, karte graficzną za 20zł i procesor za 8zł. Tak jak mówiłem - do zabawy, chciałbym na nim się nauczyć wymieniać procesory bez popsucia niczego, plus jak mówiłem - jak przeżyje moje zabawy poleci na wieś na zastępstwo o parę lat starszego ledwo żyjącego laptopa ; )
  • Odpowiedz
  • 0
@MercedesBenizPolska: Tak, w menadżerze wykrywa tylko "standardową kartę VGA", Radeon nie jest w ogóle widziany przez system a mimo to monitor jest podpięty do tej właśnie karty i obraz mam - taki charakterystyczny właśnie dla karty graficznej bez sterowników - kiepska rozdzielczość, słabiutka wydajność, żadna gra się nie włącza itp.
  • Odpowiedz
  • 0
Dla potrzebujących w przyszłości - Użyłem programu Display Driver Uninstaller do oczyszczenia sterowników, rejestrów, ustawień zarówno integry Intela jak i AMD. Po restarcie Windows automatycznie zainstalował sterowniki do standardowej karty VGA. Używając aktualizacji sterownika przez menadżer urządzeń wskazałem folder w którym znajdowały się rozpakowane sterowniki od AMD - amdcatalyst13.10_beta. Potem już poszło z górki, Radeon został wykryty i zainstalowany : )
  • Odpowiedz