Wpis z mikrobloga

Mirki, właściciel zażyczył sobie 250 zł podwyżki za wynajem mieszkania jeżeli chce przedłużyć umowę... Da się jakoś sprawdzić o ile ceny wynajmu wzrosły w danym mieście (chodzi o Kraków), aby ocenić sensowność tego? Wszystkie stronki odnoszą się raczej do cen zakupu mieszkania, a nie wiem na ile jest to skorelowane z ceną wynajmu.
Jedyne źródło informacji jakie mam, to olxData z ilością mieszkań na wynajem, a z niego wynika że w odniesieniu do poprzedniego roku ich ilość się nie zmieniła, czyli cena też nie powinna być większa. Czy źle myślę?

#krakow #nieruchomosci #wynajem
Ardeo - Mirki, właściciel zażyczył sobie 250 zł podwyżki za wynajem mieszkania jeżeli...

źródło: obraz_2024-04-08_130041047

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
a z niego wynika że w odniesieniu do poprzedniego roku ich ilość się nie zmieniła, czyli cena też nie powinna być większa. Czy źle myślę?


@Ardeo: na pierwszy rzut oka widać, że źle myślisz, skoro zakładasz, że na ceny najmu ma wpływ tylko jeden parametr.
  • Odpowiedz
@Ardeo: na olxdata wejdź w szczegóły dla Krakowa. Szybko widać że liczba ogłoszeń na wynajem od początku roku wzrosła z 330 do ponad 500 w przedziale 1,5-2k i wzrosła z 600 do 900 w przedziale 2-2,5k. Także jest coraz większa liczba lokali w mniejszych cenach ergo ceny średnie spadają
  • Odpowiedz
@Ardeo: Jeżeli czynsz w spółdzielni nie wzrósł to takie podwyżki nie mają sensu. Tutaj odgrywa rolę jedynie chciwość wynajmującego. On nie wzbogaci się tymi 250zł, ani od ich braku nie zbiednieje. Koszty też mu nie wzrosły.
  • Odpowiedz
@Ardeo: zależy czy Twój "czynsz" zawiera media i wszystkie inne opaty. Jeśli tak to:
- prąd up
- CO up
- śmieci up
- woda, cwu, ścieki up
- koszty wspólnoty (sprzątanie klatki, remontowe, inne usługi typu prawnik, księgowa, zarząd, czy nawet paper do drukarki) up

Zapytaj sakd ta podwyżka, czynszojad też człowiek.

- koszt za sam najem lekko down

Ty jedynie o co możesz prosić to świadectwo klasyfikacji energetycznej :)
  • Odpowiedz