Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe

Długo udawałem, że wystarczy mi w domu router od mojego dostawcy światłowodu, ale jednak muszę rozbudować swoją sieć. Średnio się na tym znam, więc wszelkie zaawansowane rozwiązania raczej nie wchodzą w grę. Mogę prosić o opinię czy takie rozwiązanie się sprawdzi?

Jako switch przy routerze operatora stawiam Mikrotika (L009UiGS-RM) od niego puszczam w budynku na start dwa AP UBIQUITI U6-Lite (w miarę potrzeb dokupię jeszcze jeden). Na tę chwilę wykrzystałbym w switchu jeszcze 3 porty (salon, gabinet i rejestrator monitoringu)

Do domowych zastosowań taki zestaw ma sens? Amator poradzi sobie z konfiguracją Mikrotika?
  • 19
  • Odpowiedz
  • 0
@stevemaster jeżeli idziesz w Ubiquiti to nie baw się w router z mikrotika tylko normalnie z Ubiquiti, jeżeli chodzi o router operatora, to zamiast mieć coś co ciągnie 10W poproś o zewnętrznego ONT - ciągnie mniej prądu a i jest mniejszy, (oczywiście jeżeli mowa o Netii, Orangu czy Tmobilu, mniejsi dostawcy raczej nie mają zewnętrznych ontkow samych) a jeżeli chcesz to robić tak jak powinno być, to zakup sobie wkładkę Leoxa, można
  • Odpowiedz
  • 0
@Retsew: Jakiś konkretny model routera od Ubi polecasz?

Światłowód doprowadził do mnie mały lokalny dostawca, przy podpisywaniu umowy nie miałem możliwości dobierania innego sprzętu (HALNY HL-4GQV)
  • Odpowiedz
@Retsew: Przestań bredzić durnoty powtarzane w Internecie. Pozmiana ONT po zmianie SN / MAC jest bez problemu wykrywalna po stronie ISP. Poczytaj sobie jak działa standard GPON i wtedy zrozumiesz, że ONT nie jest tylko konwerterem - on ma też złożoną warstwę jak np. OMCI które konfiguruje interfejsy. Jeśli podmienisz ONT na inny z tym samym SN / MAC to OLT czyli urządzenie po stronie operatora od razu to widzi bo
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik z tego co kojarzę Leoxy mają opcję zmiany OMCC aby były zgodne z OLTami huaweja, może faktycznie jest to wykrywalne, widziałem na internecie że ludzie to robili i nie było z tym problemów, raz byłem u jakiegoś gościa na uszkodzeniu światłowodu, po puszczeniu pomiaru telediagnostycznego nie miałem żadnych dziwnych wartości związanych z obcą wkładka SFP (robię jako PT dla OPL ;))
  • Odpowiedz
@Retsew: No i właśnie nie masz pojęcia o czym piszesz. OMCI to jest protokół komunikacyjny po którym ONT komunikuje się z OLT. Np. taki Huawei ten protokół ma własnościowy i po nim np. odbywa się autokonfiguracja urządzenia, możliwość dostępu do CLI.

LEOX bazuje na zupełnie innych układach (Realtek) aniżeli oryginalne układy znajdujące się np. w Huawei'ach czy Nokiach (ZTE, Hisilicon). Po podpięciu mimo że SN czy MAC będą zgodne i urządzenie
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik dzięki za wytłumaczenie, faktycznie nie wiedziałem o wszystkim wcześniej, no dobra, ale jakby dorwać wkładkę która ma chip ZTE i jest konfigurowalna to w teorii by wszystko grało?
  • Odpowiedz
@Retsew: ZTE nie robi takich SoC które zmieszczą się we wkładce. Weź pod uwagę, że wkładki SFP-ONU-PON nie są tanie. Cena takiej wkładki to jest 4-6 razy tyle co cena normalnego ONTa. Do tego z wkładkami jest sporo problemów - grzeją się jak #!$%@?, nie przenoszą sygnalizacji i nie do każdego urządzenia posiadającego port SFP jesteś w stanie je wpiąć z uwagi na różnice w obsłudze standardu SFP między poszczególnymi vendorami.
  • Odpowiedz
@brokenik dzięki za wytłumaczenie, faktycznie nie wiedziałem o wszystkim wcześniej, no dobra, ale jakby dorwać wkładkę która ma chip ZTE i jest konfigurowalna to w teorii by wszystko grało?


@Retsew: nawet wtedy nie bardzo - przecież operator ma swoje dane autoryzacyjne, nie mówiąc już o tym że procedury diagnostyczne ma ustawione pod konkretne urządzenia. Jeśli operator nie daje Ci możliwości wybrania ONT w miejsce routera, to nie ma co kombinować.

Mikrotik
  • Odpowiedz
  • 1
@enron: Cały czas jestem przed zakupem i właśnie widzę, że rozwiązanie tp-linka jest chwalone, a cena kusi. Na tę chwilę myślę o zestawie

ER7212PC + 2x EAP650 na start + jeden AP zewnętrzny (np EAP225), który powieszę na kominie, by mieć lepszy zasięg w ogrodzie.
  • Odpowiedz
@stevemaster: Rozważ, czy w ogrodzie niewystarczy Ci EAP110-outdoor, można go za grosze dostać obecnie.
Co do innych accesspointów to jestem fanem EAP615-Wall - taniutkie, bardzo zgrabne, montaż ścienny dużo prostszy niż sufitowy (no chyba że masz sufit z paneli rigipsowych to idealne rozwiązanie to sufitowy) i do tego w każdym masz dodatkowo 3 wyjścia, w tym jedno POE po którym możesz np. zasilić kolejnego EAPa ( ͡ ͜ʖ
  • Odpowiedz
  • 1
@enron: Ten zewnętrzny dobrze by był właśnie ciut mocniejszy, bo za płotem jest weekendowa działka rodziców i czasem chcieliby mieć dostęp do internetu inny niż z telefonu.

O, ten EAP615 i jego POE wygląda ciekawie, bo np w salonie mógłbym do niego podpiąć mały switch pod tv, konsolę i amplituner. Dzięki za sugestię.
  • Odpowiedz
O, ten EAP615 i jego POE wygląda ciekawie, bo np w salonie mógłbym do niego podpiąć mały switch pod tv, konsolę i amplituner. Dzięki za sugestię.


@stevemaster: no właśnie nawet switcha nie potrzebujesz - masz jeden kabelek wchodzący of tyłu, a spod spodu wychodzą jeszcze 3 dodatkowe kable do tv, konsoli i amplitunera ( ͡ ͜ʖ ͡) Sam tak mam w dwóch pomieszczeniach, mogłem zlikwidować małe
  • Odpowiedz