Wpis z mikrobloga

Pamiętam jak kiedyś nie lubiłem turbanogłowych, to było za czasów "ISS leć ale nie wracaj" #pdk

Nawet jak był ten pierwszy atak podczas koncertu w Izrealu, to tak naturalnie stanąłem po stronie izraela, no bo mega krwawo, niewinni giną. No ale z racji na takie wydarzenia zagłębiłem się w historię.
No i mając szerszą perspektywę zmieniłem zdanie.

Obecnie popieram palestynę, i jestem przeciwko izraelowi. Oczywiście też nie można mówić że jedni są źli drudzy dobrzy, zawsze są odcienie szarości. nie ma że ktoś jest dobry a ktoś jest zły.

Long story short:

Po pierwszej wojnie światowej te tereny zajęła sobie wielka brytania i na siłę wpychali tam żydów, tworząc państwo izrael na obcych terenach, czemu arabowie byli przeciwni.. no bo to tak jak ktoś u ciebie na posesji zajmuję ci teren i chce rządzić.

potem izrael zajmuje sobie jerozolime mówiąc że to teraz ich, bo dwa tysiace lat temu zyli tam ich przodkowie (tak jakbys wybudowal sobie dom i ktoś przychodzi i mówi ci ze masz spadać bo dwa tysiące lat temu! te ziemie należały do ich przodków ) a w strefie gazy ma wojska, ostatecznie opuszcza strefę gazy i stawia wielki mur oraz blokadę na morzu aby kontrolować surowce jedzenie itd które tam dociera. (czyli analogia zajęcia twojego mieszkania i zamnknięcia cię w pokoju.) palestyńczycy cały czas próbują o siebie walczyć przeprowadzając też krawe ataki terrorystyczne. granice, enklawy cały czas się zmieniają, izreal anektuje inne tereny. ogólnie chaos.

Ostatecznie trump zostaje prezydentem i uznaje jerozolime oraz anektowane tereny przez izrael, stara się stworzyć tak jakby unię państw arabskich aby walczyć przeciwko iranowi i one wszystkie muszą uznać izreal i jego rozszerzenie terenów.. gdzie nigdy wcześniej arabskie państwo nie uzawało istnienia izreala. Jako ciekawostka to jesteśmy jednym lub jednym z nie licznych krajów w europie które uznaje palestyne, np niemcy, francja nie uznają że coś takiego istnieje.
cały czas sprawa palestyńczyków jest na dalszym planie, ale ci z kolei tez nie są otwarci na żadne negocjacje tylko izreal ma zostać zniszczony i #!$%@?.

Populacja w stefie gazy również mocno urosła z 1.4 do 2.2mln w krótkim czasie, dlatego większość jego mieszkańców to młodzież i dzieci które urodziły się już w trakcie trwania muru, ogólnie głód, ubóstwo itd przez blokady i grodzenie ich.

Trumpowi i potem Bidenowi praktycznie udaje się stworzyć tą unię państw arabskich ale zostawała tylko arabia saudyjska która ma związane ręcę. bo gdyby nie opowiedzieli się również po stronie palestyńczyków to byłoby zabójstwo polityczne, więc napierali. ale tam w izralu zaczął rządzić jakiś skrajny rząd który ani myśli robic cokolwiek na korzyść palestyńczyków. Iran byłby zagrożony taką unia, i w kluczowym momencie pomógł palestyńczykom w organizacji tego ataku z zeszłego roku na który izreal odpowiedział i chce totalnie zniszczyć hamas i tą strefę aby to przestało istnieć.
sama arabia powiedziała, że dopóki trwa wojna w strefie gazy nie ma mowych o żadnych paktach. co jest na niekorzyść ameryki bo chcieli mieć to z głowy aby skupić swoje zasoby na ukrainie oraz tajwanie.

#palestyna #iran #historia
  • 3
nie ma że ktoś jest dobry a ktoś jest zły.


@r5678: jak to jest, że Polacy i Niemcy żrą się od zarania dziejów, ale krótkie okresy wojen zwykle były poprzeplatane okresami wzajemnego handlu i mniejszej/większej współpracy? Po jednej stronie rzeki Germanie, po drugiej Słowianie. Różne kultury, historia pełna krwi i strasznych zbrodni po obu stronach.
I jakoś da się.
A żyd z arabem swoje dzieci podpalą, ale się nie dogadają.
To
  • 0
@wykopyrek: Chodziło o 0-1, dobry zły. obie strony mają za uszami.

To o czym piszesz nawet zawarłem w tekście. skrajny rząd izreala który nie jest gotowany na żadne ustępstwa i chce zniszczenia arabów, i arabowie którzy nie są gotowi na żadne ustępstwa i chcą zniszczenia żydów, przecież te ataki po obu stronach aby były jak najbrutalniejsze to też jest godne potępienia, a zawsze można by się dogadać i zawrzeć jakiś pokój.
technicznego punktu widzenia palestyńczycy są tutaj poszkodowani


@r5678: są poszkodowani przez swoją uszkodzoną na drodze krzywej ewolucji naturę.
Jakby nie byli palestyńczykami, tylko grekami, czy włochami, czy innymi hiszpanami, to by tam był spokój, handel i turystyka.