Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z was używa desktopowego linuxa jednocześnie nie pracując w IT?
Kiedyś miałem przygodę z mintem i ubuntu, ale jeśli chciałbyś zrobić cokolwiek innego niż odpalanie przeglądarki to zaraz pojawiają się schody.
Drukarka? Instalowanie rzeczy? Inne rzeczy które powinny być intuicyjne? Czytaj poradnik w internecie i wykonuj na sudo ciąg operacji nie mając pojęcia co robisz.
#linux
  • 8
  • Odpowiedz
@trochewstyd: Ja już od podstawówki używam.

Używanie sudo to po prostu ułatwienie. Bo co by było jakbyś w Windowsie zamiast instalować sterowniki jakieś, mógł wpisać

windows install drivers

Poradniki zamiast na 15 minut trwałyby 2
  • Odpowiedz
Bo co by było jakbyś w Windowsie zamiast instalować sterowniki jakieś, mógł wpisać


@fervi: Tylko że w Linuxie nie wszystkie sterowniki są w repo, więc możesz sobie sudować do woli.
  • Odpowiedz
@trochewstyd: Ja używam, nie będą w mitycznym IT. Distro Kubuntu z linii stable. wszystko (no prawie) chodzi jak chodzic powinno. Drukarka instaluje się sama (LAN), na początek musiałem tylko wskazać czy drukować do pliku PDF czy na drukarkę fizyczną i po kłopocie, wszystkie programy potrzebujące drukarki ją widzą i do niej drukują. Jak potrzebuję jakiś program którego nie po instalacji, np obsługa kamery USB ale nie w VLC, to sobie wyszukuję
  • Odpowiedz
@6aesthetic9: I wiesz, raz trafisz dobrze, raz pobierzesz wirusa :D
@L3gion Oczywiście. Najlepiej mieć sprzęt, który jest wspierany OOTB. Wtedy nie dość, że na Linuksie masz spokój, to na innych systemach również
  • Odpowiedz
@trochewstyd: przesiadłem się na Minta ok 2 tygodnie temu. Na początku brakowało Photoshopa, ale do prostych funkcji używam Photopea, jest bardzo intuicyjna. Jako alternatywa dla MS Office -
OnlyOffice, jak dotąd nie miałem żadnych problemów z kompatybilnością. Jedyny minus to Google drive z poziomu przeglądarki plików, bo on się jakoś dziwnie synchronizuje i np nie mogę załączyć do maila pliku bezpośrednio z gdrive, bo wrzuca mi plik o nazwie jakiegoś dziwnego
  • Odpowiedz