Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (962)

Rosja
Sekretarz stanu USA Anthony Blinken skrytykował Chiny za wspieranie rosyjskiego przemysłu obronnego, stwierdzając, że Pekin jest obecnie głównym dostawcą kluczowych komponentów dla rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie. Według niego wysiłki ChRL stanowią największe zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego od zakończenia zimnej wojny. „Jeśli chodzi o kompleks obronno-przemysłowy Federacji Rosyjskiej, obecnie głównym dostawcą są Chiny. Widzimy, jak ChRL udostępnia obrabiarki, półprzewodniki i inne towary podwójnego zastosowania, które pomogły Rosji odbudować przemysł obronny” – powiedział.
Źródło

Ukraina
Ukraina i Niemcy planują uruchomić kilka wspólnych projektów w dziedzinie produkcji wojskowej. W tym celu w Kijowie przebywa obecnie delegacja pod przewodnictwem federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka. Oprócz przedstawicieli Rheinmetall, przedstawiciele firmy Diehl zajmującej się produkcją systemu obrony powietrznej IRIS-T, a także FAE-Group i Quantum Systems, które dostarczają maszyny do rozminowywania i drony rozpoznawcze, przybyli na Ukrainę w ramach delegacji pod przewodnictwem Habecka.
Źródło

W ramach inicjatywy Republiki Czeskiej obywatelom Słowacji udało się zebrać około 2 mln euro na zakup pocisków dla Ukrainy. Dokonano tego w ciągu kilku dni. Władze słowackie odmówiły przyłączenia się do inicjatywy czeskiego rządu na rzecz amunicji dla Ukrainy, mimo to Słowacy postanowili samodzielnie zebrać pieniądze. „Kiedy dowiedziałem się o inicjatywie czeskiego rządu, bardzo się ucieszyłem, gdy usłyszałem, że szuka się wszelkich sposobów, aby pomóc Ukrainie obronić się przed agresorem, bo innego sposobu nie ma” – powiedział 99-letni dziennikarz Otto Simko , ocalały z Holokaustu, jeden z organizatorów zbiórki .
Źródło

18 kwietnia Ukraina oficjalnie otworzyła swoją ambasadę w stolicy Rwandy, Kigali. Podczas ceremonii specjalny przedstawiciel Ukrainy na Bliski Wschód i Afrykę Maksym Subh mówił o przeciwdziałaniu zbrojnej agresji Rosji oraz masowym atakom Rosji na infrastrukturę energetyczną i przemysłową. Przypomnijmy, że 16 kwietnia Ukraina oficjalnie otworzyła swoją ambasadę w Botswanie. W sumie na kontynencie afrykańskim działa już 17 ukraińskich misji dyplomatycznych.
Źródło

Białoruś
W Polsce toczą się sprawy karne przeciwko Łukaszence, dotyczące faktów dotyczących zbrodni przeciw ludzkości, porwania samolotu, handlu ludźmi, a także przemocy i gróźb. Do śledztwa utworzono wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy, w którym oprócz Polski biorą udział Litwa i Niemcy – podaje Ludowy Zespół Zarządzania Antykryzysowego. Śledztwo prowadzone jest na podstawie postanowienia Zastępcy Prokuratora Generalnego RP ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.
Źródło

Litwa
Premier Polski Tusk ogłosił w piątek, że zatrzymano osobę podejrzaną o wydanie rozkazu pobicia w Wilnie działacza rosyjskiej opozycji Leonida Wołkowa. „Zatrzymano Białorusina pracującego dla Rosjan, który zlecił dwóm Polakom przeprowadzenie ataku na sojusznika [Aleksja] Nawalnego” – napisał Tusk. Nieco wcześniej informowano, że Sąd Rejonowy w Warszawie podjął decyzję o ekstradycji na Litwę podejrzanych o napaść na L. Wołkowa. „Napastnicy zostali już aresztowani” – ogłosił, dodając, że są powiązani z ultraprawicowymi kibicami piłki nożnej.
Źródło

Łotwa
Łotwa ma już ustalonych potencjalnych dostawców min, ale przemysł militarny nie nadąża za popytem - powiedział pułkownik Guntars Strazdītis, oficer Sztabu Generalnego Narodowych Sił Zbrojnych (NBS) w czasie debaty na temat obrony pasa granicznego. Więcej w źródle.
Źródło

Estonia
Urzędnicy MSW planują spotkania z władzami kościelnymi Estońskiego Kościoła Prawosławnego (MPEÕK) Patriarchatu Moskiewskiego w celu przekonania ich do opuszczenia Patriarchatu Moskiewskiego, który Riigikogu uznaje za organizację wspierającą rosyjską agresję.Küüt i Ringo Ringvee, doradcy Departamentu Spraw Religijnych MSW, wyjaśnili, że chociaż przywódcy MPEÕK potwierdzili, że nie są bezpośrednio podporządkowani Patriarchatowi Moskiewskiemu, nie są jednak wolni od wpływu Kościoła moskiewskiego i muszą przestrzegać jego poleceń.
Źródło

Polecam:
To już piętnaste wydanie naszego nowego projektu, wydawanego pod tagiem PiątkowyNasłuch, w którym polecamy Państwu kilka wybranych przez nas, najciekawszych - w naszej ocenie - podcastów, rozmów i debat. W tym tygodniu zwracamy uwagę na ocenę wpływów rosyjskich w Niemczech, a także postulat byłego dyplomaty Marka Reszuty dotyczący unormowania kwestii polskiej dyplomacji i działań samorządów w tym zakresie.

Piątkowy nasłuch CW (15)

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz