Wpis z mikrobloga

rozważam czy nie kupić sobie aparatu żeby fotografować kwiatki i te wszystkie inne pedalskie rzeczy w lepszej jakości bo tym chińskim telefonem to tak średnio jest. Już od dawna o tym myślałem tylko, że nie wielką lustrzankę tylko taką małą cyfrówkę jak kiedyś były, nie wiem czy jeszcze takie są w ogóle? Takie żeby robiły zdjęcia porównywalne do topowych samsungów i iphoneów albo lepsze ale żeby działał taki aparat za 10 lat tak samo jak na początku a nie jak telefon że po 3 latach do kosza
  • 25
  • Odpowiedz
  • 0
@njdnsjdnjs: tylko taka cyfrówka powinna być o wiele tańsza niż flagowy samsung czy iphone. Teoretycznie mogłaby mieć większą matrycę bo jest większa ogólnie. A tak w ogóle to nawet gdybym zarabiał 30k to i tak nie wydałbym na telefon więcej niż 2k bo uważam to za mega frajerstwo, w rzeczywistości te telefony nie są warte nawet połowę tego co kosztują. Bo ile kosztują flagowce teraz? 5k? 7k? I po 3-4 latach
  • Odpowiedz
@Teuvo: Ale to nie kamera/sensor robi teraz robote w flagowych telefonach tylko przetwarzanie obrazu - praktycznie wszystkie telefony teraz "upiekszaja" automatycznie kazde zdjecie w stopniu znacznym.

Dlatego kazdy sprzet czy to smartfon czy kompakt za kilka lat bedzie kulal w porownaniu do najnowszych bo wyjda nowe chipy/software do przetwarzania obrazu.

Dedykowany aparat to wtedy jak chcesz sam na wlasna reke "upiekszac" zdjecia
  • Odpowiedz
@Teuvo: Ja jakoś w zeszłym roku kupiłam sobie bezlusterkowca gx80, jeden z takich tanszych od panasonica. Są tańsze jak gx800, ale chyba nie mają stabilizacji.

W cenie tego lx100 chyba można kupić obecnie gx80 z obiektywem 14-42 w rtv agd
  • Odpowiedz
Dedykowany aparat to wtedy jak chcesz sam na wlasna reke "upiekszac" zdjecia


@Ununoctium: aparaty cyfrowe również mają już różne tryby upiększania oraz mają możliwość zmiany wartości przysłony, a to bywa pomocne.
  • Odpowiedz
@Teuvo: nie musisz od razu kupować takiego, są też tańsze przecież. W każdym razie robienie zdjęć aparatem jest dużo bardziej przyjemne, i mimo że fotograf ze mnie wybitny nie jest to mam z tego sporo frajdy.
  • Odpowiedz