Wpis z mikrobloga

Dzień dobry,
Zastanawiam się nad #nas do domu.
Zależałoby mi na:
1. Backupie 'komputerów':
- Windows 11 Pro z maszyną na VM Ware i kilka maszyn na hyper v
- Windows 11
- macos
Najlepiej by było jakby to były całe obrazy plus ewentualna możliwością przeglądania plików bez jakiegoś restora czy coś takiego. W przypadku windowsa mogłoby to być wbudowane narzędzie do ich wykonywania lub jakiś agent w stylu veeam. Na macu timemachine na zasób udostępniony po 'sambie'.

2. Backup VPS
- mam dwa VPSy, które chciałbym dodatkowo lokalnie backupować
Tu myślę, że wystarczył by jakiś rsync katalogów, na których mi zależy

Coś co mogłoby być:
- backup zdjęć filmów z telefonów (android i ios)
- synology 'drive' (nie wiem jak to u konkurencji się nazywa), do 'wymiany'/'trzymania' dokumentów (nie są to skomplikowane dokumenty, i fajnie by było jakby była możliwość ich bezpośredniej edycji, np z przeglądarki)

W sumie to tyle z wymagań, na których by mi zależało.

Zastanawiam się czy iść w jakieś urządzenie (chyba najbardziej odpowiadałoby mi coś od #synology lub #qnap) i tu pojawia się problem. Patrząc na wymagania, to pewnie wystarczyłby mi DS223, ale zastanawiam się czy nie iść w coś 'lepszego' w stylu DS224+/DS723+ i mieć na 'kilka lat' spokój. W przypadku qnapa patrzyłem na ts-264-8g.

Danych nie jest sporo. Obstawiam z 2-3TB z wszystkich tych urządzeń.

Czy może nie ma co przesadzać i postawić maszynkę a #truenas i ogarnąć to w tym systemie? Wymagania wydaje mi się, że nie duże i nie wiem czy jest sens ładować się dedykowane rozwiązanie, za które trzeba zapłacić z 2-3k (myślałem o dyskach 2x4TB wd red plus (bo chyba one są najbardziej ciche), a na tym mi by bardzo zależało)
  • 1
  • Odpowiedz
@emitar: moim zdaniem najlepsza opcja to własny serwer, a nie jakieś synology. Używalem truenas scale przez około rok, nie polecam bardzo dużo bugów. Obecnie jadę na unraid i jest bardzo fajny. Ogromny plus - dyski możesz dokładać kiedy chcesz. Oczywiście trzeba kupić i teraz zmienili model zakupu na mniej korzystny. Jedyna wada to prędkość zapisu, co obchodzi się dyskiem nvme jako cache.
  • Odpowiedz