Wpis z mikrobloga

@zenek-stefan1: 2-3 dni - tyle potrafią sensownie przewidzieć. Odleglejsze terminy to wróżenie z fusów. Nieraz w poniedziałek zapowiadają piękny weekend, a w piątek 10 stopni mniej i deszcz. ;) Mistrzem był kiedyś onet - kilka lat temu sprawdzałem pogodę na urlop w lipcu (ze 2-3 tyg wcześniej) i pokazywał... śnieg. ;)
  • Odpowiedz
ale na każdej z nich inna pogodę mi pokazuje zazwyczaj


@zenek-stefan1: bo windy domyślnie ma ustawiony model ECMWF, a Ventusky ICON i na dalsze dni GFS

Na obu stronach możesz ustawić te same modele, nic lepszego nie znajdziesz, ewentualnie możesz dołączyć do nich https://wetterzentrale.de/en , bo są tam przejrzyście ukazane przebiegi i sytuacje baryczne (dostępne są te same modwle)

Ogólnie zazwyczaj ECMWF>ICON>GFS

Na wetterzentrale można też podejrzeć obliczenia nowego modelu AIFS,
  • Odpowiedz
@sztach: Nawet przeczytałem czym są te modele i dalej nie wiem który wybrać. Jakbym miał obstawiać to ICON-EU, bo ma Rozdzielczość: 6 km.i horyzont czasowy: 5 dni, czy tam jakoś tak
( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@zenek-stefan1: ecmf (europejski) albo icon (niemiecki), ciężko powiedzieć, który jest lepszy, czasami mają swoje wzloty i upadki ze sprawdzalnością prognoz długo i średnioterminowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz