Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (957)

Rosja
W rakietach, którymi wojska rosyjskie atakują ukraińskie elektrownie, znaleziono komponenty innych krajów. W szczególności mówimy o krajach Azji i Zachodu. Wcześniej HUR podał, że największa liczba zagranicznych komponentów, od których Federacja Rosyjska krytycznie zależy, znajduje się w dwóch rakietach - „Iskander” i „Kindżał”. Ponadto w rosyjskim lotnictwie używane są zagraniczne komponenty.
Źródło

Ukraina
Petycja wzywająca do zawieszenia przyznania rosyjskim jeńcom wojennym prawa do porozumiewania się telefonicznego uzyskała wymaganą liczbę głosów. Teraz powinna się nim zająć Rada Ministrów. Autorka petycji Inna Turova twierdzi, że bliscy ukraińskich jeńców wojennych nie mają żadnych informacji o ich stanie zdrowia i miejscu pobytu. „Mimo wielomiesięcznych próśb i żądań, nie możemy usłyszeć głosu naszych obrońców, aby upewnić się, że naprawdę żyją. Tylko nieliczni z nas doświadczyli tego szczęścia. Piszemy listy do naszych mężów, synów i braci, ale nie nawet nie wiedzą, czy do nich dotrą, że do nich dotrą. MKCK milczy na ten temat nie mniej stanowczo niż Rosjanie”. Jednocześnie autorka petycji zauważa, że ​​jeńcy rosyjscy już dawno piszą i dzwonią do swoich bliskich.
Źródło

Warszawa i Ateny będą w dalszym ciągu udzielać Kijowowi wszechstronnego wsparcia w walce z rosyjskim agresorem - poinformowali premierzy Polski i Grecji, Tusk i Kyriakos Mitsotakis podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie. „Grecja i Polska konsekwentnie wspierają Ukrainę od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę i pozytywnie oceniam fakt, że znajdujemy wspólny język w sprawie kształtowania wspólnej polityki europejskiej wobec Ukrainy. Jestem przekonany, że także dzięki naszej współpracy polityka europejska w tej kwestii będzie bardzo spójna” – podkreślił premier RP.
Źródło

Po nowej fali masowych ostrzałów ukraińskiego systemu energetycznego utracono 6 GW mocy wytwórczych - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. To tyle, ile wytwarzała elektrownia jądrowa Zaporoże, zdobyta przez Rosjan w lutym 2022 roku. Eksperci nie wykluczają, że w przyszłości Ukraińców czeka podwyżka stawek za prąd i powrót harmonogramów czasowych wyłączeń prądu. Więcej w źródle.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka podobno wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji. Poinformował o tym dzisiaj podczas rozmowy z dziennikarzami. "Udało mi się porozmawiać na różne tematy ze wszystkimi członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji, z Ministrem Obrony Narodowej, dyrektorem FSB i wywiadem zagranicznym". Putin spotkał się wczoraj ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji. W komunikacie na kremlowskiej stronie internetowej nie ma wśród obecnych Łukaszenki.
Źródło

Litwa
Ministerstwo Obrony Litwy zaprosiło obywateli do dołączenia do biur komendantów, które mają być w pełni operacyjne w 2025 roku. Obywatele będą mogli zapisywać się do komendantur od maja do końca sierpnia. Ich szkolenie wojskowe rozpocznie się w październiku. "Otwieramy nową stronę w dziedzinie powszechnej obrony" - powiedział na konferencji prasowej minister obrony Laurynas Kasčiūnas. Komendantury wojskowe będą łącznikiem między wojskiem a ochotnikami w tym rezerwistami i członkami Związku Strzeleckiego, chcącymi bronić kraju z bronią w ręku.
Źródło

Łotwa
Według świeżych danych opublikowanych 12 kwietnia przez Eurostat, w 2022 r. Łotwa utrzymała swoją reputację kraju posiadającego jedną z najniebezpieczniejszych sieci drogowych w Europie. W 2022 r. w UE w wypadkach drogowych zginęło 20 653 osób , co oznacza wzrost o 4% w porównaniu z 2021 r. (19 917 ofiar śmiertelnych). Liczba ofiar śmiertelnych rośnie od 2 lat z rzędu po bezprecedensowym spadku w 2020 r. (18 833), który wynika z ograniczeń związanych z pandemią wpływających na transport pasażerski i częstotliwość wychodzenia na zewnątrz.
Źródło

Estonia
Zdaniem polityków opozycji Riigikogu pomysł Ministra Spraw Wewnętrznych uznania moskiewskiego Patriarchatu Prawosławnego za organizację terrorystyczną stoi pod znakiem zapytania. Zdaniem teologów oddzielenie Estońskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego od Kościoła macierzystego może być trudne, ale mimo to mile widziane.
Źródło

Polecam:
Kolejne już wydanie naszego nowego projektu, wydawanego pod tagiem PiątkowyNasłuch, w którym polecamy Państwu kilka wybranych przez nas, najciekawszych - w naszej ocenie - podcastów, rozmów i debat, które pojawiły się w polskiej przestrzeni multimediów, w tym platform Youtube i innych. Zapraszamy do wysłuchania.

Piątkowy nasłuch CW (14)

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja