Wpis z mikrobloga

Mirki z #testowanieoprogramowania pytanko. W którym kierunku według was iść w mojej sytuacji. Playwritght czy Selenium?
Mam kilka lat expa w manual QA i pojawiła się opcja, a raczej parcie, żeby zacząć w obecnej firmie w nowym projekcie pisać testy automatyczne. Problem trochę w tym, że musiałbym zacząć je pisać z osobą która również nie ma doświadczenia w temacie. Możemy mieć wsparcie od osoby, która kilka lat pisała u nas firmie testy w selenium, a teraz utrzymuje te testy w ramach dodatkowej roboty.
Ta osoba namawia nas żebyśmy zaczęli w Playwright z Typescript, bo to bardziej przyszłościowy framework i sama na niego przeszła w obecnej pracy. Ja mam doświadczenie w Javie i Selenium, chociaż nie na tyle żeby dostać gdzieś robote ale w swojej firmie pewnie by wystarczyło żeby coś zacząć. Tutaj muszę uczyć się od 0 ale może warto? A może Playwritght ale w Javie? Pomoże nam z tym i tym, kwestia tego co wybierzemy i jest bardziej przyszłościowe.
Nie ukrywam, że jak nabiorę trochę expa to bym chętnie zmienił prace, bo już się trochę zasiedziałem w obecnej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#testowanieoprogramowania #qa #selenium #playwright #testyautomatyczne
  • 16
  • Odpowiedz
@Pablikos jeśli będziecie pisać testy od zera to selenium ma trochę wyższy próg wejścia na początku i imo dużo łatwiej i szybciej będzie Wam postawić framework w PW. Już pomijam kwestię szybkości i stabilności, które też przemawiają na korzyść PW.
Nie zrażaj się, że nie masz w PW expa, jeśli pracowałeś chwilę w selenium to się pozytywnie zdziwisz.
Jeśli ogarniesz dobre zasady pisania testów automatycznych w jednym frameworku to przejście na inny
  • Odpowiedz
@Pablikos: skoro masz zaczac od nowa a nie pod szukanie pracy!!! Co jest kluczowe.
Startuj w Playwright. Nawet na sam poczatek masz za friko codegen ktory pozwoli ci sie zaznajomic z najprzydatniejszymi funckjami.
Zadne javy zadne c sharpy zadne pythony
Skoro i tak zaczynasz, zacznij z typescriptem.
  • Odpowiedz
  • 1
@ChamskoCytuje @Pablikos jestem przerażony postrzeganiem narzędzi automatyzujących. selenium vs playwright. a co z resztą? przecież można używać tego z różnymi językami: z pythonem, javascriptem, robotframeworkiem...

gadanie o szybkości tak samo: playwright szybszy - nie do końca, bo to prawda tylko w pewnych scenariuszach
  • Odpowiedz
@Pablikos: dobra bo widze ze nizej piszesz ze jednak pod szukanie pracy, wiec Java Selenium jest najbezpieczniejsza opcja.
Raczej swiezakow nikt nie szuka w playwrighcie i conajmniej 2+ expa musisz miec.
  • Odpowiedz
@henk: chlop ma zero expa w programowaniu i proponujesz mu jakies testcafe pod szukanie pracy? Machajacypapaj.jpg
  • Odpowiedz
  • 0
Dzięki wszystkim za rady. @Pmpa Szukanie pracy będzie kiedyś. Na razie robię jako manual, i firma chce żebym uczył się automatów i w nich działał. Sam uczyłem się dotychczas Javy i Selenium, ale jeśli warto to mogę wystartować w czymś innym.
Jak wpadnie trochę więcej $$ to mogę w obecnej firmie zostać dłużej i nabierać doświadczenia w automatach.
  • Odpowiedz
jestem przerażony postrzeganiem narzędzi automatyzujących. selenium vs playwright. a co z resztą?


@henk: proponujesz rozne od selenium i playwright,
def testIsTestFrameworkSeleniumOrPlaywright(testFramework: str):
assert testFramework in ["playwright", "selenium"]
no na moje test cafe jest rozne od tych dwoch
  • Odpowiedz
@Pablikos:
Jeżeli zaczynacie od zera, obaj nie macie expa z automatyzacją, to Playwright jest dużo, dużo prostyszym rozwiązaniem. Stawianie sensownego frameworka w Selenium jest dość trudne, w PW to bajka, wszystko robi się "prawie" samo. Dokumentacja do PW jest bardzo dobra, TypeScript jest też znacznie przystępniejszy niż Java.
Stawiałem framework w Python + Selenium i TypeScript + Playwright.

Natomiast jeżeli decydujesz się na Playwrighta, to tylko w połączeniu z TypeScript. Z
  • Odpowiedz
@henk: Masz rację, frameworków jest mnóstwo. Ale stawianie od zera testów w Robot Frameworku, przez osoby bez expa i skilla, to strzał w kolano i proszenie się o #!$%@? do kosza całego frameworka za rok czy dwa. Chociażby dlatego, jak wygląda dokumentacja w PW a jak w RF.

Inna sprawa, że na ten moment, według JJIT z Robot Frameworkiem jest 6 razy mniej ogłoszeń niż RF.
  • Odpowiedz
@diarrhoea: przecież dokumentacja samego RF, selenium dla RF, czy nawet playwrighta (browser dla RF) jest prosta jak budowa cepa i ogarnie to średnio rozwinięty licealista niemający pojęcia o programowaniu.

Robotframework to chyba najłątwiejsza droga do automatyzacji dla kogoś bez pojęcia, a wiedza nabyta w czasie jego używania potem przenosi się bardzo łatwo na inne rozwiązania.
  • Odpowiedz
Chłop napisał o innych narzedziach a ty z jakimś testcafe wyskakujesz xD


@wykopranger: Chlop napisal o innych narzedzial a ty z jakims cypress wyskakujesz xdd.
ja dla osob nie majacych doswiadczenia z automatyzacja ktorych celem jest znalezienie pracy proponuje JAVA + Selenium bo jest w tym najwiecej ogloszen i tak zostanie przez nastepny rok. Ogloszenia playwrightowe o ile sa to sa skierowane do osob z doswiadczeniem. Z moich obserwacji cypres sie
  • Odpowiedz
@Pmpa: Bazując tylko na szukajce JJIT i słowach kluczowych:
Selenium: 250 ogłoszeń
Playwright: 185 ogłoszeń.

Różnica nie jest ogromna. Jasne, nie uwzględnia to oczekiwanego lvl, pieniędzy, lokalizacji itd. A i sama szukajka JJIT jest lekko upośledzona, ale trend w ilości ogłoszeń dla PW jest wzrostowy, Selenium spadkowy.
  • Odpowiedz