Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #programista50k #it #pracait #pracbaza #kryzysit

AI sreaj.
Kryzys sryzys.

Ja to powiem wam, wcale się nie boje już AI, kryzysu czy straty pracy. Znalazłem taki sposób, że nawet jak mnie #!$%@?Ą z branży to i tak znajdę pracę praktycznie od razu:

Od stycznia poświęcam 3 godziny na naukę po pracy:
- 1 godzinę na zrobienie 2-3 zadań z leetcode
- 1 godzinę na naukę teorii (
# top 200 java interview questions (+ JVM/GC)
# top 100 spring interview questions
# top 100 hibernate interview questions
# top 100 SQL interview questions
# top 100 MongoDB/Elasticsarch/Redis/inny noSQL/ interview questions
# top 100 Cloud, AWS interview questions
# top 100 Kubernetes interview questions
# top 100 Terraform interview questions
# top 100 Git, bash linux, docker interview questions
itd)
- 1 godzinę na klepanie kodu w nowym języku/frameworku, czytanie blogów z nowinkami, uczenie się typowo pod robienie domowych zadań rekrutacyjnych z IT żeby z nich wymiatać

Do tego co chwila wysłanie jakichś CV do firm gdzie NIE CHCĘ pracować i następnie chodzenie na rekrutacje, tylko po to by ćwiczyć przechodzenie rekrutacji i powiększać bazę realnych pytań itd. W branży mamy dalej ELDORADO i zarobki 20-30k dostajemy na luzie. Akustyczni wymiatacze nawet 40-50k miesięcznie wyciągają. Tylko trzeba być gotowym z dnia na dzień zmienić pracę, a żeby to zrobić trzeba wymiatać z rekrutacji. A samo przechodzenie rekrutacji to też skill taki jak programowanie, to sie wyrabia.

Od stycznia byłem już na 5 rekrutacjach, przerobiłem ponad 200 zadań leetcode medium, porobiłem kilkanaście typowych zadań domowych rekrutacyjnych i przerobiłem kilka razy od A do Z system design. Niczym mnie nie są w stanie zaskoczyć.

Bękę mam z was co myślą, że jak uczciwie przepracujecie 5-10 lat w IT 8h dziennie i zero czasu po godzinach to możecie pójść na rekrutacje i z palcem w dupce przejść rekrutacje xD A potem na rekrutacji dostajecie zadanie z optymalizacji JVM, szczegółowy opis GC, algorytmy, profiling, zadania z wielowątkowości, napisać na kartce wielowątkowego merge-sorta/quick-sorta z użyciem semafora itp i nie wiecie co powiedzieć

Nie da się w branży IT zmienić pracy bez przygotowania. Zawsze trzeba kilka miesięcy zakuwać do rekrutacji. Dlatego też nie ma żadnego kryzysu! Wy po prostu nic sie nie uczycie po pracy i myślicie, że ktoś wam da 20 000zł netto b2b za samo to, że chodziliście przez 5-10 lat na 8h do pracy?!?!
  • 14
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: można też po prostu chodzić na dużo rekrutacji i w końcu znaleźć normalną firmę, która nie każe robić jakichś idiotycznych zadań niezwiązanych zupełnie z wykonywaną później pracą. 5 rekrutacji od stycznia? Jak zmieniałem robotę to chodziłem na 2-3 tygodniowo przez około 3 miesiące. Z kilku sam wyszedłem / rozłączyłem się jak robiło się zbyt dziwnie. Zadanka mają sens jeśli masz potem pracować w algorytmach, robić engine do zniżek, matematykę dla
  • Odpowiedz
można też po prostu chodzić na dużo rekrutacji i w końcu znaleźć normalną firmę


@cz4rnuch: kiedy się nauczycie tego że na rekrutacje nie chodzi się po to żeby znaleźć pracę, tylko po to żeby zdobyć informacje o rynku i znajomości wśród rekruterów, po to żeby sami do Was dzwonili z najlepszymi ofertami...
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: pierdziele takie prace/projekty, które niczego mądrego nie uczą i muszę poświęcać swój prywatny czas żeby nie wypaść z branży. może sobie przelicz, że nawet zarabiając 20k i siedząc dodatkowo 3h dziennie + weekendy to realna stawka wynosi jakieś ~86zł/h co jest żałosne. ten biznes jest #!$%@? i tyle
  • Odpowiedz
@Icouldbeyourmom: rozmowa zeszła trochę off topic i jakoś wyszło że miałem 2 mieszkania na wynajem. Kierownik / właściciel chyba był na prochach pobudzających bo mu się coachowanie włączyło i najpierw zaczął coś, że to bez sensu i jak coś robić to na maxa, że powinienem do hong kongu polecieć szukać inwestora i od razu kupować 100 mieszkań i tak dalej, po czym płynnie przeszedł do pytań a co jak będę miał
  • Odpowiedz
Od stycznia poświęcam 3 godziny na naukę po pracy


@nad__czlowiek: Mhm. Czyli w sumie 11h dziennie na pracę. I to niby ma być normalne? Ja nie zamierzam trafić zdrowia fizycznego i psychicznego dla trochę wyżej pensji
  • Odpowiedz
można też po prostu chodzić na dużo rekrutacji i w końcu znaleźć normalną firmę, która nie każe robić jakichś idiotycznych zadań niezwiązanych zupełnie z wykonywaną później pracą. 5 rekrutacji od stycznia? Jak zmieniałem robotę to chodziłem na 2-3 tygodniowo przez około 3 miesiące.


Wysłałem ponad 500 CV, mam 7 lat stażu, senior java dev + cloud (AWS) + k8s/terraform, głównie servless + noSQL + mikroserwisy spięte protobufem/kafką/SQS

Jest olbrzymi kryzys na rynku,
  • Odpowiedz
Posadź ją na 1000h na bootcamp udemy


@nad__czlowiek: no tak pół roku full time żeby się nauczyć CI/CD. xD zdziwiłbyś się jak mało seniorów dobrze ogarnia gita, czy choćby wie o różnych metodach merdżowania

To co sie liczy to właśnie algorytmy. Alborytmy określają czy ktos jest kumatym, inteligentym, ogarniętym gościem czy zwykłym klepaczem do zastąpienia przez AI. Algorytmy oddzielają ogarniętych programistów od bootcampowiczów lub seniorów z 10 lat stażu, gdzie pomnożyć
  • Odpowiedz