Wpis z mikrobloga

#raspberrypi #nas #diy #serwery
Siema Mirki, wołam was bo dręczy mnie pewien problem.
Mam postawiony w domu dysk sieciowy na malinie.
Korzystam z raspberry pi 3B system raspberryPi OS jakiś starszy bez interfejsu graficznego.
Jak instalowałem to mnie ograniczała wersja bo najnowsza nie obsługwała openmediavault.
Robiłem wszystko edukacyjnie bo chciałem sprawdzić współdzielenie plików, a i na tym serwerku mam serwer wydruku do starego HP 1018, wszystko działa, ale przesyl plików jest bardzo niski obecnie 1-2mb.
Ograniczeniem moze być dysk z odzysku, hdd 2,5 cala, raspberry do rutera spięte po kablu, ale sam dostęp do dysku już z urządzen po WIFI - laptopy telefony i tv.

Teraz pytanie jak całość tanio przyspiszyć?
Wywalić całość i kupić coś oryginalnego? Czy wymiana dysków? Czy może kwestia konfiguracji?
Jak to sensownie zrobić na wypadek awarii? Stawiacie na tym raid? ile dyskow muszę mieć minimu? 3?? Da radę to sensownie na malinie zrobić? Miejsce jakie potrzebuje to okolo 500gb
  • 8
  • Odpowiedz
@kwiat_2_0: No, raid na malinie jeszcze 3B to trochę za słabe żeby robić MD raid1 (wystarcza ci 2 dyski, każdy kolejny raid 5,6,10 szczególnie 10 czy 01 to już 4 dyski). Na olx kupisz desktopa za grosze czasem wystarczy thin terminal żeby miał pasywne chłodzenie. Postawisz na tym free nasa a jak chcesz sam to zwykły Linux OpenZFS czy mdadm i lecisz ewentualnie lvm co kto lubi
  • Odpowiedz
@kwiat_2_0: nie przyśpieszysz nie pamiętam dokładnie ale tam usb i karta sieciowa działa na 1 układzie czy coś i to jest przyczyną kiepskiej wydajności. W wersji 3b+ już wifi działa dużo lepiej. Po za tym to jest już leciwa konstrukcja na słabym procku.
  • Odpowiedz
  • 0
@bramborak: maline już mam i się kurzy, a chciałem coś mało prądożernego.
nie korzystam z tego kazdego dnia, dlatego nie chcę pompować kasy, a napisz mi tylko jakie dyski
faktycznie warto inwestować w te serwerowe, czy zwykłe magnetyczne, ewentualnie ssd bedą stwarzać jakiś problem?
@To_ja_moze_pozamiatam zaraz obejrze
  • Odpowiedz
@kwiat_2_0: używam platformy bananapi bpi-r3 gdzie jest slot m.2 na dysk nvme oraz porty 2.5gbps wraz z wifi6, to zapier…a prądu konsumuje w okolicy 4-8W do 11W w obciążeniu WiFi
PanSlon - @kwiat2_0: używam platformy bananapi bpi-r3 gdzie jest slot m.2 na dysk nvm...
  • Odpowiedz