Wpis z mikrobloga

#it #programowanie #programista15k #sztucznainteligencja #chatgpt

Tldr: no/locode to wciąż syf.

Robiłem ostatnio w pracy przegląd narzędzi automl, czyli takich, które mają za zadanie automatyczne wykonanie procesu ml, bez konieczności posiadania szczegółowej wiedzy na ten temat. Większość z nich to takie typowe przeklikiwanie okienek. Jakaś wiedza jest potrzebna, ale wszystko można wygooglować.

Wniosek chyba przewidywalny. W prostych zastosowaniach działa to całkiem sprawnie. W bardziej zaawansowanych gubi się. Poza tym, kto używałby automl do zaawansowanych zadań?

Nie to jednak chcę powiedzieć. Chcę powiedzieć mianowicie, że nie umiem wyobrazić sobie przypadku, w którym coś takiego jest warte swojej ceny w rozumieniu biznesowym. Proste przypadki można wygooglować i napisać w Pythonie. Zaawansowane i tak robi się inaczej. A zatem dla kogo to jest?

Automl jest tylko szczegółowym przypadkiem, szerokiego zagadnienia no/lowcode, które wraz z llmami wraca w rozmowach z biznesem. Uważam, że wbrew pozorom llmy nie pomogą sprzedawcom tego typu narzędzi, ponieważ to llmy pokazały jak bardzo proste są „proste” przypadki, które lo/nocode rozwiązuje. I że nie jest to warte żadnych pieniędzy. Bo po co płacić za całą platformę, skoro jedną część zadań mogą zrobić juniorzy/chatgpt a drugą i tak będą musieli zrobić seniorzy.
  • 5
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: dla mnie nocode to taki blueprism albo uipath, gdzie sporo akcji mozna odawlic znajac tylko regexa ale to automatyzacja procesow a pozostale narzedzie to po prostu protezy
  • Odpowiedz
@JamesJoyce Przed robotą trzeba dobrze ocenić czy takie narzędzia w pełni są zdolne zrobić to co chcemy, jeśli tak to są one świetne. Natomiast jeśli chcemy wyjść poza ich ramy to robi się duży problem. No i jest niższy próg wejścia. Dla osoby która nie programuje to jest łatwy start. Ale nawet dla kogoś kto programuje takie coś może być spoko.
  • Odpowiedz
@JamesJoyce do każdego projektu wychodzącego poza postawowe założenia nocode zawsze będzie guwnem bo musisz w tym i tak ręcznie grzebać a dodatkowo masz liczne ograniczenia
  • Odpowiedz