Wpis z mikrobloga

Dlaczego w Polsce kebab jest droższy niż w Niemczech?
Dlaczego w Polsce espresso koszutje więcej niż we Włoszech?
Dlaczego w Polsce zapłacimy za ramen więcej niż w Japonii?
Dlaczego ceny nieruchomości są często droższe niż na zachodzie?
Dlaczego w Polsce burger nie jest tańszy niż w USA?
Dlaczego wakacje w polskich kurortach są droższe niż w Hiszpańskich? XDDD (odlicz lot i policz all inclusive w Hiszpanii versus we Władysławowie w 3/4 gwiazdkowym hotelu. Pozdro).

Wytłumaczcie mi fenomen tego kraju, że jest tutaj tak drogo. Ludzie kupują, bo mają kompleksy i nie chcą czuć się gorsi, ale zasadnicze pytanie brzmi DLACZEGO W POLSCE MAMY WSCHODNIE ZAROBKI I ZACHODNIE CENY.

Byłem w krajach "biedniejszych", często ogarniętych wysoką inflacją jak np Turcja. No i tam na 2023 rok najniższa krajowa to było 11k lirów netto przy cenie kebaba 50 lirów. Co daje 220 kebabów miesięcznie. W Polsce w 2023 było to 2700 netto przy cenie kebaba ok 25 zł to 108 kebabów XDDDDDDDDDDDDD I mówimy tu o kraju, którego zżera inflacja.

Mówicie, że tani street food i danie narodowe? No spoko, to u nas można wziąć pod uwagę zapiekanki, pierogi (może nie fast food, ale szybko się przyrządza i jest popularne), cokolwiek, czego cena i tak jest z kosmosu (prosta zapieksa to już 17-18 zł rok temu).

Biedny kraj dla bogatych ludzi. Polacy kochają 3 rzeczy: Drożyznę, Zakazy i bycie dymanym.

#pieniadze #gastronomia #nieruchomosci #ceny #pracbaza #gospodarka #ekonomia #polakicebulaki #niebieskiepaski #rozowepaski
  • 295
  • Odpowiedz
Dlaczego w Polsce kebab jest droższy niż w Niemczech?


@Kopyto96: Zwykły kebab w Berlinie to 7 euro. Za mniej niż trzy dychy spokojnie zjesz w Polsce
Kawa w Polsce jest rzeczywiście sporo za droga. We Włoszech wypijesz espresso za 1 euro, ale w podłym barze
Nieruchy nie są u nas droższe niż na zachodzie. No chyba że porównujesz z krajami południowymi, to tam jest taniej bo mają cieplej i odpadają im
  • Odpowiedz
@Amicia: w Ameryce natomiast jak przychód spada o kilka proc r/r to wyjebują ludzi na pysk bez wachania. Tak działa rynek czy nam się podoba czy nie.
  • Odpowiedz
@Kopyto96:
dobrze opłacanych zawodów jest dużo więcej. cała branża beauty, psychoterapeuci, nawet bez wykształcenia w wykończeniówce chłopaczki zarobią wystarczająco żeby było ich stać na wymienione przez ciebie rzeczy.
  • Odpowiedz
u nas można wziąć pod uwagę zapiekanki


@Kopyto96: i są one dużo tańsze niż w stanach Japonii, Włoszech oraz Hiszpanii, odnoszenie się do lokalnych rzeczy to głupota, reszta się zgadza
  • Odpowiedz
Ludzi stać albo nie, ale nie ma tak, że zarabiasz średnią krajową i wyjście na obiad i kawę raz w tygodniu to rarytas przy twojej pensji


@Kopyto96: nie no wcale, w niemczech przy zarobkach 2700e na pewno kazda rodzina chodzi raz w tygodniu do knajpy na obiad za 50e/os XDDDD
  • Odpowiedz
Szczytem ambicji jest obkupienie się mieszkaniami. Na tym polega przedsiębiorczość polaczkow.


@p0melo: @Kopyto96 zapominasz tylko ze dopieor obkupienie sie mieszkaniami i 10-15k pasywu jest dobrym punktem wyjscia do zakladania firm.

Z pensji programisty ciezko zalozyc przedsiebiorstwo
  • Odpowiedz
Za mniej niż trzy dychy spokojnie zjesz w Polsce


@mayek: No już właśnie nie tak spokojnie. Nawet głupie pierogi w barze mlecznym pod 20zł już podchodzą.

U nas po prostu masakrycznie kosztowne i finansowo ryzykowne jest prowadzenie małej działalności - jakiegoś salonu fryzjerskiego, małej knajpki, kwiaciarni itp. Lokale drogie, media drogie, sprzęt drogi, podatki spore, przepisy chore, do tego księgowa bo nie ogarniesz ciągłych zmian prawa, już nie wspominając nawet o
  • Odpowiedz
Dlaczego wakacje w polskich kurortach są droższe niż w Hiszpańskich? XDDD (odlicz lot i policz all inclusive w Hiszpanii versus we Władysławowie w 3/4 gwiazdkowym hotelu. Pozdro).


@Kopyto96: Jakie odlicz? Przecież nawet jak wliczysz to się zmieścisz w tym samym budżecie mniej więcej.
  • Odpowiedz
@Kopyto96: To trochę też przez to, że za komuny niczego nie było, później coś już było, ale mało kogo było na to stać (lata 90-00). Teraz jak jest wszystko i ludzie mają więcej kasy, to kupują wszystko i nie patrzą na ceny. Pewnie za ileś lat Polski konsument będzie bardziej świadomi i zacznie zwracać uwagę na ceny i wielkie korporacje zaczną mniej nas dymać.
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Ja Ci tego nie wytłumaczę, ale do odpowiedzi na pewno zbliży Cię książka Andrzeja Ledera "Prześniona rewolucja". W skrócie - w Polsce panuje zawoalowany ustrój feudalny.
  • Odpowiedz
  • 3
@SzybkieSondy: To jest pytanie, które otwiera dyskusję. Powodów mogę wymienić sporo, ale zawsze chętnie dowiem się od innych co o tym sądzą. Ja buduję posty w ten sposób, żeby zachęcić ludzi do interakcji. Często zadawane przeze mnie pytania są wręcz błahe, ale otwierają w ten sposób ludzi na wymianę poglądów i doświadczeń.
  • Odpowiedz
Dlaczego ceny nieruchomości są często droższe niż na zachodzie?

Jestem patriotą


@Kopyto96: Taki patriota a po polsku pisać bez błędów nie potrafi.
  • Odpowiedz
Wytłumaczcie mi fenomen tego kraju, że jest tutaj tak drogo


@Kopyto96: Człowieku, to już nieaktualne. Ludzie wdużych miastach zarabiają na rękę więcej niż za nzachodzie. Zwłąszcza gdy tak wiele osób jest na "śmieciówkach". Polska stała się za PISu bogatym krajem. Wiem, że to dziwne, ale taka prawda.
  • Odpowiedz