Wpis z mikrobloga

Witam Mirków
Planuje zmianę auta, które wykorzystuję do codziennej jazdy (praca, zakupy, wakacje) w budżecie myślę +/- 70 tys cebulionów.
Codziennie robię przynajmniej 80 km (rano i po południu po 40 km w cyklu mieszanym - 20 km miasto, 20 km ekspresówka), ale sporadycznie zdarzają się również dłuższe trasy typu 150-300 km dziennie. Łącznie w skali roku robię 25.000 km.

Z moich wymagań chyba jedynie tylko żeby był to kombi albo sedan.

W moim kołchozie wkrótce planują sprzedać 2 pojazdy, które mogłyby zmieścić się w tym budżecie, ale nie jestem przekonany, bo słyszę różne opinie o tych autach. Oczywiście oba są w automacie, kombi i mają 2 litrowe diesle.
1. VW Passat Highline DSG z 2018 roku, 110 kW mocy, 135k przebiegu.
2. Skoda Octavia Ambition DSG z 2021 roku, 110 kW mocy, 166k przebiegu.
W 70k pln za VW powinienem się zmieścić, ale Skoda już pewnie nieco więcej będzie wyceniona.

Plusy:
- wiem o tych autach wszystko (auta od nowości w naszej firmie, 1 użytkownik, serwisy w ASO według książek, wizualnie bez zastrzeżeń, bez większych szkód - zdarzyły się zarysowania lub wgniecenia błotników/zderzaka, ale wszystko wymieniane na nowe w ASO)
- oba w kombi więc dla mnie idealne
- niemieckie silniki raczej kojarzą mi się ze stosunkowo długą żywotnością i względną niezawodnością (mam aktualnie leciwe A6 C5 z przebiegiem ponad 400k i silnik nigdy nie wymagał grubszego remontu)
- dla kołchoźników cena nieco niższa niż rynkowa + bez konieczności sprawdzania po VIN-ie wiem co się z tym autem działo od nowości

Minusy:
- czy na moje codzienne trasy (80 km) diesel będzie dobry?
- nie miałem wcześniej diesla i zastanawiam się nad tym, czy w przypadku wystąpienia jakiejś awarii diesla, nie zrujnuje to mojego portfela

Co sądzicie o autach które wymieniłem? Widzicie inne plusy / minusy?
Czy w tym budżecie znajdzie się coś innego, ale zarazem sprawdzonego?
Co możecie polecić w takim budżecie z podobnym przebiegiem?

#motoryzacja
  • 10
  • Odpowiedz
@WUJOZERA ostatnio ktoś wstawiał na Wykop z przebiegiem 800k chyba Octavię albo Fabię z 2017-2019 i tylko skrzynia była wymieniana, Diesel na trasie jest lepszy niż w mieście na krótkich dystansach. Z tymi skrzyniami DSG to trzeba się wczytać dokładnie bo niektóre były wadliwe
  • Odpowiedz
@WUJOZERA:
Jak parę lat temu szukałem roczniaka pod leasing to wybór na placu był pomiędzy Superbem B8 w liftbacku a Passatem B8 w sedanie, obydwa auta z DSG, Skoda z 1.8 TSI, Pastuch z 2.0 TSI więc praktycznie te same silniki EA888 gen. 3.

Padło na Skodę, bo pomimo tego samego segmentu w Passacie było relatywnie ciasno a i bagażnik, w którym nie otwiera się cała klapa z szybą jest dużo
  • Odpowiedz
@WUJOZERA: @programista15cm Raczej to silniki 2.0 tdi 110 ale KW czyli 150 koni. Mamy w firmie takie silniki i raczej nic się im nie dzieje. Jeżeli auta sprawdzone to bym się nie zastanawiał tylko negocjował jeszcze cenę w dół, jeżeli się da i brał. Lepsze takie auto, które jeździło i było dobrze serwisowane niż import zagraniczny lub po jakimś Januszu co oszczędzał na wszystkim.
  • Odpowiedz
Skoda już pewnie nieco więcej będzie wyceniona.


@WUJOZERA: a z jakiej racji skoro Octavia to segment C a Passek to segment D?
Skoro znasz historię tych samochodów i robisz 80km dziennie to śmiało brałbym Passata. Poczytaj na forach o tej generacji, o jej bolączkach, ale wydaje mi się, że w tej kasie nie znajdziesz nic lepszego.
  • Odpowiedz
serwisy w ASO według książek


@WUJOZERA: to paradoksalnie pewnie jest największą wadą tych aut, ale szczerze mówiąc to ja bym się nie zastanawiał zbyt długo i brał (z preferencją na passata). Eksploatacja którą opisujesz będzie spoko nawet dla diesla.
  • Odpowiedz
czy na moje codzienne trasy (80 km) diesel będzie dobry?


@WUJOZERA: powiedziałbym nawet: zajebisty.

nie miałem wcześniej diesla i zastanawiam się nad tym, czy w przypadku wystąpienia jakiejś awarii diesla, nie zrujnuje to mojego portfela


@WUJOZERA: każda awaria współczesnego auta może Ci zrujnować portfel, bez względu na silnik turbodiesla/turbobenzyny.

Pastuch większy od octavii, IMHO brałbym paska.
  • Odpowiedz
Z tymi skrzyniami DSG to trzeba się wczytać dokładnie bo niektóre były wadliwe


@farbowanylisek: mówisz o tych na suchym sprzęgle. W dieslu wychodziły chyba tylko na mokrym (nie licząc 1.6 tdi).
  • Odpowiedz