Wpis z mikrobloga

Mirki, czemu w ramach o tym samym timingu, powiedzmy cl16 - nie ma praktycznie żadnych różnic pomiędzy taktowaniem 3200 a 3600 mHz w wydajności? To czym one się różnią i czy zawsze bardziej opłaca brać się 3200? Czy po prostu te drugie ludzie kręcą na 4000 po coś (bo w końcu nie ma różnicy).
Czy właśnie ta różnica gdzieś występuje?
Drugie pytanie, dużo lepiej brać 3200 cl16 niż 3600 ale cl18 tak?
#pcmasterrace #komputery
  • 40
  • Odpowiedz
  • 0
@interpenetrate 3200cl16 ma mniejwiecej takie same opóźnienia jak 3600cl18. Wyjątkiem może być apu gdzie wyższe taktowanie może dać minimalny wzrost wydajności igpu

Jeśli subtimingi są takie same i kontroler pracował 1:1 w obu ustawieniach to 3600cl16 jest zawsze szybsze niż 3200cl16

Co do kręcenia to zależy wszystko jakie kości są w środku. W szybszych modelach czasami były montowane lepsze ale nie jest to regułą.
  • Odpowiedz
@interpenetrate Zależy od procka i środowiska testowego. Do tego ten jeden timing niewiele znaczy bo masz ich kilkanaście. Szybkie ramy się bierze jak celujesz w wysokie ilości fps (bo masz monitor 144/165 Hz).
  • Odpowiedz
@Szala: Czyli rozumiem że obecnie przy używanych jak cena jest właściwie ta sama - to brać 3600? Czy kości mogą być hynixa albo b-die i lepiej kręcą się te drugie tak? Czy jest jakaś lista, które są którymi żebym wiedział co kupić lub o co pytać sprzedawców na olx? Żeby sprzedawca mógł sprawdzić na jakich kościach jest pamięć to jak może to zrobić?
  • Odpowiedz
@interpenetrate: różnice będą, ale nie wszędzie - jak masz grę, w której to grafika cały czas leci na max, a procesor się nudzi, to po włożeniu szybkich modułów różnic w wydajności nie będzie. Bo i dlaczego miałyby być - szybki RAM nie podniesie wydajności GPU.

Często różnica jest bardziej widoczna nie w średnim fps, a w 1% low (szybkie moduły i/lub z zacieśnionymi timingami = mniejsze spadki fps).
  • Odpowiedz
@interpenetrate:
nie trać kasy płacąc x2/x3 za ram bdie, jak nadal siedzisz na am4 to demona prędkości i tak nie robisz i pewnie różnicy realnie nie zobaczysz większej.
  • Odpowiedz
@interpenetrate: może być, ma wszystko co powinna. nie ma co przepłacać tutaj, bo za niecałe 500zł dostaniesz płytę pod am5, jak wywalisz dużo na ram + płytę to w podobnej cenie byś kupił am5 i to przestaje mieć jakikolwiek sens wtedy.

platforma z 32GB ramu pod am5 to koszt ok 1000zł (no ram czasem jest w promocji jak parę dni temu po 420), i to będzie wydajniejsze i bardziej przyszłościowe od
  • Odpowiedz
platforma z 32GB ramu pod am5 to koszt ok 1000zł


@10129: z jakimi podzespołami?

Bo używany ryzen5600 to 400zł, b550 gaming x v2 to 360zł, i kombinuje za jakimiś ramami 32gb cl16 za pozostałe 240zł żeby się jakkolwiek zmieścić w tym tysiaku a Ty mi mówisz że za tyle kompa na am5 postawię. Jak rozumiem nie uwzględniasz procka?

5800x3d


@10129: to ponad tysiąc złotych kosztuje xD
  • Odpowiedz
@10129: nie no. nie mogę xD Chcę ale nie mogę. Idźmy w drugą stronę, bo kiedyś jak będę miał dużo pieniędzy, to pójdę w to ale zamontuję tam 4070 super albo 4080 super. Bo wychodzę z założenia że i tak raytacingu na tym w 80klatkach nie odpalę więc trzeba maksymalizować w odwrotnym kierunku.
Idźmy więc w drugą stronę jak najtaniej. Co byś zmienił?

5600x-400zł (5600 jak będzie taniej na olx gdzieś),
  • Odpowiedz
5600 jest nieco wydajniejszy od 5600g, w wersji G jest karta graficzna, ale zabrakło miejsca na sam procesor. wersja 5600g ma połowe pamięci podręcznej tylko i ucięli wsparcie dla pcie4.

nie ma sensu brać G jak nie potrzebujesz zintegrowanej grafiki.
--
brałbym 3600 pod ryzena, w tych procesorach ram i infinity fabric działają z tym samym taktowaniem i procesor ogólnie działa szybciej z szybszym ramem, bo jego wewnętrzna "połączenia" działają wtedy szybciej.
  • Odpowiedz
przecież nie wsadzisz tego kompa do tych obudów, za duża płyta główna


@10129: Przepraszam za pomyłkę!
Faktycznie, ja plotę coś o płycie ATX. Oczywiście - chodzi o B550M. Celuję w najprostszy na ten moment SFF (i w sumie najbardziej opłacalny). - doczytaj najpierw proszę do końca posta bo później piszę jeszcze o tej sprawie z obudową.
Przejrzałem olx i tak najtaniej to widzę DS3H za 300zł, ASRock B550M-HDV za 340zł i
  • Odpowiedz
@interpenetrate:

Oczywiście - chodzi o B550M

Do mniejszego Kruxa Naos wchodzi a do NR200P nie wchodzi? W drugim linku, piszą ludzie że oni tego nie ogłaszają, ale wchodzą niektóre mATX do NR200P, ale z zasilaczem to nie wiem jak jest.


patrzę tylko na oficjalne wsparcie, jak chcesz ryzykować to już aby nie było na mnie.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1AddRvGWJ_f4B6UC7_IftDiVudVc8CJ8sxLUqlxVsCz4/edit#gid=1479567086
nieoficjalnie możesz poszukać płyt mniejszych od 226/244

Takie nawet D3SH raczej wystarczyłoby od biedy prawda,
  • Odpowiedz
@10129: hmmm... no to co
Zapinkalać do wielkopolski po 7500f za 550 bo tyle najtaniej jest na olx, ale kombinować z kodami żeby chociaż wyszło 600 za to
Będzie 150/200 więcej za proc od tych 400 za r5600
Potem próbować wyrwać jakieś znośne b650m do 500zł jak to zmieszczę i się uprę na to nr200p, a jak nie to nawet i atx do asusa ap201
A potem próbować powiedzmy za te
  • Odpowiedz
@interpenetrate:
ramu zawsze można dokupić w przyszłości, aktualnie gry ponad 16 prawie żadne nie wymagają.

ta płyta co ten gość z prockiem sprzedaje 28 marca była po 380zł nowa, nie zdziwiłbym się jakby gość na promocji to kupił i tego ryzena z chin (był za 500 22 marca) i sprzedawał drożej dla zarobku XD

ogólnie jak ma być tylko 6 rdzeniowy to każda płyta się nada praktycznie, gorzej jakbyś chciał kiedyś
  • Odpowiedz
płyta jest dobra, ram niezbyt, jak chcesz podkręcać jak on pisze to ok.
jak chcesz od razu mieć niezłe chłodzenie w zestawie i nic innego nie ma w tej cenie lepszego to można brać, i tka to będzie o wiele wydajniejsze nawet z nieoptymalnym ramem od ryzena 5600
@interpenetrate:
  • Odpowiedz
@10129: chce sprzedać to chłodzenie za jakieś 200zł bo mam swoje, ramy zostawie podkręcone. Tzn. w ogóle, najniżej, przecież ten 7500f był za 509, a hdv-m.2 za 459 czyli 968zł. Te ramy warte są 300zł, jakby się udało to chłodzenie sprzedać za 200 jeśli jest tyle warte?
  • Odpowiedz