Wpis z mikrobloga

W 2016 roku przeprowadzono badanie dotyczące mobilności społecznej w długim terminie (1427-2011) we Florencji.

Wyniki pokazały, że pięć najbogatszych rodzin w 1427 jest do dziś najbogatsze. Jednak nie tylko czołowa piątka jest wyjątkowo wytrwała, bo niemal każda rodzina, która znajdowała się tam w 1427 roku, jest na liście najbogatszych do dzisiaj.

To już 600 lat wstawania rano o 4:00 do ciężkiej pracy. Gratulacje dla pracusiów z Florencji!

#antykapitalizm #bekazlibka #ekonomia
Qersoui - W 2016 roku przeprowadzono badanie dotyczące mobilności społecznej w długim...

źródło: bd

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
Florencja jako niegdyś najbogatsze i najbardziej wpływowe miasto świata nie jest najlepszym przykładem, jeżeli te 600 lat temu ustawiali pod siebie całą Europę i była siedzibą najbogatszych rodów Europy ciężko nawet po tylu latach ich przegonić. U nich nie było komunizmu który wszystko zabrał dla swoich czerwonych nieudaczników
  • Odpowiedz
@Qersoui: ciekawe, widziałem kilka opracowań na Bossie odnośnie właścicieli spółek w USA biorąc pod uwagę okres około 100 lat i wnioski były właśnie odwrotne.


@NieBendePrasowac: cóż, myślę że wynika to z różnicy w jaki sposób bogaciła się europa a w jaki stany, tam dorabiali się przedsiębiorcy - a w europie majątek rósł powoli w rodzinach np. szlacheckich pokoleniami
  • Odpowiedz
@OskarDeveloperski USA to kraj bez historii sięgającej dalej niż XVIII wiek, żymiańskie rodziny do teraz są tam najbogatsze od czasów założenia stanów, ale to większa skala kraju i większe rozproszenie
  • Odpowiedz
  • 0
@Qersoui Nie mam dostępu do tekstu, ale ciekawi mnie jak łączono przodków ze współczesnymi ludźmi.

Ponoć każdy Europejczyk ma wśród przodków Karola Wielkiego, więc weźmiemy kilku najbogatszych Francuzów i Niemców, by wskazać że dzisiaj najbogatsi ludzie, to potomkowie cesarza ergo majątek się dziedziczy, a nie zdobywa.

Mam nadzieję, że badacze brali pod uwagę, to że współcześni Florentczycy są pewnie potomkami dużej części Florentczyków sprzed 600 lat. Widzę, że pisali coś o łączeniu
  • Odpowiedz
@Qersoui: no i w czym problem zasadniczo? Przecież przeciętny czlowiek nie wykazuje specjalnych zdolności do tego żeby miał jakoś konkurować z innymi w zdobywaniu majątku, nie mamy i nie będziemy mieli czegos takiego, żeby ludzie w obrębie kilku pokoleń mieli się miksować klasami społecznymi. To nie jest kwestia kapitalizmu, tylko statystyki i tego jacy ludzie po prostu są
  • Odpowiedz
@OskarDeveloperski: nie do końca byli nikim. Żadna z osób o których piszesz nie startowała od 0, część z tych osób wparli rodzicie w zakresie dofinansowania podupadającego biznesu.
Czy mamy kraj w którym rody z tradycjami zostały wyniszczone? Francja za czasów Rewolucji? Polska jest chyba tego najlepszym przykładem - zabory, potem wojna, potem komunizm.
  • Odpowiedz