Wpis z mikrobloga

Które testy na alergie pokarmowe najlepiej wykonać, by wiedzieć czego jeść nie mogę albo nie powinienem?

Niektóre rzeczy z grubsza wiem, ale zdarza mi się coś zjeść coś po czym czasami czuję się niekomfortowo albo niedobrze. I raz jest lepiej lub całkiem dobrze, raz gorzej.

Ogólnie to niemal na pewno nie mogę jeść produktów mlecznych (śmietana mnie rozsadza), ale już niektóre sery niekoniecznie. Prawdopodobnie gluten. Mam też problemy po np. jabłkach, czereśniach, śliwkach, albo nasionach słonecznika czy lnu. Więcej tego jest, i chciałbym to sobie jakoś usystematyzować. Z wiekiem chyba coraz gorzej to znoszę.

#alergia #alergiapokarmowa #laktoza #gluten #nietolerancjapokarmowa
  • 3
  • Odpowiedz
@kaktus_z_ostrymi_kolcami: W skrócie: nie ma dobrego testu, problemy mogą wynikać z wielu mechanizmów, niekoniecznie z alergii. Najlepiej obserwować po czym jest złe samopoczucie.

To o czym piszesz to wcale nie musi być alergia. Samo mleko nie ma glutenu. Ewentualnie gluten może być sztucznie dodany do produktów mlecznych.
Jeśli chodzi o mleko to częstą przypadłością jest nietolerancja laktozy - możesz sprawdzić czy mleko albo śmietana bezlaktozowa działa na Ciebie tak samo jak
  • Odpowiedz
@dr00: dzięki będę jeszcze szukał. Chyba będę musiał notować dosłownie wszystko co jem i później szukać części wspólnych.

Tylko sporo tego u mnie. Musiałbym się chyba na kurczaka z marchewkami i ryżem na parze przerzucić, bo smażone jedzenie też jest ryzykowne (a w oleju to już w ogóle). Jeszcze po niektórych majonezach jest mi nie za dobrze, szczególnie po Dekoracyjnym z Winiar. I jajka też czasami mnie męczą. Jak zjem rosół
  • Odpowiedz
@kaktus_z_ostrymi_kolcami: Kwestia jeszcze jak reagujesz na poszczególne pokarmy. Czy w ten sam sposób czujesz się źle po tych wszystkich, czy są różne objawy. Bo przykładowo rozwolnienie po mlecznych produktach dosyć typowo wskazuje na nietolerancję laktozy. Choć tu trzeba doczytać bo objawy nietolerancji laktozy wcale nie są intuicyjne. Często reakcja jest większe przy niewielkich ilościach. Przykładowo potrafi ostro przeczyścić po zupie z kapką śmietany, a po zjedzeniu twarogu niekoniecznie.

Smażone jedzenie, kapusta,
  • Odpowiedz