Wpis z mikrobloga

Kilka pomysłów na różne stadionowe dylematy w Polsce, na rozkmine.

WARSZAWA
Wybudować nowy stadion na 80 tys z tymczasową bieżnią lekkoatletyczną na Olimpiadę, a na stałe przystosowanym jako Narodowy dla piłki nożnej (coś jak West Ham). Brakuje nam stadionu +60 tys żeby móc starać się o Euro, Mistrzostwa Świata czy np. finał Ligi Mistrzów. Popyt na pewno jest. A nie wiem na ile możliwe byłoby powiększenie Narodowego. Ten, w dłuższej perspektywie, po odpowiednim odpicowaniu, mógłby stać się stadionem Legii. Łazienkowska za parę lat pewnie okaże się za mała i będzie wymagać gruntownego remontu. Z uwagi na dobre położenie, może lepiej zamienić ją na apartamenty, jak to zrobił Arsenal z Highbury (mogą być w akompaniamencie np. muzeum klubowego).

POZNAŃ
Warta niech gra na miejskim razem z Lechem. Podobno wystarczy 15 tys żeby nie musieli dopłacać, to niech zacznął konkurować z Lechem o kibica. Nawet jeśli przez jakiś czas mieliby dokładać, to chyba lepiej żeby miasto im w tym pomogło, niż wykładało setki baniek na nowy stadion. Taki "tymczasowo nieopłacalny" najem i tak byłby miej bolesny dla miejskiej kasy. A z czasem, przyszłaby weryfikacja, czy projekt Warta jest wystarczająco wspierany przez Poznaniaków. "Murawa nie wytrzyma"? Na Cracovii i dziesiątkach innych stadionów gdzie grają dwie (lub więcej) drużyny, wytrzymuje. Albo taka opcja, albo Warta zmienia nazwę na Warta Grodzisk Wlkp. i przestaje udawać, że poza tradycją, ma cokolwiek z tym miastem wspólnego.

CZĘSTOCHOWA
Renowacja istniejącego 15 tys. stadionu żużlowego Włókniarza tak, aby stał 4-gwiazdkowym stadionem UEFA mogącym również gościć Raków. Takie zakusy się już pojawiły, ale włodarze Włókniarza coś tam smęcili że się nie da. Jakoś w Rzeszowie i Rybniku się da. Poza tym można by pomyśleć o bardziej innowacyjnych rozwiązaniach, z tymczasowym dodawaniem brzegów boiska na powierzchni żużlowej, tak aby nie pomniejszać toru żużlowego. Dziwi mnie, że ta opcja wobec oczywistej potrzeby obu klubów na nowoczesny stadion i skromnego miejskiego budżetu, nie nabiera więcej rozgłosu.

#mecz #legia #lechpoznan #wartapoznan #rakow
  • 20
  • Odpowiedz
@Iskaryota: @miki4ever: zapomniałem dodać, że w przypadku Wawy, chodzi o drugą połowę lat 30tych, bo wtedy mamy szanse na Olimpiadę / Euro / MŚ xD; do tego czasu Narodowy i Łazienkowska i tak będą wymagały gruntownych remontów
@Lolenson1888: popieram, 15/18 tys dla Polonii zamiast tego proponowanego 20 tys. lekkoatletycznego Skry który nie wiem na uj komu potrzebny skoro jest Śląski i ten w Bydgoszczy; ewentualnie połączyć oba projekty tzn.
  • Odpowiedz
@ImienioslawNazwiskowski kolego, Olimpiadę to masz teraz, tobie pewnie chodziło o Igrzyska.

Co do samej imprezy, to tam nie ma zysków, tylko straty. Tak jak Euro może być sensowne, tak od kiedy mamy tam 24 zespoły i od kiedy MŚ mają 48 to już nie ma to sensu biznesowego. A Igrzyska to w ogóle pomyłka i okradanie budżetu kraju organizatora przez grupkę osób z MKOlu
  • Odpowiedz
@miki4ever: Większy turniej, więcej zespołów, więcej meczy, więcej kibiców, większe kontrakty telewizyjne, ale mniejsze zyski? Wytłumaczysz? xD Zresztą, tu nie chodzi głównie o te turnieje. Przykład Narodowego, na który notorycznie ciężko dostać bilety. Jeśli mielibyśmy 80 tysięcznik, stawiam dolary przeciw orzechom, że wysprzedawałby się równie często co obecny. Czyli większy zysk. Zresztą, mój wpis ma szerszy kontekst kilku klubów i miast, i szukania oszczędności przeciwko pakowaniu hajsu w bezsensowne projekty pt.
  • Odpowiedz
@ImienioslawNazwiskowski dlatego EURO2012 miało sens, bo były tylko 4 miasta. Teraz musielibyśmy mieć sporo większe inwestycje, które się po prostu nie zwrócą. Infrastrukturę mamy, a powiększanie stadionów 20k do 30-40k nie ma u nas najmniejszego sensu.
  • Odpowiedz
@miki4ever: jeśli chodzi o Euro (chodziaż myślę większy sens miałyby MŚ z innymi państwami), to nam naprawdę niewiele brakuje. Na siłę powiększenie Narodowego do 60 tys., mamy Śląski, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Zabrze, Kraków i Łazienkowską. Zostają 2 stadiony to rozbudowy, np. Łódź i Lublin, lub Szczecin. Czyli dwa razy mniej niż na Euro 2012. A mowa o najwcześniej 2036 roku xD Zresztą tak jak pisałem, chodzi o oszczędności w dłuższej perspektywie,
  • Odpowiedz
@ImienioslawNazwiskowski: z cyklu marontrawienie publicznych pieniędzy. Duzy bład popełniono przy projektowaniu narodowego bo powinienie miec ok pojemność 60-70k. Brak myslenia do przodu. A Warszawia to nie londyn gdzie jest kilka poteznych klubow. Jedynie polonia zasluguje na jakis ladny stadion 15k, bo jakby nie patrzeć jest to zasluzony klub ktory z nowym obiektem mogly przyciagnac kibicow i przyczynic sie do rozwoju klubu
  • Odpowiedz
@odysjestem: rozwijając, miałem na myśli projekt Warta na miejskim pt. tańsze bilety, tańsze i lepsze gastro i piwo, atrakcyjniejszy styl gry, coś co może stanowić konkurencję dla Lecha.
@NanuszJowak91: sensem tego wpisu było spróbowanie znalezienia sposobu, żeby tego marnotrawienia uniknąć. Bo na dzień dzisiejszy: możemy mieć nowy 25 tys lekkoatletyczny stadion Skry w Wawie, nowy stadion Rakowa w Częstochowie, i nowy stadion Warty w Poznaniu. Chodzi żeby te projekty zracjonalizować,
  • Odpowiedz
@Milsz17: ogólny trend, jest moda na kibicowanie w dużych miastach, frekwencje rosną, Wawa jako największa aglomeracja i tak jest w tyle w porównaniu z Krakowem, Poznaniem czy Górnym Śląskiem. O ile coś nie jebnie typu bankructwo (czego wykluczyć nie można biorąc pod uwagę 200 mln na minusie Legii) to tendencja się pewnie utrzyma i Ł3 wkrótce okaże się za mała.
  • Odpowiedz
@ImienioslawNazwiskowski: nie ma to jak chcieć wydawać cudzie pieniądze xD
Tak, budujmy stadion na jedną imprezę na co ileś lat, na pewno będzie warto i jeszcze go postawmy obok stadionu co ma 10+ lat "bo za mały". Lekkoatletyka nikogo nie interesuje, nawet na poważnych zawodach na trybunach wieje wiatr, a poza tym mamy Stadion Śląski, który jest aż nadto jeżeli chodzi o lekkoatletykę.
W Warszawie to by się przydała poważna rozmowa
  • Odpowiedz
@FrasierCrane: pan maruda widzę xD Nie kumasz kontekstu, a on jest taki, że:
- w Wawie ma powstać KOLEJNY stadion lekkoatletyczny (wygugluj stadion Skry) na +20k
- w Częstochowie (i Poznaniu) chcą budować nowe stadiony za setki baniek; mi chodzi żeby właśnie zaoszczędzić na ich budowie i korzystać z tych, które już istnieją
- nowy stadion na Olimpiadę też się planuje, jedyne o co mi chodzi, żeby uniknąć drugiego Śląskiego, bo
  • Odpowiedz
@ImienioslawNazwiskowski:
Gościu zrobił mi już dzień.
Ogólnie projekt Warty jest o wiele sensowniejszy niż jakikolwiek inny mi znany w Polsce. Problem w tym, że najbardziej możliwą opcją powstania jest stadion na ~ 4k. No i taki stadion jest bez sensu kompletnie, raz że Warta regularnie grając w ekstraklasie i w Poznaniu będzie miała ciągły komplet, to ten stadion do niczego więcej się nadawać nie będzie.
Kolejna rzecz, przeliczając koszt budowy na
  • Odpowiedz